Gebelik Belirtileri Psikolojik Olur mu Diyenler Buraya...

T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelik Belirtileri Psikolojik Olur mu Diyenler Buraya...
Hamilelik Belirtileri Psikolojik Olurmu

Hamilelik Belirtileri Psikolojik Olabilirmi

Sevgili melekler, regl gecikmesi, sırt ağrısı, rahim ağrısı, mide bulantısı gebelik belirtisi olabilir ancak bu belirtiler kişiden kişiye değişir. Tabi ne yazık ki aynı belirtiler psikolojik te olabilir. Bebek olayını çok fazla kafaya takmış kişilerde görülebilecek bu durum çok can sıkıcıdır. En iyisi olayı kafaya takmamak, sorun haline getirmemektir. Bu yazımızda hamilelik belirtileri psikolojik olur mu diye merak edenlere açıklamalarda bulunacağız...

psikolojik_gebelik_belirtileri-42.jpg

Gebelik yumurtlama halindeki döllenmeden sonra başlar ve daha sonra gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar ilk adetin gecikmesi hamileliğin ilk belirtileridir.

Gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir hamile olmadığı halde gebelik belirtilerini hisseden kadınlarda bu durum genelde psikolojik bir duygudur kişi adetin geciktiği andan itibaren kendisini hamile zannetmeye başlar ve baş dönmesi mide bulantısı gibi şikayetleri yaşadığını sanır.

Yalancı gebelik, yani psikolojik gebelik, gebe olmayan bir kadının gebe olduğuna inanması ve gebelik belirtilerine benzer (bulantı, kusma, karın büyümesi gibi) bulgular yaşaması olarak tanımlanıyor. Tıpta, 'pseudocyesis' olarak adlandırılan bu durum, aslında psişik bir bozukluğun fiziksel olarak dışa yansımasıdır. İnsanın beyinsel olarak hamile olduğuna inanmasıyla birlikte, gerçekten de hamileliğin fizyolojik belirtileri ortaya çıkabiliyor.

Yalancı gebeliğin çok eski çağlardan beri bilindiğini belirten uzmanlar, 17-79 yaşlar arasındaki kadınlarda pek çok vaka bildirildiği söyleniyor.

En sık görülen belirtiler az adet görme, hiç adet görmeme, karında büyüme ve göğüslerdeki değişiklikler. Bazen bu bulgulara bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Yine de jinekolojik muayenede rahimde büyüme saptanmaz. Karın, genellikle gergindir ve gaz birikimi vardır. Hastalar tarafından hissedilen ve bebek hareketleri diye algılanan hareketler, aslında bağırsak hareketleri veya karın kaslarının istemsiz kasılmalarıdır. Bebeğin kalp atışları gibi algılanan ise, kendini hamile zanneden kadının heyecanına bağlı tansiyon artışıdır.

Uzmanlar Göğüsten süt bile gelebilir bazen göğüslerden süt de gelebileceğine değinerek Beyinde yer alan hipofiz bezinde, iyi huylu tümörlere bağlı prolaktin denen süt hormonunun kanda yükselmesi de göğüslerden süt gelmesine neden olabilir.

Hasta, kafasında yaptığı 'başlangıçta yanıldım' yorumları ile yalancı gebeliğin süresini, 9 ayla birkaç yıla kadar uzatabilir. Ve çoğu hasta, tahlil sonucuna rağmen gebe olmadığına inanmaz. Bu nedenle gerçekten gebelik olup olmadığının araştırılmasından sonra hastaya psikolojik bir tedavi de planlanmalıdır.

HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Slm ((( bunu okuyan bana bir an once cvp yazsin lutfen? Ben 23 yasindayim bir oglum var 3 yasinda 6 ay dan beri esimle korunmuyoruz bebek istiyoruz fakat olmuyo bu ay hamileyim sandim adet gunum baya gecikti gouslerim sisti aciyo ama bu gun adetim geldi:) :) cok yuzuldum resmen depresyondayim okadar emindim ki hamile olduma bu gun adet oldum peki ama bu gouslerde ari sisme neden??? Biri bana yardimci olsun nabcami bilmiyorum cok yuzuluyoruz...

Çok zor bir durum.inan ben de bu durumdayım.Rabbim her isteyene versin.

Merhaba
6 Eylulde sürtünme yoluyla ilişki yaşadim boşalma olmadı. Sonrasında Eylül ekim Kasım aylarında normal regl oldum. Ama regl olduktan sonra gebelik belirtileri yaşıyorum kasık ağrısı zaman zaman hafif mide bulantısı yada karnımda hareket eden birşey varmış gibi hissediyorum. Test yaptıramadım. Acaba yaşadıklarım psikolojik mi kendimi bir türlü rahatlatamıyorum.

İyi gunler ben 15 ocak ta regl olmam gerekiyodu fakat ben ozel bi gune denk geldigi icin geciktirici hap kullandim ve su anda yani 11 subat olmasina ragmen hala regl olmadim ve bu arada bakireyim nisanlimla surtunme yoluyla beraber olduk sadece ama uzerime meni geldimi bilmiyorum idrar testi kullandim pozitif cikti regl belirtileri var ama hala gelmedi nedeni gebelik olabilirmi ACİLLLLL yardim lutfen bu konu hakkinda bilgisi olan varsa adresinden ulasirsa sevinirim lutfen yardim edin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik için risktir.Testiniz pozitif çıkmış .Test bozukta olabilir.Emin olmak için hcg testi yapın..

Daha maksimum 3 haftalık hamileyim ( eşim sehir dısından yeni geldi) test yaptırmadım ancak butun belirtileri eksiksiz olaraj görüyorum. Bir haftadir her sabah mide bulantisi ve baş dönmesi , kabızlık , sağ kasıkta ağrı , koku duyumda artış var ve yumurta gorunce midem bulanıyor. ( ki önceden severdim) daha adetime 10 gün var ama bana kalırsa kirpiklerim bile karışmış boyle birlikte uzuyorlar gibi. Akıntımda da artış var. Ve gögüslerim de agrıyor gibi . Simdi bu kadar erken bunların hepsini hissetmem normal mi ? Yani psikolojik olarak hissediyor olabilir miyim ??? Kan testi yaptirmaya korkuyorum sonuc negatif cıkarsa diye.

Merhaba ,
Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcıdır.. Bu yüzden beklenen mensiniz de en az 3günlük gecikme olursa test yaparsınız..

Merhabalar 4 aylık evliyim dün arkadaşımın hamile olduğunu öğrendim ve psikolojik olarak mı bilmiyorum ama bu gün baş dönmesi mide bulantısı ve yumurtalıklarımda ağrı başladı üstelikte karnımda birşey hissediyorum reglm Yeni bitti ve düzenli oluyorum bebek muhabbeti açılınca da ağlamaya başlıyorum psikolojik mi bilmiyorum

Geri