Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik belirtim yok ama adet olmadım neden?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlar hamile kaldıklarında ilk olarak adet gecikmesi yaşarlar. Birçok kadın cinsel ilişki sonrasında adet gecikmesi yaşarsa, bunu hamileliğe bağlar. Hamilelik ihtimali olmadan da adet gecikmesi meydana gelebilir. Birçok sebebi olan bu durum doktora gidilerek nedeni hakkında bilgi alınabilir.
  Nedenlerini fiziksel ve psikolojik olarak iki şekilde ele almak mümkündür. Düzensiz beslenme, aşırı alkol alınması, çok fazla ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı, diğer ilaçların yan etkileri, mevsimsel değişiklikler, uyuşturucu ve sigara kullanımı, bağırsak yollarında yaşanan problemler, aşırı hareketsizlik sonucu da adet görülmemesi, adet gecikmesi yaşanabilir. Bu gibi fiziksel etkenler ortadan kaldırılmalı ve sağlıklı bir hayat sürülmelidir.
  < Konu Resmi..>  Fiziksel etkenler haricinde, psikolojik olarak kadınlar etkilenebilir. Yaşanan ani olaylar, travmalar, sık ve ani duygu değişimleri, yas dönemi, aşırı heyecan ve stres altında kalma, kaygı dönemleri gibi birçok psikolojik durum karşısında da vücut tepkisini adet gecikmesi şeklinde gösterebilir.

  Kadınlar psikolojik etkenlerden daha çabuk etkilenirler ve hormon dengelerini de anında etkiler. Ortada hamilelik ihtimali yoksa bu belirtiler düşünülmelidir. Vajinaya ait farklı problemlerden dolayı da adet gecikmesi görülebilir. Daha ciddi hastalıklar var ise, önüne geçilmeli ve bir an önde tedavisi uygulanmalıdır.

  DOKTORA GİTMEDEN ANLAŞILABİLİR Mİ?

  Adet gecikmesi ve olmaması başka nedenler içeriyorsa ya da bu ihtimal merak ediliyorsa geç kalınmadan doktora gidilebilir. Uzman muayenesi sonrasında nedenlerine ulaşmak mümkündür.

  Eğer yakın gelecek planların arasında nur topu gibi bir evlat sahibi olup doya doya annelik etmek yoksa; çok az şey adet gecikmesi kadar korkutucu olabilir.
  Çoğumuzun aklına hemen gebelik olasılığının gelmesi boşuna değil. Gerçekten de aktif cinsel hayatı olan sağlıklı kadınlarda adet gecikmesinin sebebi çoğunlukla hamileliktir, ancak bu başka olasılıklar olmadığı anlamına gelmez.
  Lafı daha fazla uzatmayalım; işte adet gecikmesinin hamilelik dışında en yaygın 7 sebebi:Stres, birçok sağlık sorununa neden olabilir ve adet gecikmesi de bunlardan biridir. Aşırı stresli olduğumuz dönemlerde vücudumuz hamilelik için uygun bir durumda olmadığımızı hissederek yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama olmadığında veya geciktiğinde elbette adet de gecikecektir.
  Aşırı yoğun çalışıyorsanız veya hayatınızda büyük bir değişiklik olduysa-- farklı bir ülkeye taşınmak, iş değiştirmek gibi ya da sevdiğiniz birini kaybetmek gibi büyük bir üzüntü yaşadıysanız, adet gecikmesi duygusal strese bağlı olabilir-- kendinizi iyi hissetmeniz duygusal olarak stres yaşamadığınız anlamına gelmez.
  2. Hastalık
  Tıpkı duygusal stres gibi, fiziksel stres de adet gecikmesine yol açabilir. Normal şartlarda yumurtlamanın gerçekleşmesi gereken dönemde bir hastalık geçirdiyseniz, yumurtlama gecikmiş olabilir. Yumurtlama geciktiğinde adet de gecikir. Yani beklediğiniz misafirin gelmemesinin nedeni iki hafta önce geçirdiğiniz grip olabilir.
  3. İlaçlar
  adet gecikmesine neden olan ilaçlar

  Çeşitli ilaçlar, özellikle doğum kontrol ilaçları adet düzensizliklerine neden olabilir. Yeni bir ilaca başladıysanız veya kullandığınız bir ilacın dozunda değişiklik yaptıysanız, böyle bir yan etki olup olmadığını doktorunuza sorun.
  Adet kanamasının çok hafiflemesi veya bazı aylar hiç olmaması, doğum kontrol haplarının oldukça sık karşılaşılan bir yan etkisi. Özellikle ilaca yeni başladığınızda, ilk birkaç adet döngüsü düzensiz olabilir. Aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktığınızda adet döngünüzün düzene girmesi birkaç ay sürebilir.
  Adet düzensizliğine yol açabilen diğer ilaçlar: Antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları.
  4. Kilo değişiklikleri ve vücut kitle indeksi
  kilo ve adet düzensizlikleri

  Özellikle anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluklarında adet kanamalarının durması çok sık rastlanan bir durum. Ancak adet düzensizliği için bu kadar ciddi kilo değişikliği şart değil.
  Çok zayıfsanız-- vücut kitle indeksiniz 18'in altındaysa, veya aniden fazla miktarda kilo kaybettiyseniz adet kanaması kesilebilir.
  Aynı şekilde fazla kilolu olmak veya aniden fazla miktarda kilo almak da adet düzensizliklerine neden olabilir.
  5. Çok yoğun egzersiz
  egzersiz ve adet gecikmesi

  Bu durumun çoğunlukla profesyonel sporcular için geçerli olduğunu belirtelim. Yine de aşırı yoğun egzersiz programına başladıysanız adet düzeninin etkilenmesi muhtemel.
  Özellikle yoğun egzersiz yapmanıza rağmen aldığınız kalori miktarını azaltırsanız adetiniz gecikebilir veya adet kanamaları durabilir.
  6. Seyahat
  seyahat ve adet gecikmesi

  Günlük alışkanlıklarınızda dramatik bir değişiklik olduğunda vücudunuzun buna alışması biraz zaman alabilir. Özellikle vücudunuzun alışık olduğu gece-gündüz saat düzeninde bir değişiklik olduysa hormon düzeyleri değişebilir ve doğal olarak adet düzeni de etkilenebilir.
  Örneğin saat farkının fazla olduğu bir ülkeye seyahat ettiyseniz veya gece mesaisinde çalışmaya başladıysanız adet döngüsünde biraz düzensizlik olması normal.
  7. Yaş
  Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda ilk birkaç yıl adet döngüsünde bir takım düzensizlikler olması normal kabul edilir. Birçok kadın yıllar içinde kanamaların hafiflediğini, ağrının azaldığını ve adet döngüsünün düzenlendiğini fark eder.
  Menopoz öncesi de benzer bir durum söz konusu. Birçok kadın için menopoz döneminin en belirgin habercisi, normalde düzenli olan adet kanamalarının düzensiz olmaya başlamasıdır.
  Ve son olarak...
  adet gecikmesi hamilelik belirtisi olabilir

  Başlarken de vurguladığımız üzere adet gecikmesinin en olası nedeni hamileliktir. Eğer adet kanamalarınız hep düzenliyse ve bu ay olağan dışı bir şekilde geciktiyse, "Acaba?" diye endişelenmek daha çabuk adet görmenizi sağlamayacak. Ev tipi bir gebelik testi yapmak inanın ki bu stresi yaşamaktan daha kolay.


   
 2. Problem

  Problem Forum Okuru

  6 aydır adet oluyorum cınsel bı bırlıktelıgım olmadı yıne de 20 gundur adet olamıyorum agrılar vardı ama olmadı. Klozetten ıvır zıvırdan da sperm bulasabılır dıyolar panik yaptım. Fikrinizi alabılır mıyim
   
 3. HemşireniZ

  HemşireniZ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2017
  Mesajlar:
  367
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  28
  Hiç bir birlikteliğiniz olmadıysa hamilelik söz konusu olmaz. + Klozete sperm bulaşmışsa yazmışsınız böyle bir şey mümkün değil. Spermin dışarda havayla teması halinde yaşaması mümkün değil. En fazla 2-3 dk canlı kalır.Böyle kafanızda kurup acaba diyeceğinize bir gebelik testi yapın .Adet gecikmesi sadece gebelikten ötürü olmaz. Stres, hormon bozukluğu ,rahim kaynaklı sorun vs gibi durumlardan da kaynaklanır.
   
Gebelik belirtim yok ama adet olmadım neden? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet sancısı çekiyorum ama hala adet olmadım

  Adet sancısı çekiyorum ama hala adet olmadım

  adet olmadım adet sancım var ama olamıyorum sancısı var ama olamıyorum sancısı çekip olamama sancım hamile olabilirmiyim Bugün itibariyle 33 gün geçti ve ben halen adet olmadım. Daha önce de 1 gün gecikti diye heveslenmiştim hamileyim diye ama sonra adet gördüm. Bu ay biraz daha farklı hissediyorum. En geç 32 günde adet olurum ve bugün 33. gün bitiyor. İdrar testi yaptım. Negatif çıktı. Ama...
 2. Hamileyim ama belirtim yok belirtiler ne zaman başlar?

  Hamileyim ama belirtim yok belirtiler ne zaman başlar?

  hamilelik belirtileri ne zaman başlar,hamilelik belirtisi nasıl olur,hamilelik belirtileri nelerdir,gebelik belirtileri,gebelik belirtileri ne zaman başlar,gebelik hakkında bilgiler Aslında hamilelik erkekten gelen sperm hücresinin kadından gelen yumurta hücresi ile döllendiği andan itibaren başlar. Hamilelik belirtileri ise kişiden kişiye değişebilir. Bazıları ilk haftadan itibaren...
 3. Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

  Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

  Kadın aylık kanamaları yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın bir fonksiyonudur. Yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. Yumurta yeterince büyünce ve salgıladığı kadınlık hormonu (estrojen) yeterince yükselince hipofiz bezinden gelen LH hormonu uyarısıyla çatlar ve yumurta tüpe geçer. Yumurtanın yumurtalıkta kalan kabuğu (corpus luteum) progesteron hormonu salgılar. 14 gün...
 4. beyza hanım spiralim var ama adet olmadım hamilemiyim

  beyza hanım spiralim var ama adet olmadım hamilemiyim

  beyza hanım 9 aydır spral takılı düzenli adet oluyodum bu ay olmadım spral varken hamileilk olurmu
 5. Adet olmadım değerim 0.26 Gebelik var mı Yok mu

  Adet olmadım değerim 0.26 Gebelik var mı Yok mu

  Ya bana yardımcı olun lütfen bu ay yumurtalık testi işe yumurtalık takip ettin catladı zamanda eşimle ilişkiye girdik adet günü 13.nisandı suan adet olmadım sadece bel agrım var ve her adet olcam zaman geceleri deli gibi çikolata yiyen biriyim bu ay hiç bunlardı yaşamadım dün doktora gittik eşimle heycanlı bir şekilde kanda değerim 0.26 cıktı doktor bile söylerken üzülerek söyledi rahim benim...

Sayfayı Paylaş