Gebelik çatlağı için bitkisel öneriler

Uzman SühaN

Administrator
Gebelik çatlağı için bitkisel öneriler
Kadınların en özel dönemlerinden biri olan hamilelik ile birlikte görülen sorunların başında bu süreçte oluşan vücut çatlakları gelir. Çatlaklar kalça, karın ve göğüs bölgesinde görülebilir. Bunun yanı sıra daha nadir olmakla birlikte üst kollar ve üst bacaklar da çatlakların oluştuğu bölgeler arasında yer alır.


Hamilelik süresince vücutta yaşanan genişleme çatlakların en temel sebebidir. Vücudun dış yüzeyini kaplayan deri, dokuz ay gibi kısa bir sürede hızla genişleyen vücut ile senkronize olarak genişleyemez. Bu durum deri yapısında esnekliği sağlayan liflerin kopmasına ve çatlak oluşuma neden olur.

4.jpgHamilelik çatlaklarının tedavisinde çok sayıda farklı bitkisel çözüm söz konusudur. Ancak önemli olan nokta çatlaklar oluşmaya başlamadan önce tedaviye başlanması gerektiğidir. Henüz yeni oluşmuş çatlaklar da tedavi edilmek için uygundur. Ancak oluşumu üzerinden zaman geçmiş ve özellikle ilk kırmızılıklarını kaybetmiş olan çatlakları kalıcı olarak tedavi etmek mümkün değildir.


Hamilelikte Meydana Gelen Çatlaklar için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çatlak Kremi: 2 kahve fincanı badem yağı, 30 gram aleo vera jeli ile bir limonun suyu karıştırılır. Elde edilen karışım her gün düzenli olarak öncesinde temizlenmiş olan bölgeye masaj yapılarak sürülür.

Zeytinyağı ve Sirke Karışımı: Aynı oranda zeytinyağı, sirke ve su karıştırılır. Mümkün olduğunca homojen bir karışım elde edilmelidir. Elde edilen karışım her gece yatmadan önce vücuda masaj yapılarak sürülmelidir. Karışım gece boyunca ciltte kalmalıdır. Ertesi sabah bol su ile temizlenmelidir.Hamilelik esnasında oluşan çatlakların tedavisinde kullanılan başlıca yağlar şu şekilde sıralanabilir:

Kakao yağı
Keten tohumu yağı
Hint yağı
E vitamini yağı
Kantaron yağı
Çörek otu yağı
Kayısı yağı
Melisa yağı
Avokado yağı
Gliserin yağı


Bu yağların tamamının cilt üzerinde olumlu etkileri bulunur. Hamilelik süresince çatlak oluşmadan ya da oluştuktan hemen sonra bu yağlardan herhangi biri cilde masaj yapılarak uygulanabilir. Düzenli kullanımı önemlidir. Ayrıca, bu yağlardan birden fazlası eşit ölçülerde karıştırılarak da kullanılabilir. Kullanmadan önce alerji testi yapılması faydalıdır.
 
Üst