gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  gebelik dönemimde röntgen çektirebilirmiyim hangi röntgenler tehlikesiz olur

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  diş röntgeni kaç rad ayak röntgeni kaç rad Diş için çekilen röntgen rahimden çok uzaktır. İkincisi, kurşun bir perde rahmi korumakta ve bebeğinizin ışından etkilenmesini önlemektedir.

  Gebelik sırasında çekilen diğer röntgenlerin güvenli olup olmadığını belirlemek daha karmaşıktır, ama tanısal röntgenin cenin ya da bebeğe zarar vermesi çok nadirdir. Röntgen ışınları radyasyonun zarar verip vermeyeceğini üç etmen belirler :

  Radyasyon Miktarı

  Cenin ve bebekte ciddi hasar yalnızca çok yüksek dozlarda (50-250 rad ) oluşur. 10 raddan düşük dozlarda hiç hasar oluşmaz. Çağdaş röntgen araçları tipik bir tanısal muayenede çok nadir olarak 5 raddan fazla ışın yaydığı için bu tür muayeneler genellikle bir sorun oluşturamaz.

  Işının Ne Zaman Alındığı


  Çok yüksek dozlarda bile yumurtanın yuvalanmasından önce (döllenme sonrası 6.-8. günler) dokunun etkilenmesi riski yoktur. Bebeğin organlarının gelişiminin erken döneminde (döllenme sonraki 3. ve 4. haftalar) ve gebelik boyunca merkezi sinir sisteminin hasar görme riski vardır. Ama yalnızca yüksek dozlarda bu gerçekleşir.
  Rahim Gerçekten Işına Maruz kalması

  Günümüzün röntgen aygıtları, görmek istenen alanı bilmekte ve bedenin geri kalan bölgelerini ışına maruz kalmaktan korumaktadır. Röntgen filmlerinin çoğu annenin karın ve pelvisine böylece rahme gelen ışınları önlemek için kurşun bir levha ile çekilir. Ama karın röntgenin bile zararlı olma olasılığı, pratikte 10 raddan fazla ışın yaymadığı için yoktur.

  Ama elbette ne kadar küçük olursa olsun gereksiz risk almanızın mantığı da yoktur. Bu nedenle genellikle acil önemi olmayan röntgen çekimlerinin sonraya ertelenmesi önerilir. Göze alınması gereken riskler ayrı bir konudur. Bebeğin röntgen ışınlarından zarar görme olasılığı az olduğu için, anne adayının sağlığı açısından gerçekten bir röntgenin çekilmesinden vazgeçilip anne tehlikeye atlatılmalıdır. Gebelik sırasında röntgen ışınlarının küçük zararı aşağıdaki kurallara uyularak en aza indirilebilir.

  Sizden röntgen çektirmenizi isteyen hekime ve röntgeni çeken teknisyene gebe olduğunuzu mutlaka söyleyin.

  Gebelik süresince, yararı riskinden fazla olmadıkça röntgen , hatta diş röntgeni bile çektirmeyin.

  Yerine daha güvenli bir tanısal işlem kullanılabiliyorsa röntgen çektirmeyin.

  Eğer röntgen gerekirse, ehliyetli ve sık kontrol edilen bir merkezde çekilmesine özen gösterin. Röntgen aygıtı yen ve iyi durumda olmalı, eğitimli, bilinçli bir teknisyen tarafından radyolog gözetiminde kullanılmalıdır. Röntgen aygıtı mümkünse gereken en dar alana yönlendirerek rahim kurşun bir levhayla korunmalıdır.

  Teknisyenin uyarılarına dikkatle uyarak, özellikle çekim sırasında kımıldamamaya dikkat ederek, çekimin yinelenmesini sağlayın.

  Hepsinden önemlisi, röntgen çektirdiyseniz ya da çektirmeniz gerekiyorsa, zamanınızı olası sonuçları hakkında kaygılanarak ziyan etmeyin. Emniyet kemerinizi bağlanmayı unutmanız halinde bile bebek daha büyük bir tehlike altında demektir.


  kaynak:gata.edu.tr


   
gebelik dönemimde röntgen çektirebilirmiyim hangi röntgenler tehlikesiz olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Röntgen ve Gebelik

  Röntgen ve Gebelik

  Radyasyon kelimesini duymak bile çoğu insanın içinde endişe uyandırır. Bu endişede kuşkusuz radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili yayınlar, filmler ve medya haberleri önemli rol oynar. Özellikle ikinci dünya savaşını sona erdiren dram ve Çernobil faciası gibi radyasyonla direkt ilgili olayların sonrasında görülen ölümlerin yanısıra kanser hastalarında görülen artış...
 2. gebelik döneminde hangi vitaminleri kullanmalıyım

  gebelik döneminde hangi vitaminleri kullanmalıyım

  GEBELİKTE VİTAMİN KULLANIMI Hamilelik ve emzirme döneminde vitamin-mineral gereksinimi değişir mi? Gebelik ve emzirme sırasında vitamin-mineral gereksinimlerinde artış ne kadardır? Hamilelik ve emzirme döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından vitamin ve mineraller...
 3. İkiz Gebelik Ve Röntgen

  İkiz Gebelik Ve Röntgen

  İKİZ gebeliğin teşhisi bazen güç olabilir. Teşhiste tereddüde düşürüldüğünde doğum durumunun tespiti ve doğum plânının yapılması bakımından röntgen çekilmesi gerekebilir. Gebelikte zorunlu bir durum olmadıkça röntgen filmi çekilmez. Röntgen sırasında, bebek anne kamında gereksiz şua alabilir. Ayrıca, röntgen ışınlarının bebeğin gelişmesini aksatacağı da dikkate alınır. Gebelik sırasında...
 4. Gebelikte röntgenin zararları nelerdir?

  Gebelikte röntgenin zararları nelerdir?

  Gebelikte zararlı olanlar röntgenin zararları Selam kızlar, aslında hepimiz az çok zararlarını biliyoruz ve korkup çekiniyoruz Gebeliğin döllenmeden sonraki ilk 14 gününde embriyo radyasyona çok hassastır ve genellikle "ya hep ya hiç" kuralına göre gebelik ya tamamen sona erer (düşük veya ölüm) veya gebelik normal olarak devam eder. Bu dönemde anomali veya büyüme geriliğine sebep...
 5. ADETİN HANGİ GÜNLERİNDE GEBELİK KOLAY OLUR?

  ADETİN HANGİ GÜNLERİNDE GEBELİK KOLAY OLUR?

  hamile kalınan günler,hangi zamanlar hamile kalınır,hangi tarihlerde gebe kalınır,hamile kalmak için hangi günler birlikte olmalıyım,hamile kalmak için uygun zaman hakkında bilgiler Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasından 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse bir daha ki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve...

Sayfayı Paylaş