Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gebelik Döneminde İlaç Kullanmak...

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelik, ilaç kullanmak, zararları, sakıncaları, nelerdir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Hamilelik dönemi hem kendiniz hem de bebeğiniz için çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.Bu dönemde yapılacak en ufak bir ihmal,geri dönülemeyecek sıkıntılara sebebiyet verebilir.Bunlardan en önemlisi de ilaç kullanımıdır.

  Gebelik döneminde ilaç kullanmanın bazı olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Tabi ki bu ilaçların isimleri ve etken maddeleri ile doğrudan ilişkili olan bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Çeşitli tıbbi durumlar esas alınarak anne adayının da sağlığı ihmal edilmeden ilaç kullanmanın hiçbir zararı bulunmamaktadır. Tabi ki bu ilaç kullanım miktarı içinde çok büyük bir öneme sahiptir.


  Öncelikle gebelik dönemlerinde çok gerekli olmadıkça ilaç kullanmamak gerekmektedir. Çünkü bebek doğrudan anne kanında bulunan maddelerden etkileneceği için kullanılan bu ilaçların türü ve etkileri de bebek üzerine bazı olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu sebepten dolayı anne adayı asla kendi bildiği gibi ilaç kullanmamalıdır. Bu ilaçlar ağrı kesici gibi oldukça önemsiz ilaçlar bile olabilir.
  Gebelik döneminde en sık başvurulan ilaçlar ise bulantı gidericiler ve mide asidini düşüren ilaçlardır. Bu ilaçların kullanılma sebebi ise gebelik kaynaklı rahatsızlıklardır. Sakinleştirici ilaçlar ve uyku ilaçları da gebelik dönemlerinde başvurulan diğer ilaçlar arasında yerini almaktadır.

  Bu ilaçların neredeyse tamamı plasentadan bebeğin vücuduna iletilmektedir. Fakat bu türde bulunan ilaçların çok küçük bir kısmının bebeğe zararı olduğu tespit edilmiştir.

  İlacın hangi şekilde vücuda alındığı ise pek önem arz etmemektedir. Örneğin bazı ilaçlar ağızdan alınırken bir takım ilaçlar iğneler yardımı ile kana enjekte edilmektedir. Aynı şekilde sprey şeklinde vücuda alınan bazı ilaçların da bulunduğu bilinmektedir. Kana karışan her türlü ilacın içeriği bebek açısından önem taşımaktadır.

  Yapılan araştırmalar gebelik döneminde antibiyotik kullanımının anne sağlığını olumlu yönde etkilemesine karşın bebeğin bağışıklık sistemini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu sebepten dolayı ilaç kullanmadan önce gereklilik durumunun özellikle gözden geçirilmesi gerekmektedir.

  Normal zamanda sıklıkla kullanılan ilaçların gebelik dönemlerinde doktor tavsiyesi ve izni olmadan kullanılmaması gerekmektedir. Bu konulara dikkat edilmesi bebek sağlığına etki ettiği gibi anne sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.   
Gebelik Döneminde İlaç Kullanmak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet halini geciktirmek için ilaç kullanmak caizmi?

  Adet halini geciktirmek için ilaç kullanmak caizmi?

  adet geciktirmek adet geciktirmek caizmi tampon kullanmak günah mi Adet kanama, yaradılışın gereği tabii bir durum olduğuna göre, bırakalım da Allah'ın yaratmış olduğu tabii seyri içinde devam etsin. Eğer bu adet geciktirici ilaçlar sağlık açısından zararsız ise, kendilerine zarar vermiyor, adet düzenini değiştirmiyorsa, bazı özel durumlarda kullanılabilinir. Bu ilaçların zararlı olup...
 2. gebelikte ilaç kullanmak sakıncalımıdır?

  gebelikte ilaç kullanmak sakıncalımıdır?

  Hamile kalmayı düşündüğünüz bir dönemde veya hamilelik dönemi sırasında anibiyotik kullanımının zararlı olup olmadığını Mayo klinik doktorlarından Dr. Roger Harms açıklıyor... Hamilelik döneminde antibiyotik kulanımı sorusuna verilecek cevap birçok olguya bağlı olarak değişebilir ve bu soruya verilebilecek cevap,kullanılan ve kullanılması düşünülen anibiyotiğin çeşidinden ne kadar dozda...
 3. Hamilelik dönemimde ilaç kullanabilirmiyim?

  Hamilelik dönemimde ilaç kullanabilirmiyim?

  GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMI Gebelikte, en masum görünen ilaçların bile bebeğinize zararı olabilir. Size önerilmedikçe hiçbir ilacı kendiliğinizden kullanmayın. Hamilelik dönemi ve öncesinde reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları kullanmadan önce bu dönemde...
 4. Adet Geciktirici İlaç kullanmak Zararlı mı?

  Adet Geciktirici İlaç kullanmak Zararlı mı?

  bu konu adet geciktirici ilaçların yan etkileri hakkında bilgiler içermektedir. Bazı bayanlar adet günlerini özel nedenlerden dolayı ertelemek isterler. Bunu yaparken de adet geciktirici ilaçlar kullanılır. Adet geciktirici ilaç kullanan birçok bayanın merak ettiği sorulardan birisi olan ilaçların yan etkileri ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Adet geciktirici...
 5. Adet halini geciktirmek için ilaç kullanmak caizmi?

  Adet halini geciktirmek için ilaç kullanmak caizmi?

  Adet kanama, yaradılışın gereği tabii bir durum olduğuna göre, bırakalım da Allah'ın yaratmış olduğu tabii seyri içinde devam etsin. Eğer bu adet geciktirici ilaçlar sağlık açısından zararsız ise, kendilerine zarar vermiyor, adet düzenini değiştirmiyorsa, bazı özel durumlarda kullanılabilinir. Bu ilaçların zararlı olup olmadığı konusunda uzman bir doktora danışmak gerekir. Adet hâlinin...

Sayfayı Paylaş