Gebelik Döneminde Stresle Başa Çıkabilmeniz İçin İpuçları

T

TİTAN

Forum Okuru
Gebelik Döneminde Stresle Başa Çıkabilmeniz İçin İpuçları
gebelikte stres
hamilelikte stresSevgili melekleri gebelikte stres hem anne hem de bebek için sonu tehlikeli durumlara kadar gidebilecek bir durumdur. Bu sebeple her zaman anne adaylarının sakin, huzurlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeleri konusunda doktorları tarafından telkinde bulunulur. Günümüz şartlarında hele de anne adayı bir süre çalışmak zorundaysa stresle başa çıkması gerekebilir. Bu yazımızda gebelikte stresle başetmenin yolları hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.. :)

gebelikte_stres-63.jpg


Stres hamilelik süreci için oldukça riskli ve tehlikeli bir durumdur! Bebeğinizi de hem fiziksel, hem de ruhsal olarak olumsuz yönde etkileyen stresin, erken doğum ve düşük riskine de neden olabileceğini söyleyen Psikolog Eda Gökduman’ın stres yaşayan anne adayları için 8 önerisi var!

Endişe yaşadığınız her duygu ve düşünceyi doktorunuz ile paylaşarak gerekli bilgileri edinmelisiniz.

Anne olan her kadın gibi kendinizin de yaşayarak ve bilgilenerek anneliği öğrenebileceğinizi kabul etmelisiniz ve kendinize güvenmelisiniz.

Çevresel desteğin sağlanması için eşiniz ve yakınlarınız ile duygunuzu, isteklerinizi ve beklentilerinizi paylaşmalısınız.

Sağlıklı beslenerek, yeterli düzeyde uyku uyuyarak ve dinlenerek stresi daha iyi bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırmalı, sizi üzecek kişi ya da olaylardan uzak durmaya çalışmalısınız. Bazı kişilik özelliklerine sahip olan anne adayları bilinçsiz de olsa stresel ortamları kendileri de yaratabilmektedir.

Gevşeme tekniklerini kullanmalısınız! Nefes alma ve kasları dinlendirme egzersizleri gibi.

Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız.

Gün içinde bebeğiniz ile baş başa kalarak onu sevdiğinizi ifade eden konuşmalar yapmalısınız.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
8K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst