Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Gebelik Döneminde Ve Öncesinde Doktor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Burada

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelikte doktor kontrolleri,gebelikte doktor seçimi,
  Sevgili melekler sizin için uygun olan Doktoru buldunuz mu?Çünkü gebelik öncesinde ve sonrasında doktor seçimi ve hastane seçimi de oldukça önemlidir.Ve önemli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur.Gebelik süresince kendinizin ve bebeğinizin güvende olmasını sizlerde isterseniz bunun içinde doktor seçimi de büyük önem taşımaktadır.


  < Konu Resmi..>


  Jinekoloğunuz sağlığınız ile ilgili en önemli ortağınızdır. Günümüzde jinekologların misyonu sadece kadının üreme sistemi ve cinsel sağlığını kontrol etmek ve olası problemleri gidermekle sınırlı değildir. Temel görevleri bu olmakla birlikte jinekoloğunuz sizin diğer sistemlerinizi ilgilendiren olası poblemlerinizi saptayan ve gerekli yönlendirmeleri yapan genel sağlığınızdan birinci derecede sorumlu sağlık profesyonelidir. Bu nedenle modern bir jinekolog kendi uzmanlık alanı dışıda kalan konularından uzak kalmamak, genel tıp alanındaki gelişmeleri de yakından takip etmek zorundadır.


  Sağlığınız konusunda bu kadar büyük bir öneme sahip, ve çoğu zaman annenizle, babanızla hatta eşinizle bile paylaşamadığınız sırlarınıza ortak olan jinekoloğunuzu seçerken özen göstermelisiniz.
  Çağdaş ve bilinçli bir yirmibirinci yüzyıl kadının mutlaka düzenli olarak ziyaret ettiği bir jinekoloğu olmalıdır. Jinekoloğunuz hayatınızdaki çok önemli kişelerden biri olacaktır. Kendinize bir jinekolog ararken ilk yapacağınız doğal olarak akraba ve arkadaşlarınızın önerilerini almak olacaktır. Bu oldukça akılcı bir yaklaşımdır. Pek çok kadın ilk kez jinekoloğa giderken bu yolu seçer. Ancak öneriler zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Pek çok arkadaşınızın değişik jinekologları vardır ve hemen hemen hepsi kendi doktorunun en iyisi olduğunu söyler. Bu söylem büyük oranda doğrudur. Çünkü önemli olan doktor ile kurulan ya da kurulabilen diyalogdur. Ancak burada unutulmaması gereken nokta her bireyin yapılarının ve beklentilerinin birbirinden farklı olduğu gerçeğidir. Aynı doktor ile arkadaşınız çok iyi iletişim kurabilmesine rağmen sizin aranızda bu derece tatminkar bir bağ oluşmayabilir. Bu nedenle arkadaş tavsiyesi kararınızdaki tek etken olmamalıdır.

  Güven
  Kendinize herhangi bir konuda ortak ararken ilk dikkat ettiğiniz konu karşınızdaki kişi ile tatminkar bir iletişim kurup kuramadığınız ona güven duyup duymadığınız olacaktır. Jinekoloğunuz da sizin sağlığınız konusundaki ortağınız olduğu için aynı prensip burada da geçerlidir.

  İlk kural olarak jinekoloğunuzun yanında kendinizi rahat hissedebilmeli ve ona gerçekten güven duyabilmelisiniz. Bu çok önemli bir noktadır. Çünkü doktorunuzun tedaviniz ile ilgili vereceği kararlar sağlığınızı direkt olarak ilgilendirmektedir. Güven duymadığınız bir kişinin önerilerine uymakta da zorluk çekersiniz. Böyle bir durum sağlığınız ile ilgili sorunlara neden olabilir.Doktorunuzun söylediklerinize inanmadığı ya da ciddiye almadığı duygusuna kapılıyorsanız ya da tam tersi olarak doktorunuzun açıklamaları sizi tatmin etmiyorsa bu durumda aranızda bir güven sorunu var demektir ve bu sağlıklı bir hasta-doktor ilişkisi ile sonuçlanmaz. Bu sorunu konuşarak çözebilirsiniz. Çözemediğiniz taktirde o jinekolog sizin için uygun değil demektir. Kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmeniz için ilk şart doktorunuza güven duyabilmenizdir.

  Mesleki deneyim:
  Doğal olarak kendi sağlığınız ya da eğer hamileyseniz bebeğinizin sağlığı için en iyisini istemek hakkınızdır. Bu nedenle çeşitli şekillerde jinekoloğunuzun mesleki deneyimlerini sorgulayabilirsiniz. Doktorunuzun mesleki deneyimi hakkında karar verirken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Tıp en hızlı ilerleme kaydedilen bilim dallarından birisidir. Bu ilerlemenin sonucu olarak her tıp branşı alt dallara bölünmüş, bazı doktorlar kendi branşları ile ilgili alt konularda daha deneyim sahibi olmuşlardır. Kadın hastalıkları ve doğum açısından bakıldığında bu alt branşlaşmanın en güzel örneği kanser ve üreme sağlığı konularıdır. Özel merak, eğitim ve deneyim gerektiren bu konularda her jinekoloğun bilgi ve söz sahibi olması beklenemez. Dolayısı ile jinekoloğunuzun sizi bu tür sorunlarınız için daha deneyimli başka bir jinekoloğa yönlendirmesi onun kötü ya da yetersiz doktor olduğu anlamına gelmez. Benzer şekilde özel branşlaşma gerektirmeyen bir sorununuzda da doktorunuz diğer meslekdaşları ile fikir alışverişinde bulunmak ya da onlardan yardım almak isteyebilir. Bu tür uygulamalar özellikle ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde sıkça yapılır ve bu tür branş içi konsültasyonlar doktorunuzun yetersizliğini değil sizin sağlığınıza verdiği önemi ve değeri gösterir.

  Ekol farkı
  Tıp bilim olarak diğer pozitif bilim dallarından farklıdır. Aynı noktaya giden birbirinden farklı pek çok yol vardır ve bu yollar çoğu zaman doğru yollardır. Buna ekol farklılığı denebilir. Aynı ya da benzer hastalıklar için değişik doktorların değişik tedavi yaklaşımları olabilir. Bu yaklaşımların hiç birisi de yanlış olmayabilir. Jinekoloğunuzu seçerken tercih ettiği ekolün sizin beklentileriniz ile örtüşmesine dikkat etmelisiniz. Örneğin siz sorunlarınızdan kurtulmak için ameliyatı en son çare olarak görürken doktorunuz daha çok cerrahi ağırlıklı bir ekolü benimsemişşe aranızda sürtüşmeler yaşanabilir.Ya da tam tersi olarak siz ameliyatı sorunlardan kurtuluş yolu olarak görürken doktorunuz genelde tıbbi tedavi ya da beklemekten yana olabilir. Ekol farklılıkları oldukça hassas bir konudur. Her ne olursa olsun burada anlatılmaya çalışılan farklılıklar bazı doktorların zorla ameliyat yapmaya çalışması olarak algılanmamalıdır. Mesleğine ve insana saygılı hiçbir doktor daha kolay ve az riskli bir tedavi alternatifi varken ameliyat ya da benzeri tedavileri benimsemez ve önermez.

  Yaklaşım:
  Doktorunuz sizi soru sormaya özendiriyor, soru ve sorunlarınızı dinliyor mu ya da sizi dinlemede isteksiz veya çok mu meşgul görünüyor?
  Bir an önce muayenenizi bitirip bir sonraki hastaya geçmek ister gibi bir izlenim mi uyandırıyor?
  Sizin yakınma ve endişelerinizi öğrenmeye istekli mi görünüyor yoksa otoriter bir tavır mı sergiliyor?
  Bunlar son derece önemli noktalardır. Durumunuz ve hastalığınızı öğrenmek, nedenleri, tedavi alternatifleri, bunların risk, yarar ve başarı oranları hakkında bilgilendirilmek sizin bir hasta olarak en doğal hakkınızdır.
  Anlamsız ya da komik olduğunu düşünseniz bile aklınıza takılan her soruyu doktorunuza çekinmeden sorabilmelisiniz. Doktorunuza bir soru sormak istediğinizde herhangi bir nedenle çekingenlik ya da korku duymamalısınız. Hastalığınız ile ilgili her konuyu doktorunuzla rahatça tartışabilmelisiniz. Doktorunuzun bu konudaki yaklaşımından duyduğunuz tatmin jinekoloğunuzu belirlemenizde önemli bir rol oynamalıdır.

  İletişim
  Doktorunuzun sizin anlayacağınız dilden konuşması son derece önemlidir. Son derece karmaşık, söylenmesi güç tıbbi terimler kafanızı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Doktorunuzla konuşurken ne demek istediğini anlayabilmelisiniz. Doktorunuz da tıbbi bir terim kullandığında bunun anlamını size açıklamalıdır.

  Ulaşılabilirlik

  Herkes doktorundan en önemli hasta kendisiymiş gibi davranmasını ister. Bu çoğu zaman anlaşılabilir, kabul edilebilir ve hoşgörülebilir bir istektir. Bu istek ve beklentinin en güzel yansıması hasta herhangi bir nedenle doktoruna ulaşmak istediğinde ortaya çıkar. İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde gerek duyduğunuz an doktorunuza ulaşabilmelisiniz. Sağlık konu olduğunda saat, zaman, yer kavramı ortadan kalkar. Bu durum özellikle bir bebek bekliyorsanız son derece kritik bir hal alır. Doktorunuza ne zaman gereksinim duyabileceğiniz. belli olmaz. Bu nedenle her gerek duyduğunuzda jinekoloğunuza telefon, cep telefonu, e-posta gibi yöntemler ile ulaşabilmeli ve cevap alabilmelisiniz. Bazı ufak tefek sorunlarınızı muayenehane ya da hastaneye gitmeden iletişim yöntemlerini kullanarak çözebilmelisiniz. Kadınların önemli bir kısmının çalıştığı günümüz şartlarında zaman pekçok şeyden daha değerlidir.

  Ekonomik Bütçe
  Günümüzde ekonomik koşulların ağırlığı hemen herkesi değişik derecelerde etkiliyor. Pek çok kişi kişisel bütçesinde kısıtlamaya gitmek durumunda kalıyor ve maalesef ilk kısıtlamaya kurban giden kalem sağlık harcamaları oluyor. Muayene ve tedaviler ya erteleniyor ya da daha ekonomik ve bütçeye uygun hastane ve muayenehaneler tercih edilmek durumunda kalınıyor. Öte yandan giderek yaygınlaşan özel sağlık sigortaları, hasta haklarına aykırı olarak hastaları kendi terih ettikleri ve kendilerini güvende hissettikleri doktora değil sadece anlaşmalı oldukları doktorlara ve hastanelere yönlendiriyor.

  Ekonomik durum söz konusu olduğunda hastane çok daha önem kazanıyor. Özellikle doğum, sezaryen ya da benzeri bir cerrahi işlem gerçekleştirilecekse bu önem çok daha artıyor. Cerrahi işlemlerde planlar olumlu değil olumsuzluklar üzerine yapılmalıdır. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında yapılan cerrahi girişimlerin tamamına yakını herhangi bir problem ortaya çıkmadan sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Bu durumda hastanenin fiziki ve tıbbi şartlarının birinci derecede önemi yoktur. Ancak bir olumsuzluk ortaya çıktığında bu faktör ön plana çıkar. Bu nedenle hastanenin fiziki şartları, acil durumda konsültasyon yapılabilecek ana branşlarının 24 saat aktif olarak bulunması,ameliyathanelerinn 24 saat düzenli olarak hizmet vermesi, kan istasyonu, 24 saat çalışan laboratuvar, erişkin ve bebek yoğun bakım ünitesi gibi özellikleri hayat kurtarıcı olabilir. Bu özellikler bir hastanenin ücretini belirleyen ana faktörlerdir. Hastane tercih ederken otelcilik hizmeti son planda göze alınmalıdır.

  < Konu Resmi..>
  Sonuç:

  Sonuç olarak sağlığınızı teslim edeceğiniz jinekoloğunuzu seçerken şu sorulara cevap aramalısınız?

  • Doktorun yanında kendinizi rahat hissedebiliyor musunuz?
  • Sorunlarınızı dilediğiniz gibi anlatabiliyor musunuz?
  • Aklınıza takılan soruları çekinmeden yöneltebiliyor musunuz?
  • Sorularınıza tatminkar cevaplar alabiliyor musunuz?
  • Doktor durumunuz hakkında size yeterli ve anlayabileceğiniz dilde aydınlatıcı bilgi veriyor mu?
  • Gerekli olduğu zaman doktorunuza cep telefonu ya da e-posta ile rahatlıkla ulaşabiliyor musunuz?
  • Muayeneden çıktıktan sonra aklınızda herhangi bir şüphe kalmadan gönül rahatlığı ile evinize dönebiliyor musunuz?

  Bu soruların çoğuna evet cevabı veriyorsanız kendinizi için doğru jinekoloğu seçmişsiniz demektir.

  Kaynak: Dr. Alper Mumcu


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Haziran 2012
Gebelik Döneminde Ve Öncesinde Doktor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Burada konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dikkat! Sıcaklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Burada!

  Dikkat! Sıcaklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Burada!

  Sıcaklarda Sağlığımız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Havaların en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde her yaz doktorların da söylediği gibi bu sıcaklara kesinlikle dikkat etmemiz lazım diyor ve sizlere yaz mevsimin de sağlıklı yaşam adına bilmeniz gerekenleri sıcaklarda dikkat edilmesi gereken hususlar olarak bu yazımızda paylaşıyoruz...
 2. Ayaklarınızın Sağlığı İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ayaklarınızın Sağlığı İçin Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  ayakkabı seçimi nasıl olmalı ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli Sevgili melekler, pek çok insanın hiç dikkat etmediği oysa ömrümüz boyunca büyük bir yük altında bizi taşıyan ayaklarımızın sağlığı son zamanlarda tehlike altında. Özellikle son yıllarda moda olan babet ayakkabılar ve son derece yüksek ökçeler ayak sağlığı açısından son derece zararlı. Peki ne yapacağız ? Fizik Tedavi ve...
 3. Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  koltuk nasıl seçilir, koltuk seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, koltuk seçimi Sevgili melekler, ev dekorasyonunda büyük önem taşıyan eşya seçimi yaparken son derece dikkatli olmak gerekir. Özellikle koltuk seçimi için bazı noktalarda hassasiyetle durmak, yapacağınız dekorasyon için size çok yardımcı olacaktır. Koltuk alacağınız için ilk olarak yapmanız gereken koltuğu koymayı düşündüğünüz...
 4. Küçük Ev Aletleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Küçük Ev Aletleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  küçük ev aletleri, küçük ev aletleri nasıl seçilir, küçük ev aleti seçimi Sevgili melekler, mutfaklarımızda sık sık kullandığımız küçük ev aletleri elimiz ayağımızdır. Yemek yaparken ve mutfakta çalışırken bize büyük kolaylık sağlayıp, zaman kazandıran küçük ev aletlerini seçerken de bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Fiyatı ve teknik özellikleri dışında bakın küçük ev aletlerini...
 5. Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  halı alırken, halı nasıl seçilir, halı seçerken Sevgili melekler, ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan halı seçimini neye göre yapıyorsunuz? Fiyatı, rengi, mobilyalarınızla uyumu, kalitesi. Elbetteki bunların hepsi de halı satın alırken gözönüne aldığınız şeyler. Peki bu seçimi yaparken acaba bilinçli olarak mı yapıyorsunuz? Aşağıdaki makalede halı uzmanı Murat Türker'in halı...

Sayfayı Paylaş