gebe
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.681
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik Kanamalarında İlkyardım Nasıl Yapılmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelik kanaması hamilelik kanması


  Sevgili melekler, gebelik dönemi boyunca ne kadar dikkatli olursnaız olun, bazen herşey yolunda gitmeyebiliyor. Kimi zaman anne adayının da ihmalkarlıkları sebebiyle olabilen bazı kazalarda soğukkanlı olmak ve ne yapacağını bilmek gerekiyor. Bu durumlardan birisi de gebelik kanamaları...  [​IMG]  Kanama, hamileliğin her döneminde ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Bunun değerlendirmesini doktora bırakmadan önce, kanama anında hamile kişiye nasıl yardım edilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz.
  Özellikle eşi bebek bekleyen erkeklerin yapabileceği ilk müdahaleler durum ciddileşmeden sağlık ekibine vakit kazandıracak altın değerinde bilgilerdir.

  Kanama gebeliğin ilk 8 haftası içinde gerçekleştiyse hamile kişiyi olabildiğince rahat bir ortama götürün. Hijyenik bağ kullandığından emin olduktan sonra tıbbi müdahale için vakit kaybetmeden doğumu izleyen doktora ulaştırın.

  Hamileliğin ilk 8 haftası içindeki kanama şiddetliyse veya kanamanın ardından pıhtı görülürse durum daha ciddi olabilir . Hamile kişiyi sırt üstü yatırdıktan sonra bacaklarını açı yapacak şekilde havaya kaldırın. Böyle bir durumda doktora gitmeye vakit olmayabilir, bu nedenle 112 numaralı telefondan Acil Servis'e ulaşın ve destek isteyin.

  Eğer kanama hamileliğin 23. haftadan sonraki bölümünde meydana geldiyse ilk yapmanız gereken hamile kişiyi sol yanına yatırmaktır. Bunun ardından diğer ilk yardım uygulamalarında olduğu gibi solunumu ve dolaşımı kontrol etmeli, düzenli olduğundan emin olduktan sonra 112 Acil Servis'e haber vermelisiniz.

   
Gebelik Kanamalarında İlkyardım Nasıl Yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanamalarda İlkyardim

  Kanamalarda İlkyardim

  Kanama nedir? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın hızına, Vücutta kanın aktığı bölgeye, Kanama miktarına, Kişinin fiziksel durumu ve yaşına. Kaç çeşit kanama vardır? Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır : Dış kanamalar: Kanama yaradan...
 2. İlkyardim

  İlkyardim

  ilk yardım afişleri ilk yardım ile ilgili afişler ile ilgili afiş yardımla afiş sloganlar TANIMI : Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir. İLKYARDIMDA AMAÇLAR : 1- Hayat kurtarmak 2- Durumunu korumak 3- Sakatlıkları önlemek İLKYARDIMDA 6 SAFHA :...
 3. Gebelikte Nasıl Banyo Yapılmalıdır?

  Gebelikte Nasıl Banyo Yapılmalıdır?

  hamilelikte nasıl banyo yapılır, hakkında bilgiler, gebelikte temizlik, bakım hakkında genel bilgileri burada bulabilirsiniz Hamiş meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz normal hayatta da olduğu gibi hamileliktede temizlik önemlidir. Daha ilgi bilgi ve detay gerektirir. Yirmi otuz yıl önce hekimlerin çoğu küvetteki kirli suyun vajinadan rahme çıkacağına ve enfeksiyona neden...
 4. burun kanamasına ilkyardım nasıl yapılır

  burun kanamasına ilkyardım nasıl yapılır

  Selam , burun kanamsı karşısında ben kafa arkaya atılır ve beklenir diye biliyordum ama yanlış biliyormuşum :S Burun kanamasına ilk yardım nasıl yapılır peki ?
 5. Adet kanamasını diğer kanamalardan nasıl ayırdedeblirim?

  Adet kanamasını diğer kanamalardan nasıl ayırdedeblirim?

  adet kanaması nedir,yerleşme kanaması nedir,çekilme kanaması nedir,yerleşme kanaması nasıl olur,yerleşme kanaması kaç gün sürer,yerleşme kanamasıyla adet kanaması arasında ki fark nedir, adet kanaması ve diğer kanamalar hakkında bilgiler Her kadın zaman zaman adet düzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. Normal insan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo...

Sayfayı Paylaş