gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  gebelik muayenesi nedir,hamileik muyanesi nedir,hamilelik muyanesinde ne yapılır,gebelik muyanesi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Gebelik takibi, gebeliğin başından doğum sonrasına kadar anne ve bebeğin durumunu değerlendirmek, süreç boyunca her konuda anne-babayı bilgilendirmek, anne ve bebekle ilgili olası sorunları önlemek veya tespit etmek amacıyla yapılan muayenelerdir.
  Bu muayenelerin gebelik oluşmadan önce planlanması daha doğru olur. Çünkü gebelik öncesinde anneye çeşitli tahliller yapılır ve bunların sonuçlarına göre gebelik açısından oluşabilecek riskler önlenmeye çalışılır. Annede kansızlık, aşırı kilo ya da diyabet gibi kronik hastalıkların varlığı durumunda öncelikle bu hastalıklarla ilgili önlem alınması gerekir. Bebekte nöral tüp defekti oluşmaması açısından gebelik planlayan bütün kadınlara folik asit vitamini başlanır.
  Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır?
  Gebeliğin durumuna göre değişmekle birlikte hekim ayda bir kez anne adayını rutin olarak muayene eder.

  Her muayenede annenin tansiyonu ölçülür.
  Her muayenede annenin kilosu ölçülür.
  Gebelik süreci içinde yapılması gerekli tahliller yapılır.

  Annede aşırı beslenme yetersizliği olmadığı sürece her gebeye rutin multivitamin desteğini önerilmemektedir. Anne adayının hepatit (sarılık) geçirip geçirmediğini saptamak için HBsAg yapılır.
  1. ayda ultrasonografiye ek olarak rutin kan testleri yapılır.
  2.-3. ayda rutin kan ve idrar tetkikleri yapılır. Ultrasonografi ile bebeğin kalp atımı tespit edilir ve fetal büyüme değerlendirilir.
  11-14. haftalar arasında ikili tarama testi yapılır.
  16–20. haftalar arası üçlü tarama testi yapılır. Test sonucuna göre amniyosentez uygulanabilir.
  4.-5. ayda rutin kan ve idrar tetkikleri yapılır. Doğumsal anomaliler yönünden ayrıntılı ultrasonografi incelemesi yapılır.
  6.-7. ayda rutin kan ve idrar tetkikleri yapılır. Gebeliğe bağlı gelişen yüksek tansiyon sıklıkla bu dönemde ortaya çıktığından dikkatle takip edilir.
  24-28. haftalar arasında açlık kan şekeri ölçülür ve 50 gr şeker yükleme testi ile diyabet taraması yapılır.
  8.ayda rutin kan ve idrar tetkikleri yapılır. Ultrasonografi ile bebeğin büyümesi değerlendirilir, bebeğin etrafındaki su miktarı dikkatli incelenir.
  9.ayda kan ve idrar tetkikleri yapılır. Tansiyon ve kilo ölçümü yapılır. Ultrasonografide bebeğin duruş şekline bakılır ve suyu değerlendirilir.
  NST ve CST ile bebek kalp atımları kaydedilerek fetal iyilik hali değerlendirilir. Risk altında ise gebelik sonlandırılmaya çalışılır.
  42 haftaya kadar fetal iyilik hali değerlendirilir NST ve CST ile takibe devam edilir.

  4 Boyutlu Ultrasonografi
  4 boyulu ultrasonografi klasik ultrasonografide saptanması güç olan veya deneyim isteyen bazı durumlarda fayda sağlamaktadır. Bu teknik ile özellikle bebeğin dış yapısının incelenmesinde önemlidir. Anomalilerin saptanması, yarık damak ve dudak, kol ve bacaklardaki bazı detay anomalilerin takibi, nöral tüp defektlerinde 4 boyutlu ultrasonografi daha detaylı bilgi verebilmekte ve incelemeyi kolaylaştırabilmektedir. 4 boyutlu ultrasonografi anne ve baba adaylarının bebeklerinin gerçek görünümünü görmelerine olanak sağlayarak doğumdan sonra kurulması beklenen duygusal bağların daha önceden oluşmasını sağlar. 4 boyutlu ultrason görüntüleri basılı ya da cd olarak kayıt altına alınabilir.

   
Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

  Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler hakkında bilgi

  Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler hakkında bilgi

  Gebelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler İnsanın hayatında verdiği en önemli kararlardan birisi de çocuk sahibi olmak istemesidir. Hayatının herhangi bir döneminde çocuk sahibi olmayı istemeyen kadın yok gibidir. Ancak bu güç karar verildiğinde gebe kalmadan önce hem ruhsal hem de fiziksel olarak hazır olmak gerekir. İlk doktor ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli...
 3. Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  Gebelikte Neden Düşük Yapılır?

  bu konu gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Bazı gebelikler sonuna kadar gitmeyebilir ve farklı nedenlerden dolayı anne adayının gebeliği düşükle sonuçlanır. Bu durum genel olarak tüm çiftleri özellikle annenin psikolojisini derinden etkiler. Gebelik de düşük nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için uzmanlardan edindiğimiz bilgileri sizler için...
 4. Hamilelikte Çatı Muayenesinin Faydası Nedir?

  Hamilelikte Çatı Muayenesinin Faydası Nedir?

  çatı muayenesi nedir,çatı muayenesi nasıl yapılır,çatı muayenesi kimlere yapılır,çatı muayenesinin faydaları,çatı muayenesinin yararları,çatı muayenesi ağrılı bir işlemmi,çatı muayenesi hakkında bilgiler Hamilelik döneminde yapılan her muayenenin bebek ve anne üzerinde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle yapılan muayenelerin kesinlikle aksatılmaması ve düzenli bir şekilde...
 5. Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşısı nedir?

  Gebelik aşışı olarak bahsi geçen tedavide amaç kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesi ve tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır. Bununla ilgili ilk bilimsel araştırma 2006 yılında yayınlanmıştır (1). Bu çalışmaya göre klinik gebelik oranlarının tekrarlayan başarısızlığı olan çiftlerde standart uygulamada % 11,1 iken gebelik aşısı uygulandığında...

Sayfayı Paylaş