Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelik reflüsü gebelik reflüsü nedir
  gebelik reflüsü tedavisi



  Sevgili melekler, anne adayı meleklerimiz bilirler, gebelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biri mide problemleridir. Genel olarak başlayan mide bulantıları zamanlar yerini mide ağrımasına, mide yanmasına ve reflüye bırakabilir. Bu sayfamızda sizlere gebelik reflüsü nedir, nasıl tedavi edilir ve kalıcı mıdır sorularının yanıtlarını Anadolu Sağlık Merkezi’nden iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Melih Özel'in ağzından vermeye çalışacağız.



  < Konu Resmi..>


  Gebelik döneminde en çok şikayet edilen yakınmalardan biri de reflü. Peki yaşanan bu şikayetin kaynağı ne, kalıcı mı ve nasıl tedavi edilir? Bu soruların yanıtlarını Anadolu Sağlık Merkezi’nden iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Melih Özel verdi.
  Gebelik reflüsünün belirti ve bulguları neler?
  Yemek borusunda, göğüs kemiğinin hemen arkasında mideden boğaza kadar uzanan bölümde yanma, ağıza acı-ekşi tatta bir sıvının gelmesi tipik belirtileri. Bunların dışında inatçı öksürük ve nefes alıp verirken hışırtılı solunumun varlığı gibi tipik olmayan bulgular da gözlenebilir. Gebelerin yüzde 50-80’inde yeni başlayan reflü semptomları veya var olan reflü belirtilerinin şiddetlendiği görülür.

  Hangi anne adayları risk altında ?
  Çok sayıda gebelik öyküsü olan kadınlarda ve ileri yaşta gebeliklerde daha sık ortaya çıkar. Reflünün oluşma mekanizması; özofagus adalesinin hareket fonksiyonları, yemek borusu alt ucunda bulunan ve kapak görevi gören adalenin kasılma gücü ve midenin boşalma işlevleriyle yakından ilişkili. Genişleyen rahim hacminin yarattığı karın içi basınç artışı ve mideye yarattığı baskı da unutulmamalı.

  Tanı için özel bir tetkike ihtiyaç var mı?
  Hastalığın tanısında kullanılan endoskopik tetkik, son derece nadir durumlarda gerekir. Reflü tanısında kullanılan diğer bir yöntem de yemek borusu içinden yapılan pH takibi. Yemek borusunun ilaçlı filminin çekilmesi radyasyon etkisi nedeniyle kullanılmaz. Dolayısyla gebe bir kadında reflünün değerlendirilmesi hekimin klinik deneyimlerine dayanır.

  Reflü belirtileri ortaya çıktığında gebe ne yapmalı?
  Hafif reflü belirtileri ve bulguları hastanın diyetini, yaşam tarzını gözden geçirmesiyle kontrol altına alınabilir. Bulantıyı ve kusmayı tetikleyebilecek, kötü kokulu, rahatsız edici gıdalardan uzak kalmak, acı, baharatlı, ekşi gıdaları sınırlamak; soğan- sarımsak ve baharatlı sebzelerden kaçınmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak, gazlı ve karbonatlı içeceklerden, meyve sularından uzak durmak, alınabilecek diyet önlemleri.

  Anne adaylarına neler tavsiye edersiniz?
  Akıldan hiç çıkarılmaması gereken önemli unsurlardan biri, hastalar arasında çok önemli farklılıklar olabileceği. Bir gebe kadına çok dokunan yiyecek bir başkasını rahatsız etmeyebilir. Dolayısıyla reflü semptomları olanların kendilerine dokunan yiyecek ve içeceklerle ilgili gözlemde bulunması, not tutması, saptadıkları gıdaları doktoruyla paylaşarak tavsiye istemesinde büyük yarar var.

  Gece yatarken ayakların 20 cm. kadar kaldırılması, sıkı ve karın içi basıncını artırabilecek giysiler giyilmemesi, yemek yedikten hemen sonra yatılmaması gibi önlemler de önem taşır. Hastalığının diyet ve yaşam tarzı düzenlemeleriyle kontrol edilememesi durumunda hekiminiz tarafından gebelikte güvenle kullanılabilecek ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.


   
Gebelik Reflüsü Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik hakkında detaylı bilgi

  dış gebelik, embryonun normalde yerleşmesi gereken rahim dışında bir yere yerleşerek gelişmesini sürdürmesidir. Yaklaşık olarak 100 gebelikte 1 oranında görülmekle birlikte, son yıllarda bu sıklık biraz daha artmıştır. dış gebelik en sık olarak rahmin iki yanındaki tüplerde görülür. Normalde kadının yumurtası ile erkeğin spermi tüplerde karşılaşıp döllenme burada gerçekleşir. Döllenen...
 2. Gebelikte kullandığınız ilaçlar hakkında bilgiler

  Gebelikte kullandığınız ilaçlar hakkında bilgiler

  çinko içeren ilaçlar Her hamilelikte mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılır bazen kişiden kişiye değişen bu ilaçlar ve dozlar hakkında çekimser bile kalır anne adayı. Peki merak ettinizmi hamilelikte kullanılan bu ilaçların içinde neler ver doktorlar neden bu tür ilaçları kullanmanızı tavsiye ediyor işte cevabı Doğum öncesi önerilen vitamin ve mineral karışımları için tam olarak...
 3. gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  gebelik aşısı hakkında bilgi arıyorum

  Merhaba.Biz çocuk istiyoruz ama korunmayı bıraktığımız halde birşey yok henüz. Bir arkadaşım gebelik aşısı diye birşeyden bahsetti.Acaba bu aşı ne zaman kimlere vurulabilir?
 4. Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Sorunu Hakkında Bilgiler

  gebelikte kan uyuşmazlığı hamilelikte kan uyuşmazlığı Sevgili melekler, evlilik prosedürleri içinde yer alan kan testi ile evlenirken eşler arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı da anlaşılır. Bu sayede ilerde doğacak bebek/bebeklerde herhangi bir problem olmasının önüne geçilmesi amaçlanır. Örneğin annenin A rh(-) babanın ise A rh (+) olması kan uyuşmazlığıdır. Bebeğin kanının Rh...
 5. Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler

  Gebelikten koruyan iğneler hakkında bilgiler

  Hamilelik kadınların belki de en çok hayalini kurdukları konulardan biri olurken doğru zamanda anne baba olmak ve bu konuda zamanlamayı ayarlamak isterler. Bu açıdan da hamilelikten korunma yöntemleri kadınların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Korunma yöntemleri olarak pek çok yöntem bulunurken bunlar içerisinde hamilelikten koruyucu iğneler de bulunmaktadır. Hamilelikten koruyucu...

Sayfayı Paylaş