Gebelik Şekeri Hakkında Yeni Bilgiler

Gebelik Şekeri Hakkında Yeni Bilgiler
gebelik şekeri
gebelik şekeri nedirSevgili melekler, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bilimadamları da her geçen gün insanlığa yepyeni keşifleriyle hizmet veriyor, bilgilendirmelerde bulunuyorlar. İşte bu konulardan biri de gebelik şekeri. Japonya'da geliştirilen bir buluşla kadınların gebe kalınca gebelik şekerine yakalanma durumları çok önceden tespit edilebiliyor.Gebelik şekeri, anne adayında daha önce olmadığı halde, hamileyken ortaya çıkan diyabet hastalığına verilen addır. Annenin insülin alıcılarının hamileyken doğru çalışmaması ve kanında yüksek miktarda şeker bulunması sonucunda gebelik şekeri ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan anne de bebek de kötü yönde etkilenebilirler. Gebelik şekeri nedeniyle, nadiren olsa da, kimi zaman ölü doğumlar da ya bebeğin nöbet geçirmesi durumu yaşanabilmektedir.

Gebelik şekeri, doğru beslenme planı ve kan şekeri kontrolü ile kontrol altına alınabilir. Bazı anneler bu durum için insülin iğneleri kullanmak zorunda kalabilir fakat bu iğneler biraz az kiloyla doğum ve nadiren oluşan komplikasyonlar dışında bebeği kötü yönde etkilemezler.

Çoğu anne, gebelik şekeri için, 24. ya da 28. haftada kontrole giderler fakat ailede böyle bir geçmiş ya da başka risk faktörleri varsa, anneye bu kontroller daha önce de yapılabilmektedir.


Yeni buluşlar

Tokyo Kadın Hastalıkları Üniversitesi çalışanlarının bulduğu bir biyogösterge sayesinde, kadınların hamilelik sırasında gebelik şekerine yakalanma riskleri çok daha önceden ölçülebilmeye başlanacak.

Umarız bu yeni buluş en kısa zamanda kadınların kullanımına sunulabilir.
 
Üst