1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik te Ultrasonunun Yararlı Olduğu Durumlar Nelerdir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  gebelikte ultrasonun faydaları,hamilelikte ultrasonun yararları, erken gebelik ultrasonu nedir,11-14 hafta ultrasonun önemi,düzey ultrason nedir,gebelikte ultrason hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  6 - 10 hafta Erken gebelik Ultrasonu

  Bu ultrason çeşidi gebeliğin 6. haftasından 10. haftasına kadar yapılır ve gebeliğin gerçek haftasını ve bebeğin gelişme durumunu gösterir. Bu haftada yapılan ultrasonografi ile fetus sayısı (gebeliğin tekil mi yoksa çoğul bir gebelik mi olduğu) ve iç gebelik doğrulanması mümkündür.
  Erken gebelik Ultrasonunun özellikle yararlı olduğu durumlar nelerdir?

  gebelik haftasından emin olmayan gebeler (son adet tarihini bilmeyen veya emin olmayan gebeler), Daha önce düşük yapmış veya dış gebelik geçirmiş gebeler, pelvik ağrısı olan veya kanaması olan gebeler içinde özellikle yararlıdır.


  11-14 hafta tarama testi; (ikili test)Ense Kalınlığı Ultrasonu

  fetal-3İlk trimester tarama testi, 11-14 hafta tarama testi; (ikili test), veya Ense Kalınlığı testi olarakta bilinen Bu test, gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılan ultrasonografik inceleme ile aynı zamanda anneden alınan kan örneğinde yapılan laboratuvar Tarama testiyle sık rastlanılan bazı fetal anormalliklerin (mesela down sendromu gibi) o gebelikte olma riskinin hesaplanmasını içerir.
  Ense Kalınlığı (nuchal transclucency,NT) ölçümü ne demektir?

  Anne karnındaki bebeğin ense kısmında cilt-ciltaltı aralığındaki sıvı birikiminin ultrasonla ölçülmesidir. Bu sıvı her bebekte belli bir sınıra kadar normalolarak vardır. NT ölçümünün yükseldiği durumlarda, hem kromozomal hem de yapısal bozukluk ihtimali artmaktadır.


  11–14 hafta taramasının amacı nedir?

  Bu ultrason taramasının ve testin amacı Down sendromu riski ve diğer kromozomal anormalliklerin riskini değerlendirmek, bu haftada fetusta bulunabilecek yapısal anormallikleri teşhis etmek, ikiz üçüz gebelik gibi çoğul gebeliklerin teşhisi ve belirti vermeyen gebelik kayıplarının teşhisini koyabilmektir.


  11–14 hafta testi (ikili test) nelerden oluşur? Down sendromu saptama yüzdesi nedir?

  11–14. haftada yapılan risk hesaplanmasında annenin yaşı, anne kanında ölçülen PAPP-A ve Free beta hcg düzeyleri, ultrasonla ölçülen fetüsün ense kalınlığı, bebeğin burun kemiği, bebeğin kalp ve duktus venozusundaki kan akımlarının katılımıyla verilir. Down sendromu saptama oranı tüm bu belirteçler ile %97.5 civarındadır.


  fetal-4Gebeliğin 13. haftasında ense kalınlığı artmış bir fetus izlenmektedir. Sağda 2 boyutlu solda 3 boyutlu ultrason görüntüleri görülmektedir.


  fetal-5Gebeliğin 12. haftasında fetusun kan dolaşımı izlenebilir.  18 – 23 hafta Anomali Ultrasonu (3. düzey ultrason)  3. Düzey ultrason ne demektir?  2. düzey olarak bilinen ayrıntılı ultrason incelemesine fetal kalp incelemesinin eklenmesiyle 3. düzey ultrason olarak adlandırılmaktadır.

  fetal-7Bebeğin omurgasının görüntülenmesi


  Bebeğin kalbinin değerlendirilmesi  3. Düzey ultrason en iyi ne zaman yapılır ve neler bakılır?  En iyi gebeliğin 18–23.haftalarında yapılabilir ve bebeğin beyin, yüz, omurga, kalp, mide, barsaklar, böbrekler, eller, kollar ve bacaklar gibi tüm vücudu anatomik açıdan incelenir. Aynı zamanda plasenta dediğimiz bebeğin eşinin yeri, yapısı, bebeğin suyunun miktarı ve fetal büyümede değerlendirilir. Çoğu durumda Aileler bebeklerinin normal olarak geliştiği konusunda rahatlayabilirler. Ancak daha az sıklıkta bebekte çıkabilecek bir anormallikte daha iyi değerlenirilip yapılması gerekenler gecikmeden yapılabilir.


  Erken Doğum taraması ne demektir? (serviks; rahim ağzı uzunluğu ölçümü)

  Erken doğum açıdan artmış riski olan gebelerde ise (mesela, çoğul gebelik, daha önce erken doğum hikayesi olan gebeler, rahim anormallikleri olan gebeler ve daha önce rahim ağzı ameliyatı geçirmiş olan gebeler gibi) ayrıca rahim ağzı uzunluğu transvajinal ultrasonla ölçülerek erken doğum öngörülebilir.

  28 – 32 hafta gebelik Fetal iyilik hali ultrasonu ve Doppler

  Bebeğin büyümesini ve hareketlerini, suyunun yeterli olup olmadığını, plasentanın görevini yeterince yapıp yapmadığını, bebeğin ve plasentanın kan akımlarının yeterli olup olmadığını gösterir. Ayrıca 3. trimesterda teşhis konulabilen bazı anormallikler bu ultrasonografi ile tanınabilir. Özellikle daha önce gebeliğinde sorun yaşamış olan gebelerde; preeklampsi, diabet, ölü doğum, fetal gelişme geriliği gibi bu haftada yapılan ultrasonografi önemlidir.

  Gebelikte 3 ve 4 Boyutlu Ultrason; Bebeğinizle Tanışın

  Bu ultrasonografi ile bebeğinizin 3 boyutlu resim ve 4 boyutlu yani 3 boyutlu film görüntüsü' nü görmek mümkündür. Bu aileler için oldukça heyecan veren bir teknolojidir.

  fetal-114 Boyutlu ultrason ile bebeğin nörolojik gelişiminin çok önemli bir parçası olan esneme hareketini görebilirsiniz.


  fetal-12Gebeliğin 28. haftasında 3 boyutlu ultrason ile fetal yüz görüntülenmesi. Bu bebeğin doğumdan sonra erken dönemdeki ve 9 aylıkken olan yüz görüntüsünün 28. gebelik haftasındaki fetal yüz hatlarına olan tam uyumuna dikkat edelim.  3 ve 4 boyutlu ultrasonun faydaları nelerdir?

  Bebeğin anne karnındaki hareket tarzları ve davranışlarının daha anne karnında oluşabilen bazı zihinsel anormallikleri öngördüğü düşünülmektedir. Bebeğin hareketleri ve davranışları 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi ile değerlendirilebilir. Mesela bebeğin ellerini yüzüne getirmesi, başını öne eğmesi veya arkaya atması, sağa sola çevirmesi, ayaklarını uzatması veya toplaması, fetal yüz hareketleri yani anne karnındaki bebeğin gülümsemesi, gözlerini açıp kapaması, dil çıkarması, çiğneme hareketi yapması, esnemesi, yüzünü ekşitmesi gibi tüm bu hareketleri 4 boyutlu ultrasonografi ile yakından izlemek mümkündür.

  3 ve 4 boyutlu ultrasonografi bebeğinizde saptanmış olan bir anormallik durumunda daha ayrıntılı inceleme imkanı verebilir. Bunların yanında bebeğin görüntüleri dijital olarak saklanabilir ve aileler kendi bilgisayarında izleyebilirler.


   
Gebelik te Ultrasonunun Yararlı Olduğu Durumlar Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar

  Gebelikte ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar

  Uzmanların gebelikte ilişkinin sakıncalı olduğu zamanlar konusunda vermiş olduğu çok önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum bakalım hangi durumlarda ilişkide kısıtlama getirmeniz gerekiyormuş? Bebeklerinde ağır gelişme geriliği ya da başka nedenlerle fetal distres gelişme riski yüksek olan anne adaylarının doktorlarının belirlediği bir dönemden itibaren ilişkide bulunmamaları...
 2. Gebelikte İlişkinin Sakıncalı Olduğu Durumlar

  Gebelikte İlişkinin Sakıncalı Olduğu Durumlar

  Gebelik bazı hususlara dikkat ederek cinsel hayatın sürdürülebildiği bir dönemdir. Ancak bu normal seyrinde giden ve yapılan rutin gebelik muayenelerinde herhangi bir sorunu olmayanlar için geçerlidir. Eğer bazı problemler varsa bu durumda bazı cinsel ilişki kısıtlamaları getirilebilir. En sık karşılaşılan sorun ilk 3 aylık periyotta sıkça karşılaşılan kanama durumudur. Tüm...
 3. Gebelikte İshal Durumunda Ne Yapmalı?

  Gebelikte İshal Durumunda Ne Yapmalı?

  bu konu gebelikte ishal hakkında bilgilere yer vermektedir. Gebelikte yaşanan her rahatsızlık ve hastalık anneye yada bebeğe zarar verebileceğini düşünerekten hafife almamak gerekiyor. Eğer hamilelikte ishal durumunuz varsa uzmanların tavsiyelerine mutlaka kulak vermeniz gerekiyor; Hamilelikte her hastalık önemlidir. İshal de bunlardan biridir. İshal, aniden başlayan sulu dışkılama...
 4. Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir?

  Gebelikte tehlikeli durumlar nelerdir?

  hamilelikte sakıncalı durumlar,gebelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte yapılmaması gerekenler,hamilelikte tehlikeli durumlar,hamileyim nelerden sakınmalıyım,hamilelik hakkında bilgiler Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve bebeğinin herhangi bir problem oluşmadan dünyaya gelmesini ister. Çoğu zaman da hamilelik,.. Her anne adayı hamileliğinin sorunsuz geçmesini ve...
 5. GEBELİKTE İLİŞKİNİN SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR

  GEBELİKTE İLİŞKİNİN SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR

  gebelikte birliktelik zararlımıdır,gebelikte birliktelik düşüğe yol açarmı,gebelilkte ilişkinin sakıncaları,gebelikte ilişki hakkında bilgiler Gebelik bazı hususlara dikkat ederek cinsel hayatın sürdürülebildiği bir dönemdir. Ancak bu normal seyrinde giden ve yapılan rutin gebelik muayenelerinde herhangi bir sorunu olmayanlar için geçerlidir. Eğer bazı problemler varsa bu durumda bazı cinsel...

Sayfayı Paylaş