Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor?
bu konu ;gebelik testi ,gebelik testinde ikinci çizgi silik çıkarsa hakkında bilgiler vermektedir


Hamilelik şüphesi yaşanan kadınların ilk tercih ettikleri yöntem hamilelik testi yapmaktır.Hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.Evde gebelik testi nasıl yapılır detaylar bu linkte..


Kanda hamilelik testi sadece sağlık kurumları tarafından verilen bir hizmet olmakla beraber erken dönemde dahi kesin sonuç veren bir test türüdür. İdrarda hamilelik testi ise eczanelerde satılan test cihazları ile kadınların kendilerinin uygulayabildikleri ve çok kısa bir sürede sonucunu alabildikleri test türüdür.Adet gününüz gecikti ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz,eczaneden aldığınız testi yaptınız ve ikinci çizgi silik durum da da olsa yine de gözüküyor..Bunun anlamı nedir diye merak ediyorsunuz. Gebelik testinde silik çizgi çıkması genelde hamile olduğunuzu göstermekle beraber yine de emin olmak için testin yenilenmesi gerekir.
İmmünolojik testler
Bu testler , polipeptid protein olan hCG'nin antijenik özelliklerine dayanarak yapılırlar. Mevcut testlerde lateks partikülleri veya sensitize olmuş eritrositlerin direkt veya indirekt aglutinasyonu kullanılmaktadır. Test süresi 2 dakika ve 2 saat arasında değişmekte olup beklenen adet tarihinden 4-7 gün sonra pozitif cevap alınabilmektedir.


Proteinuri, immunolojik bazı hastalıklar, Luteinizan Hormon (LH) ve bazı trankilizan ilaçlar testin sonucuna menfi tesir ederler. İmmünolojik idrar testleri ancak 8 ila 12 haftalar arasında güvenirlilik kazanır.


Radiommünoassay (R.I.A) ; Erken gebeliklerde R.I.A. hassas ve spesifik bir test olup bazı laboratuarlarda 2-4 mIU/cc gibi düşük dozlarla bile tespit edilebilir. Evde yapılan testler (İdrada gebelik Testi, Plano Test) Gebelik testi veya diğer adı ile "plano test" eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir.


Bunlar immünolojik testler olup ilk sabah idrarı ile yapılır. İdrada gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. Gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embryonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan sonraki 8-9. günde saptanabilir.


Ancak yumurtlamanın geç olması, embryonun beklenenden daha geç yerleşmesi gibi nedenler ile bu dönemde yapılan idrar testi genelde negatif çıkar. Bu dönemde yapılan gebelik testinin negatif çıkması hatalı negatif anlamına gelmez ve hamile olmadığınızı göstermez. En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikme olursa test yapmaktır.


Test sonucunun negatif olduğu hallerde, test 1-2 hafta sonra tekrar edilmeli, hala negatif ise diğer amenore sebepleri araştırılmalıdır. İnfertilite (kısırlık) tedavilerinde yumurta çatlatmak amacıyla yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da hatalı pozitif sonuçlar görülebilir. Bu nedenle test son hCG enjeksiyonundan 10-14 gün sonra yapılmalıdır. Bu testlerin duyarlılığı en fazla adet gecikmesinden 1 hafta sonra olmakta ve %97'ye kadar çıkmaktadır.


Piyasada satılan değişik markalardaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullandığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikatlice okuyunuz. Gebelik testinin sonucu okunurken testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman süresince beklenmelidir.


İdrar testinde ;


Tek çizgi çıkar ise negatif, yani hamile değilsiniz.
Çift çizgi çıkar ise pozitif, yani hamilesiniz.
İkinci çizgi silik ise şüpheli olarak değerlendirilir. (2-3 gün sonra tekrar et). Muhtemelen bir gebelik vardır fakat test erken yapılmıştır.


Hatalı negatif test (gebe olmanıza rağmen testte "gebelik yok" çıkması) çok erken yapıldığında veya kullanılan testin bozuk veya günü geçtiği durumlarda görülebilir.


Hatalı pozitif test (gebe olmamanıza rağmen testte "gebelik var" çıkması) bazı ilaçların kullanımında veya kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkar. Çok nadir görülür. Gebelik testi fiyatları çok fazla olmayıp markasına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm eczanelerden kolaylıkla tedarik etmek mümkündür. Gebelik testinde en küçük bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Kanda Gebelik Testi, B-HCG Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan B-hCG değerleri kesin sonuç vermektedir. Çok küçük gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve B-hCG düzeyleri döllenmeden ortalama 7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.
Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5mIU/ml'dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml üstüne çıkınca gebelik "var" anlamına gelmektedir. Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir.


Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde 1,5 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte problem var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu BHCG değerlerindeki düzenli artışlar çok önemlidir.


Mol gebeliklerde de aynı şekilde tanının konmasında ve özellikle gebeliğin sonlandırılmasından sonra takibinde ve tedavi seçeneklerinin planlanmasında kanda gebelik testi olarak da isimlendirilen BHCG değerlerinin artışı değişkenliği önemli rol oynar.


Her adet gecikmesi durumunda test pozitif ya da negatif olsun mutlaka en yakın zamanda doktorunuzla görüşmelisiniz!


op.Dr Filiz çataklı
 
Son düzenleme:
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bn 2 senelik evlıyım vr cok cocuk ıstyrm 2 sendr hıc korunmdm adetım cok fazla dercede duzensız dın aksm test aldm ıkncı cızgı cok zor gorunuyo sılk bır seklde acaba hamlmıym doktora gtmeye korkyrm hamıle dglsnz derse gecrkn cok kotu oluyrm
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba sevgili misafir,testte ikinci çizgi silikte olsa gebelik olarak kabul edilir.Lakin yaptığınız test bozuk olabilir,testi tekrarlamanızı öneririm sevgiler
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ben aynı gün de iki kere yaptım ikisindede silik çıktı acaba hamile miyim ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kayıtsız Üye' Alıntı:
ben aynı gün de iki kere yaptım ikisindede silik çıktı acaba hamile miyim ?

Gebelik testinte ikinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul ediliyor.Kanda gebelik testi yaparak bunu doğruluyabilirsiniz :)
 

Benzer İçerikler

Üst