Gebelik Zehirlenmesi Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler!

Gebelik Zehirlenmesi Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler!
gebelik zehirlenmesi, gebelik zehirlenmesi nedir, gebelik zehirlenmesi belirtileriSevgili melekler, gebe meleklerimizin özellikle bilmeleri gereken bir konuda paylaşımda bulunmak istiyoruz. Anne adayları için son derece önemli bir konu olan gebelik zehirlenmesi hakkında Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu'ndan bazı bilgiler aktarmak istiyoruz sizlere...
gebelik.jpg


Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyona bağlı olarak gelişen bir problemdir. Yüksek tansiyonun yanı sıra, el, ayak ve yüz bölgesinde şişlik idrar yolu ile çok fazla protein atılımına bağlı olarak gelişmektedir. Gebelik zehirlenmesi bazı vakalarda çok hafif seyrederken bazı vakalarda çok şiddetli bir şekilde gelişebilir ve acil müdahale gerekebilir.

Gebelik zehirlenmesine maruz kalan kişilerde şayet hastalık çok şiddetli gelişmiş ise kişinin nöbet geçirmesine yol açabilir. Bu durum acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Şiddetli gebelik zehirlenmesine maruz kalan kişilerde acil olarak doğumun yaptırılması gerekebilir. Gebelik zehirlenmesinde en önemli ayrıntı tansiyon değerlerinin dikkatli bir şekilde ölçülmesidir.

Gebelik zehirlenmesi ile hangi sıklıkta karşılaşılır?

Gebelik zehirlenmeleri gebelerin tamamının % 10’ u kadarında görülen bir hastalık türüdür. Gebelik zehirlenmelerine maruz kalanların çoğunluğu gebelik zehirlenmelerini hafif atlatmaktadır.

Gebelik zehirlenmesi hangi belirtiler ile anlaşılır?

Hamile kadınlarda genellikle hiçbir belirti göstermeyen bir durumdur. Hastalık tansiyon değerlerinin ölçümü ve bazı yapılan testler ile fark edilebilmektedir. Gebelik zehirlenmesi her kadında belirti ve yakınmalar oluşturan bir hastalık değildir.

-Bilinç kaybı
-Göz problemleri, çok nadir olarak da körlük görülebilir
-Nefes alışlarında güçlük
-Mide ve karın ağrısı
-Vücutta özellikle el, ayak ve yüz bölgesinde şişlik
-Şiddetli baş ağrısı
-Yorgunluk hissi

Bu sayılan belirtilen genellikle tüm gebelerin maruz kalabileceği bir durumdur. Gebelik zehirlenmesi mevcut olmayan gebelerde de aynı belirtiler görülebilir. Gebelikte baş ağrısı oluştuğu zaman akla ilk gelmesi gereken tansiyon sorunudur. Şiddetli baş ağrılarında doktora başvuran hastalarda yapılan testler ile gebelik zehirlenmesi teşhisi konulabilmektedir.

Gebelik zehirlenmesi kimlerde görülür?

-Aşırı kilolu anne adaylarında
-Birinci gebeliklerde
-Anne adayı 40 yaşın üzerinde ise
-Anne adayı 20 yaşın altında ise
-Ailesinde daha evvel gebelik zehirlenmesine maruz kalan anne adaylarında
-Şeker hastalığı problemi olan anne adaylarında
-Gebelik haricinde yani gebelikten önce hipertansiyon olan anne adaylarında
-Kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda
-Çoğul gebeliklerde
-Herhangi bir doku hastalığı mevcut ise
-Pıhtılaşma bozukluklarında

Gebelik zehirlenmesi neden kaynaklanır?

Gebelik zehirlenmesinin nedeni tam olarak açıklanamamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda gebelik zehirlenmesine en çok yol açan durumun bebeğin eşi ile alakalı nedeni belli olmayan patolojik fakt örlerin sebep olduğu kanısına varılmıştır. Ancak yine de gebelik zehirlenmesine esas yol açan durum henüz bilinmemektedir.Gebelik zehirlenmelerinde yukarda bahsi geçen faktörler rol oynayabilmektedir. Yukarıda sayılan durumlarda gebe kadınlarda gebelik zehirlenmesi gelişme ihtimali diğer anne adaylarına oranla daha yüksektir.
 
Üst