1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelik zehirlenmesinin belirtileri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Halk arasında gebelik zehirlenmesi (hamilelik zehirlenmesi) olarak bilinen hastalığın tıptaki adı preeklampsidir. Bu hastalığın gerçek anlamda bir zehirlenme ile hiçbir ilgisi yoktur ve temelde yatan sorun; rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesidir. Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyon, el ayak ve yüzde şişlik (ödem), idrarda fazla miktarda protein atılımı gibi belirtilerle kendini gösteren bebek ve anne ölümlerine neden olabilen ciddi bir hastalıktır.
  Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) nedir?
  Gebeliğin 20. Haftasından sonra tansiyonun 140/90 mmHg üzerinde seyretmesi ve idrarda protein çıkması ile kendini gösterir. Tabloya sıklıkla ödem de eşlik eder.


  < Konu Resmi..>


  Oluşum mekanizması için damar yatağı bozukluğu denilebilir. Temelde yatan sorun; rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesidir. Gebelik takiplerinde tansiyonu normal seyreden annenin 20. Gebelik haftasından sonra tansiyonu yükselir, buna ödem ve idrarda protein kaçağı eşlik ederse preeklampsi denir. Bu tabloya konvülziyon dediğimiz sara nöbetleri de eklenirse eklampsi denir.

  Preeklamsinin nedenleri ve sık görüldüğü durumlar:
  İlk gebelik
  18 yaş altı, 35 yaş üstü anne adayları
  İkiz gebelikler
  Önceki gebeliğinde hipertansiyonu olan anneler
  Gebelikte gebelik şekeri, gizli şeker çıkan anne adayları
  Kronik böbrek hastası olan anneler
  Otoimmün hastalığı (Lupus gibi) olnlar
  Hidrops fetalis denilen bebekte su toplamsı olan gebelikler
  Dört ve üzerinde doğum yapan anneler
  Obez anne adayları
  Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?
  Gebelikte yüksek tansiyon
  İdrarda protein kaybı
  Ödem
  Gebelikte fazla kilo alımının ardından ödem ve hipertansiyon gelişir. Vücutta aşırı su tutulumu söz konusudur. Damar yatağının bozulmasından dolayı damar içindeki sıvı damar dışına kaçmaktadır. Preeklampsideki ödem gebeliğin son aylarında el ve ayaklarda oluşan şişlik ile karıştırılmamalıdır. Preeklampside tibia üzerinde (diz ile ayak bileği arasındaki bölge) gode bırakan yani parmak ile bastırınca iz kalan ödem söz konusudur.

  Rutin gebelik takiplerinde tansiyon ölçümü ve kilo önemlidir ve mutlaka kaydedilmelidir.

  Tüm gebeliklerin %6 sında görülen ve tüm organları etkiyen bu hastalığın habercisi olan bulgular:

  Ani kilo artışı,
  Gebenin yüzüğünün dar gelmesi,
  Yüzde şişlik, ödem
  Halsizlik, bilinç bulanıklığı
  Unutkanlık
  Bebek hareketlerinin azalması
  Karın ağrısı
  Ani görme bozukluğu
  Karaciğer bölgesinde ağrı
  Bulantı, kusma
  Az idrara çıkma
  Preeklampsi’nin (gebelik zehirlenmesi) neden olduğu sorunlar
  İdrarda protein kaybının artması, tansiyonun 160/100 mmHg olması, günlük idrar çıkışının azalması, görme bozukluğu, şiddetli mide ağrısı, kanda trombosit sayısının azalması ağır preeklampsi geliştiğinin bulgularıdır. Bu tabloya konvülziyonların (sara nöbetlerinin ) eklenmesine eklampsi denir. Artık beyin ödemi gelişmiş ve bu nöbetler başlamıştır.

  Gebede beyin kanaması, kalp yetmezliği, pıhtılaşma bozukluğu, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gelişir. Bebekte gelişme geriliği başlar, erken doğum hatta anne karnında bebeğin ölümüne neden olur.

  Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) tedavisi
  Hafif preeklampside anne ve bebek çok yakın takibe alınır, kan değerleri takip edilirken tansiyon düşürücü başlanır. Bebeğin dış ortamda yaşayabileceği kanaatine varınca ve belirtiler ağırlaşınca doğum geciktirmeden yapılır. Çünkü bu hastalığın tek tedavisi doğum yani bebeğin anne karnından uzaklaştırılmasıdır.

  Ağır preeklampsi ve eklampsi gelişmemesi için anneye magnezyum tedavisi başlanır. Doğum sonrasında da annenin yoğun bakım ünitesinde ciddi takibi devam eder.

  Hafif preeklampsi tedavisi mümkün bir durumken ağır preeklampsi ve eklampsi anne –bebeğin hayatına mal olan ciddi bir sağlık sorunudur.

  Anne ve bebek ölümüne neden olan tablonu gelişimi:
  Küçük kılcal damarlar dediğimiz kapiller damarlardaki direnç artışı, kapiller damardaki hasardan dolayı uteroplasental yatakta( bebek ile anne arasındaki kan besin alışverişinin yapıldığı yer) yetmezlik gelişir ve bebek için ciddi tehlike yaratır.

  Bebeğe az kan, az oksijen gider bebeği sıkıntıya sokar. Utero plesantal yatakta basınç artar, plesanta erken ayrılır ve bebek anne karnında kaybedilir. Kapiller damardaki bozuklukta trombositler hasar görür, kanda trombosit sayısı azalır. Bunun sonucunda vücudun pıhtılaşma faktörleri tükenir DIC (Dissemine İntravasküler Koagülasyon ) gelişir ve ölümle sonuçlanır.

  Preeklampsi (ebelik zehirlenmesi) tekrarlar mı?
  Öncelikle anne adayı, preeklampsinin tekrarlamaması için kilo vermelidir.
  İkiz gebelikler preeklampsinin tekrarlamasında önemli bir risk faktörüdür.
  Gebeliğin ilk haftalarında yaşanan kilo artışı preeklampsinin tekrarlaması açısından risk faktörü değildir.
  Dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek, stresten uzak durmak, düzenli uyumak, normal sınırlarda kilo almak preeklampsinin tekrarlamasını önlemekte önemlidir.
  Bir önceki gebeliğinde preeklampsi yaşamış gebelerin, özellikle tansiyon takibi ve kan tahlillerini düzenli yaptırması önemlidir.

  HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Kasım 2015
Gebelik zehirlenmesinin belirtileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte Besin Zehirlenmeleri

  Gebelikte Besin Zehirlenmeleri

  gebelikte balık zehirlenmesi hamilelikte balık zehirlenmesi gıda anne sütüne geçermi Gebelikte Besin Zehirlenmeleri nasıl olur nelere dikkat etmek gerekir, belirtileri nelerdir şimdi hep birlikte bakıyoruz meleklerim. Hamilelik döneminde besin zehirlenmeleri ve ishal Sulu dışkı yapmak anlamına gelen ishal, kendini günlük dışkı sayısında artma (günde üç kezden fazla dışkılama) olarak...
 2. köpeklerde zehirlenme belirtileri

  köpeklerde zehirlenme belirtileri

  Köpeklerde zehirlenme belirtileri ve tedavisi nasıl yapılıyor. Köpeğim bu aralar iyi değil acaba zehirlendimi noldu yaa birisi bana bilgi versin lütfen.
 3. Gebelik Zehirlenmesine Dikkattt Anne Adayları Risk Altında Olabilirsiniz..

  Gebelik Zehirlenmesine Dikkattt Anne Adayları Risk Altında Olabilirsiniz..

  gebelik zehirlenmesi,gebelik zehirlenmesinin nedenleri, Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir hususta gebelik zehirlenmesidir.Ve sürekli doktor takibinde olmanızda fayda vardır..Bir takım belirtiler den burada bahsedeceğiz eğer bu tip belirtiler sizlerde de mevcut ise hemen doktorunuza başvurun. Gebelik zehirlenmesi iki farklı türde görülmektedir.bir tanesi çok erken dönemde...
 4. Bonzai zehirlenme belirtileri nelerdir?

  Bonzai zehirlenme belirtileri nelerdir?

  Bonzai, Jamaican gibi sentetik esrar kullanımına bağlı acil tıbbi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalp ve dolaşım sisteminde ortaya çıkan kalp atım hızında aşırı artma (çarpıntı), bazı vakalarda kısa süreli bilinç yitimi gibi merkezi sinir sistemine ilişkin tablolar ve aşırı endişelilik hali, ölüm korkusu gibi kaygı-anksiyete belirtileri nedeniyle acil servislere başvurular...
 5. Gebelik Belirtileri kesin gebelik belirtileri şunlardır

  Gebelik Belirtileri kesin gebelik belirtileri şunlardır

  Gebeliğin ilk belirtisi , beklenen menste gecikme olmasıdır.Gebeliğin teyidi için , test yapmak gerekir. İki çeşit gebelik testi vardır. İdrar dan yapılan gebelik kitleri, kan da bakılan HCG gebelik testi. Gebeliğin belirtileri , en erken 4-5 haftalar da başlar. Gebelikte görülen diğer belirtiler ise şunlar dır.. Şüpheli Gebelik Belirtileri Adet gecikmesi: Düzenli adet gören bir kadın adet...

Sayfayı Paylaş