Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Gebelikte 1. hafta belirtileri
Gebelikte 1. hafta hemen hemen gebelik düşünen her kadının merak ettiği dönemlerden biri. Hamilelik kafa karıştırıcı ve bazen gizemli olabilir. Hamileliğin her aşaması sırasında neler olacağını merak etmek normaldir.Aslında henüz gebe değilsiniz. Ortada sadece bir yumurta ve yumurtayı dölleyecek endişeli ve hevesli spermler var :) Yumurtlamanızın gerçekleştiği bu dönemde yumurtalarınız bir sperm tarafından döllenmeyi bekliyor. Daha önceki konularımız da yumurtlama dönemleri ile ilgili bilgileri vermiştik.Gebe kalmak istiyorsanız öncelikle ovülasyon gününüzü belirlemeniz lazım. Bu günlerde birlikteliğin olması , üreme ile ilgili herhangi bir problem yok ise gebe kalmayı sağlar. Yumurtlama belirtileri nelerdir ?


< Konu Resmi..>
Ovülasyon dan önce hamile kalınırmı ?Gebeliği plandığınız ay mutlaka fetal üzerindeki olumsuzlukları engellemek ve bebeğinizin sağlıklı gelişimini sağlamak için folik asit kullanın.Aslın da Gelecekteki bebeğinizi spina bifida dan korumak için gebe kalmadan üç ay önce folik asit kullanmaya başlamak gerekir.
Gebelik 3 trimestere ayrılır. Her trimester, 13 haftadan biraz daha uzundur.. İlk ay ilk trimesterin başlangıcını işaretler.
Gebeliğin ilk haftasında, aslında henüz hamile değilsiniz! Aslında, döneminiz yeni başladı. Bunun nedeni, adet döneminin ilk günü gebeliğin 1. haftasında başlamasıdır. Bebeğiniz henüz tasavvur edilmemiş olmasına rağmen, dokuz aylık hamileliğin bir parçası olarak sınıflandırılmaktadır. Peki gebeliğin ilk haftası neden deniyor ? Gebelik, son adet döneminin ilk gününden itibaren gerçekleşir, böylece doktorlar tahmini bir vade tarihi çalıştırabilirler. Kavram genellikle dönemin başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir ve gebelik gebeliği genellikle 40 haftadır. Her bir bebeğin bebeğini büyütmesi ne kadar sürer bilmiyoruz, ancak normal uzunluk 37 ile 42 hafta arasındadır, bu da vade tarihinin gerçekten bir tahmin tarihi olduğu anlamına gelir!
Kadınlar her ay yumurtlarmı ?Anne olmak:
Dönemin başında, yumurta adı verilen yaklaşık 20 yumurta, folliküller denilen sıvı dolgulu keseleri işgal eder. Genellikle her 28 günde bir, ancak yaklaşık 14 gün sonra yumurtlarsınız. Bu foliküllerden bir tanesi bir yumurta bırakır ve döllenmeyi bekleyen fallop tüpünüze gider.

Gebeliğin ilk haftasında vücudunuza neler olduğunu bir göz atalım.
Bu hafta vücudu muhtemel gebelik için hazırlanmaya başlar. Östrojen hormonları artar rahim ve serviks serviksin açılışını dolduran ve uterus ve fallop tüplerini sıraya sokan özel verimli bir mukus üretmeye başlar.Bu verimli mukus, yumurta bırakıldığında hazır olan, fallop tüplerine erkeğin spermini nakleden sürekli bir akış olarak işlev görür. Mukus, erkeğin spermini koruyabilir ve kadının vücudunda 3 ila 5 gün boyunca hayatta kalmasına yardımcı olur.
NOT İLAVE BİLGİLER :
Hamileliğin ilk haftasında, bebeğiniz hala yumurtalıklarınızdan birinde saklanan küçük, tek hücreli bir yumurtadır.
Periyodunuz bittiğinde endometriyumunuz (rahmin iç astar) döllenmiş yumurtanın implantasyonu için hazırlık aşamasında kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma öncelikle progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır. İmplantasyon gerçekleşmezse, progesteron seviyeleri düşer ve vücudunuz bu kalınlaşmış tabakadan kurtulur ve kanamalara neden olur .


 
S

sanem çlk

Forum Okuru
#2
Merhaba ben 8 aylık evliyim henüz hamile kalamadım. Ama bu ay garip bir şekilde belirti hissediyorum .Adetime 11 gün var.Midem bulanıyor başım dönüyor birde yemeklere karşı tiksinme yaşıyorum.Sizce hamile olabilirmiyim ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#3
Merhaba, Gebelik belirtileri gebeliğin 4. haftasından itibaren başlar. Sizin bu kadar erken belirti yaşamanız mümkün değil. Pskikolojik olarak kendinizi gebe hissediyor olabilirsiniz. Yada başkka bir tıbbi durumdan ötürü bu belirtileri yaşamanız olasıdır. Mensiniz de en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa gebelik testi yapın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#4
Birinci hafta
Hamile değilsiniz Bu, dönemin (adet ) başlama haftası. Rahim astarını döker ve kanamaya neden olurken, hormonlar serbest bırakılması için başka bir yumurta hazırlıyor.
İkinci hafta
Hamile değilsiniz. Uterin astar kalınlaşma ve ovülasyon (yumurta bırakma) meydana gelmeye başlamış durumdadır. Ovulasyon oluştuğunda bir ağrı hissedebilirsiniz.
Üçüncü hafta
Bu hafta olabilir! Bir yumurta fallop tüpüne bırakıldığında eşinizin spermiyle buluşur. (Ortalama boşalma sırasında 350 milyon sperm fallop tüpüne yolculuk yapma şansına sahiptirler, Sperm bir yumurtaya girdiğinde gübreleme ( döllenme )Meydana gelir.Döllenmiş yumurtaya zigot denir. Daha sonra yumurta fallop tüpünden uterusa giderken aynı hücrelere bölünmeye başlar. İşte şimdi hamilesiniz..
Dördüncü hafta
Hamile olduğunuzdan haberiniz yok . Küçük zigotunuz yuvalanma yeri bulmaya çalışır ve bulduğu yere implante olur.
Beşinci hafta
Bu noktada gebelik testi hamileliği doğrulayabilir. Plasenta ve göbek kordonu tam çalışır durumda. Bebeğinizin ne kadar hızlı geliştiğini görmek için şok olacaksınız..
 

PRESELİF

Yeni Üye
Üye
#5
ben 1 haziranda adet oldum 8 gün sürdü 8 haziranda bitti onuda 12 haziran da ilk kez ilişki yaşadım,2 gün sonra tekrar ilişki yaşadım bugün 16 tısı kasıklarım ağrıyor hafif bide belim ağrıyor hafif 19 sunda hastaneye gideceğiz sizce hamile olbilirmiyim bugün test yapsam sonucu görebilirmiyim acaba
 
#8
Regle 9 gün kala gebelik belirtisi olmaz. Psikolojik olarak yada tıbbi bir neden den dolayı belirti yaşıyor olabilirsiniz. Beklenen regliniz de gecikme yaşarsanız en az 3 günlük test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 
K

kntron

Forum Okuru
#11
slm adetime henüz 15 gün var 4 gün önce eşimle ilişkiye girdim lekelenme oldu halada var bunun nedeni nedir bu arada çamurumsu geliyor ve kasığımda ağrı olyor
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#12
Merhaba , ara kanamanın nedenleri ; Rahimde yara, miyom, kist, hormon bozukluğu vs dir. Lekelenmenin ağrılı olması ciddi bir problem den kaynaklanabilir. En kısa zaman da jinekoloğa görünüp muayene olun. Muayene ve yapılacak hormon tetkitleri ile ancak durumunuz netlik kazanır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#13
Bu ilk iki hafta boyunca bir kadının vücudu yumurtlamaya hazırlanır ve adet döngüsünün 14. gününde bir yumurta olur. Yumurta, daha sonra döllenme fallop tüplerinden birinin huni benzeri ucuna süpürülür.Eğer yumurta bir sperm tarafından döllenirse, bir kadının sonperiyodunun ilk gününden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş yumurta (zigot) yavaşça fallop tüpü boyunca uterusa doğru hareket eder, silya ile hareket ettirilir.Hücreler fallop tüpü boyunca hareket ederken ard arda bölünür ve zigotun rahime girmesi 3-5 gün sürer. Sonuç olarak blastosist adı verilen boş bir hücre topu oluşturur. Bu blastosist rahim duvarı içine yerleşir(implantasyon) ve embriyo haline dönüşür .
4-5. hafta gebelik
Bu aşamada hamile olduğunuzuöğrnebilirsiniz.Evde hamilelik testi, yeni plasentayla salınan HCG hormonu sayesinde olumlu bir sonuç vermelidir. Cevapsız bir süre hala hamilenizingöstergesi olabilir . Menstrüel benzeri kramplar ve alt sırt ağrısı bu aşamadaortaktır. Mide bulantısı, sık idraraçıkma , kokulara karşı hassasiyetbaşlayacaktır.
 
  Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Birinci trimester ikinci trimester üçüncü trimester dönemi Birinci trimester ikinci trimester üçüncü trimester dönemi
Hamilelik son adet sürenizin ilk gününden itibaren yaklaşık 40 hafta sürer. Haftalar üç trimestere ayrılır.Birinci trimester, ikinci trimester ve üçüncü trimester ..Bu üç aşamada sizinle ve bebeğinizde olan biteni öğrenin.Hamilelik kafa...
Gebelik 3
Hafta hafta gebelik belirtileri Hafta hafta gebelik belirtileri
Gebelik, bir yumurta bir sperm tarafından döllenir, bir kadının rahmine yerleşir ve bir bebeğe...
Gebelik 5
Gebelikte 40. Hafta Belirtileri Ve Beklenen Mutlu Son Gebelikte 40. Hafta Belirtileri Ve Beklenen Mutlu Son
Gebelikte 40. Hafta Belirtileri- Evet hamile anne adayları bir gebeliğin daha sonuna geldik. Gebeliğiniz boyunca neler neler yaşadınız belki de. Bu size kalacak en güzel anılar arasında olacağından emin olabilirsiniz. Gebeliğinizin ta...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0
Gebelikte 39. Hafta Belirtileri Ve Doğum Kapıya Dayandı Gebelikte 39. Hafta Belirtileri Ve Doğum Kapıya Dayandı
Gebelikte 39. Hafta Belirtileri- 9 ay boyunca neler çektiniz kim bilir. Zor olsa da nihayet sonuna geldiniz bile. Artık bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az kaldı. Doğum yapmak, inanın bebeğinizi kucağınıza alana kadar şaşkın oluyorsunuz...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri- Küçük mucizenize kavuşmanıza azcık bir zaman kaldı. Dikkatli olun bebeğiniz bugün bile kapıyı çalabilir. Kendinize çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuz mutlaka kontrol sırasında sizi bilgilendirmiştir. Tüm...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0