Gebelikte 16. Hafta olan değişimler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 16. Hafta olan değişimler
Gebelikte 16. Hafta- Bu hafta 15+0 ve 15+6 günlerini kapsar. Bu haftada bebeğinizde neler gelişiyor siz de neler değişiyor merak ediyorsanız yazımızın içeriğinde daha fazlasını bulacaksınız. Artık daha mutlu enerjik bir hamile anne adayısınız. Bu haftalarda daha çok iyi hamilelik geçiriyorsunuz. İçinizde büyümeye devam eden bir mucize yer alıyor. Bunun varlığı da sizi daha kat kat mutlu etmeye yetiyor. Bebeğinizde 15. haftada olanları bir önceki yazımızda paylaşmıştık şimdi 16. haftaya girdiniz bile günler günleri haftalar haftaları kovalıyor bir adım daha yaklaştınız bebeğinize.

16 haftalik fetus.jpg


Gebeliğin 16. hafta artık 4. ayı sonu demek oluyor. Bu hafta bebeğiniz bir avokado kadar oldu bile. 100-110 gr ağırlığında yaklaşık 14-17 cm uzunluğundadır. 4. ayda biraz daha büyümüş hissedebilirsiniz kendinizi. Bebeğinizin hareketleri bu haftalarda daha rahat. İlerleyen zamanlarda artık büyüdükçe yeri de daralacak. Kemik ve kasları geliştikçe tekmelemeleri de güçleniyor. Bunu hissedebilen anneler tecrübeli daha önce hamilelik yaşamış anneler olacaktır. Bebeğinizin bacakları kollarından daha uzun ve tırnakları uzamaya başladı. Bu haftalarda bebeğiniz daha da büyüyor. Gelişmelerine devam ediyor. Bu haftaya kadar bebeğinizin vücudunda orantısızlıklar vardı ama artık bu uyumsuzluklar düzene girecek her şey düzene girecek. Bu haftalarda bebeğiniz gözleri hala kapalı ama göz kapakları altından hareket edebilen gözler farkedilebilir.

Cinsiyet artık ultrasondan görülebilecek kadar gelişmiştir. Erkek ise bebeğinizin yanılma payı olmadığını söylemek isterim. Çünkü bebeğinizin cinsiyet organı net bir şekilde görülüyor. Ama kız bebeklerde durum değişebilir. Yani tahminen söylenen durumlarda bunun netlik kazanması için 20. haftayı beklemeniz gerekebilir. Benim ikizlerim ikisi de kız olmasına rağmen doktorum 15. haftada bilmişti. Bu arada bazen bebeğin cinsiyeti ne kadar belirgin olsa da hemen göstermek istemeyen yaramaz bebişler olmakta. Ultrasonda bebeğinizi artık ellerini ayaklarını net bir şekilde ayırt edebileceksiniz. Ayrıca bebeğiniz de artık seslere karşı tepki verebiliyor. Biliyorsunuz ki önceki haftalarda kulak iç yapısı oluşmuştu.

Bu hafta annede ne gibi değişiklikler yaşanıyor bakalım. Özellikle bu hafta hareketi hissetmeyenler endişelenmesinler. Özellikle ilk gebeliğiniz ise bu ilerleyen haftaları bekleyebilir. Rahminiz artık göbek deliğinin hemen hafif altında yer almakta dokunarak bu yumuşak dokuyu yani rahminizi hissedebilirsiniz. Bu durumda uykuda yatış pozisyonunuz en uygun şekil olan sol yan olacaktır. Gebeliğinizin en başından itibaren zaten yüz üstü yatamıyorsunuz. Sırt üstü de yatmak bebeğiniz için uygun olmayacaktır. En doğrusu sol yandır bu kan dolaşımını sağlayan en uygun pozisyondur. Böylece ödeme bağlı şişlikleri en aza indirebilirsiniz. Bu haftadan itibaren daha rahat bir uyku için hamile uyku yastığı ya da bacaklarınızın arasına kırlent ya da yastıkla uykunuzun konforunu artırabilirsiniz. Daha rahat bir uyku için yine yatmadan önce birkaç saat öncesinde sıvı alımını durdurun. Bu gece sık idrara çıkmayı engelleyecek daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

16 haftalik gebe anne adayi.jpg


Hamile anne adayları 16. hafta 18. haftaları arasında yaptırmanız gerekebilen AFP ( alfa fetoprotein) doktorunuza mutlaka danışın. Bu test bildiğimiz üçlü tarama testidir. Bu testle kandan bebeğinizde oluşabilen down sendromu, ayrık omurga gibi doğum kusurlarının ölçümü yapılmaktadır. Doğal olarak artık rahminiz gittikçe büyüyor bu da kasık ağrılarına neden olabilme durumu vardır. Bu haftalarda bağırsakların yavaş çalışması ve kabızlık yaşamanız olası bunun için lifli gıdalar bol sıvı tüketimi çok önemlidir. Yine dişlerinizi fırçalarken kanadığını farkedebilirsiniz. Dişleri düzenli ve daha yumuşak fırça ile temizlemeyi deneyebilirsiniz ve yine doktorunuza görünmenizde de fayda var. Eğer hamileliğinizde vajinal akıntınız varsa bu enfeksiyon belirtisi değil bu süt beyazı şeklindeki akıntı koruyucu özelliği vardır. Akıntı ile birlikte koku ve kaşıntı durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Eğer kış hamileliği yaşıyorsanız grip gibi soğuk algınlığına karşı dikkatli olun. Kalabalık ortamlarda fazla bulunmayın. Bu haftadan itibaren yoğun çatlakların önlenmesi için doktorunuzun önereceği çatlak kremi ya da nemlendirici kremleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Çünkü karnınız gerildikçe çatlaklar çıkması söz konusu.

Hamilelikte hafif egzersizler yürüyüşler çok iyi gelecektir. Eğer bebeğinizin cinsiyeti belli olduysa onun için ufaktan alışverişe başlayabilirsiniz. Yine cinsiyete bağlı olarak isim düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu haftada artık doğum izni çalışma izni konuları hakkında araştırma yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan bizim yazımızı inceleyebilirsiniz. Yine 16. haftadan sonra 17. hafta gelişmelerini merak ediyorsanız buyrun.
 
Geri
Üst