Gebelikte 17. Haftada olan değişimler Merak Edenlere

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 17. Haftada olan değişimler Merak Edenlere
Gebelikte 17. Haftada Neler Oluyor?- Bu hafta için 16+0 ve 16+6 günlerini kapsayan bir hafta olduğunu söyleyebilirim. Bu hafta biraz daha ağırlaşacaksınız. Bu hafta bebeğiniz de tam bir şalgam ya da bir büyük soğan kadar oldu diyebiliriz. Bebeğiniz artık 150-180 gr ortalama ağırlığa ulaşmış boyu ise 14-18 cm uzunluğuna ulaşmıştır. Kilosunu gördüğünüz gibi boyuna oranla daha hızlı bir ilerleyiş içerisindedir.

17 haftalik fetus.jpg


Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri


17. hafta bebeğiniz için tam bir net görünüme kavuştuğu haftadır diyebiliriz. Bu haftada elleri ayakları yüzü tam bir insan görünümünde olup artık cinsiyeti de açıkça görülebilmektedir. Bu haftalarda bir doktor randevunuz varsa artık cinsiyeti öğrenmenin zamanı geldi. Bu hafta göremezseniz bile haftaya ya da sonraki haftaya kesin görebileceksiniz cinsiyetini. Artık tam anlamıyla minik bebeğinize isim bulma ve oda hazırlama çabasına girebilirsiniz. Bebeğinizin eşyalarını alırken çok fazla almamaya özen gösterin özellikle kıyafet konusunda. Çünkü bebeğiniz hızla büyüyecek. Bu yazımızdan sizin ve bebeğiniz için gerekli alışveriş listesini ayrıntılı inceleyebilirsiniz. İlk etapta beşik hastane çıkışı, portbebe, kışın doğum yapacaksanız kalın bir battaniye ve ona uygun kalın patikler zıbın ve pijama takımları alabilirsiniz. Yine gerekli gördüğünüz ihtiyaç listesini yazımızdan inceleyerek alabilirsiniz. Bebeğiniz 17. haftada ve doğuma bir adım daha yaklaştı. Biraz daha büyüdü. Dediğim gibi bir şalgam büyük boy soğan ya da bir armut olarak tanımlayabiliriz onu.

Bebek ve plasenta bu haftalarda aynı boydadır. Ama plasenta fazla büyümez. Yine bebeğinizin cildi bu haftaya kadar transparandı ama bu hafta artık cilt altı yağ dokuları da oluşmaya başlıyor. Bu haftadan itibaren kemikler kaslar daha fazla gelişeceğinden daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyacaktır. Bu demek oluyor ki bebeğiniz aslında hiç kalsiyumsuz kalmaz sizin vücudunuzdaki vitamin ve minerallerden beslenir. Ama kalsiyum takviyesi yapmazsanız bu depo azaldıkça kalsiyum yetersizliğinden sıkıntı çıkabilir. Aslında kalsiyumun alınması en iyi doğal besinlerden geçer ama eğer doktorunuz da ilaç önerdiyse kullanmakta fayda var. Örneğin ben ikiz gebeliğimde kalsiyum ağırlıklı beslenmeme rağmen kemik ağrılarım olurdu bunun için sürekli kalsiyum ilacı kullandım. Bebeğin artık hareketleri de rahatlıkla hissedilebiliyor. Belki de bu haftadan sonra hissedebilirsiniz ama kesin olarak 20. haftada kesin hissetmeye başlayacaksınız. Ufak tekmeleri hareketlerini artık siz de bizzat yaşayacaksınız.

Bebeğinizin bu haftada kalıcı süt dişleri oluşmuştur bile. Normalde bunlar doğumdan sonra 5-6 ay sonra çıkması normaldir ama bazı bebeklerde bu anne karnında da çıktığı olmuştur. Bebeğin doğduğunda dişleri çıkmışsa endişelenmeyin ama bunların çekilmesi gerekecektir yerine yenileri gelecektir. Bebeğiniz aynı zamanda önceki haftalarda gelişen emme tutma nefes alma gibi refleks ve hareketleri bu haftada daha da gelişmiştir ayrıca göz kırpma hareketini de bu hafta kazanacak.

17. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor? Anne adayı artık o hamilelikten önce kullandığı ayakkabıları kıyafetleri bir kenara atacak. Çünkü bu saatten sonra daha rahat kendini rahat hissedebileceği bebeğini rahat ettirecek kıyafetler giymeli. Zaten eskiler istese de olamaz. Kendinizi çok yormamaya dikkat edin. Özellikle yerden bir şey alacağınız zaman bacaklarınızı kıvırıp eğilmeyin. Ağırlaştığınız için bu bacaklarınıza yük binmesine ağrı kramp oluşmasına hatta varislere bile sebep olabilir. Çok ayakta kalmamaya da özen göstermelisiniz. Evet hamileliğinizin en rahat dönemini geçiriyorsunuz ama rahatsınız diye her şey de serbest değil. Üçlü tarama testi yaptırmış olmanız gerekiyor artık. Eğer yaptırdınız ve anomali çıktıysa sonuçlarda doktorunuz size amniyosentez yapmayı önerecektir. Bunun hakkında bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Artık anne olmaya daha yakınsınız. Vücudunuzda oluşan değişimler genişlemeler değişik görünmeniz sizi biraz üzebilir ama bu durum doğumdan sonraya kadardır ve zaten siz dünyanın en harika şeyini doğurmaya hazırlanıyorsunuz. Bunu düşünün ve vücudunuzu hiç görmeyin.

17 hafta anne adayi.jpg


Bir sakınca yoksa doktorunuzun da onayını alarak cinsel yaşama devam edebilirsiniz. Ama uygun bebeğin zarar görmeyeceği pozisyonları seçmelisiniz. Ayrıca duş alırken vajinal duş yapmaktan kaçının bu durum enfeksiyon oluşumuna neden olabilir hamilelikte. Sevgili anne adayları her zaman hatırlatma yaptığım gibi yinelemek istiyorum ki su tüketimi günde en az 8 bardak olmalı. Bu çoğu sorununuzu en aza indirgeyecektir. Özellikle artık bu hafta bebeğiniz sizin sesinize tepkiler verebilir onunla konuşun bol bol aradaki bağ kuvvetlensin. Ayrıca bir kardeşi varsa onun da kardeşi ile konuşmayı deneyebilir bu sayede ilerde kıskançlık sorununa çözüm olabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst