Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
Gebelikte 18.hafta bebeğinizin neredeyse bütün hareketlerini hissedeceksiniz. Daha önceden bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğiniz hareketlerini önceki haftalarda hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hamileliğinizde olsa 2. hamileliğinizde olsa her hamilelikte bebeğinizin içinizde kıpırdanmaya başlaması bir anne adayı için muhteşem bir duygudur.Sevgili anne adaylarımız bebeğinizin hafta hafta gelişimi için Hafta Hafta Gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz.

Bebeğinizin hareketleri başlarda sizin için gaz veya bağırsak hareketleri gibi gelebilir ama bebeğiniz içinizde hareket ettikçe onunla yaşamaya alışacak ve hangi hareketlerin bebeğinize ait olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
18-hafta-gebelik.jpgBebeğinizi koruyan amniyon sıvısı onun hareketlerini hissetmenizi engelliyordu fakat bebeğiniz eskisinden büyük ve hareketli olduğu için artık onu daha kolay hissedeceksiniz.

Gebelikte 18.Hafta Annedeki Değişim

18. haftaya ulaştınız hemen hemen gebelik serüveninizi yarıladınız diyebiliriz.

Çevrenizdekiler gebeliğinizi fark edip yorumlar yapıp, tavsiyelerde bulunacaklardır.

Kayın valideniz eminiz ki size engin tecrübelerini anlatmaktan çekinmeyecektir.

Muhtemelen eşiniz henüz olup bitenlerin, sizdeki değişimin ne olduğu konusunda çok fazla fikir sahibi değil ama olup bitenleri sizin kadar merak ediyordur. Sizden fazla internete girip sizden fazla bilgi sahibi olmaya çalışıyordur. Yaşadıklarınızı ve sizdeki değişimi eşinizle paylaşın süreci bilmesi onu mutlu edecektir.

Öneri ve tavsiyeleri dinleyin veya dinliyormuş gibi yapabilirsiniz önemli olan doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmenizdir. İnsanları kırmamak ve destek oldukları hissi verebilmek adına “Teşekkürler paylaşımlarınızı aklımda tutarım.” Diyebilmek sıkıntılı durumlardan sizi kurtarabilecek sihirli cümleniz olacaktır.

Gebelik süresince hayatınızda çok şey değişecek, sevdiğiniz yemeklerden tutun hobi ve alışkanlıklarınıza kadar, bu değişime siz bile şaşıracaksınız.

Değişim sizi belki yoracak ve sıkacaktır. Ama bu sürecin keyifli geçmesi sizin elinizde mutlu olmaya çalışın ve mutlu olacağınız aktivitelere katılın.

Kan şekerinizdeki düşmeler, kalbinizin yoğun tempoda çalışması bazen baş dönmeleri yaşamanıza neden olabilir. Düşen kan şekerinizi yükseltmek için çeşitli meyvelerle ara öğünlerinizi süslemeniz açlık hissinizi bastıracaktır.

18. gebelik haftasıyla beraber şikayetleriniz giderek azalacak bunun yerini açlık hissi alacaktır. Bu nedenle gereksiz kilo aldıran gıdalara çok fazla ağırlık vermeyin. Hızlı kilo alımı mide şikayetlerine ve reflüye neden olabilir.

İştahınızın git gide arttığı bir dönemdesiniz. Bu haftadan sonra çok fazla yiyip aşırı kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız fazla kiloları ileride vermekte zorlanabilirsiniz. Sindirimi kolay enerji değeri yüksek besinler tüketmenizde yarar var.

Hamilelikte 18.hafta gereğinden fazla kilo aldıysanız hamilelik çatlaklarınız oluşmaya başlayabilir. Bu durum aşırı kilo alıp vermekten de olur. Hamilelik çatlaklarına susam veya badem yağı sürebilirsiniz. Bunu önlemek için kremlere avuç dolusu paralar harcamanıza gerek yoktur. Pek işe yaradıkları söylenemez

Uyurken horlama gibi bir durum karşılaşırsanız bunun sebebi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su spreyi kullanmanızda yarar var. Uyurken yan yatmanız ve bu spreyleri kullanmanız horlamayı engeller.

Gebelikte 18.hafta rahminiz bir kavun büyüklüğünde ve göbek deliği ile kalça kemiği arasındadır. Uzun süre ayakta kalmanız günün sonunda bedeninizi yorgun hissetmenize neden olur.

Hamileliğiniz istem dışı olduysa bundan sonraki haftalarda bebeğinizin kıpırtılarını hissettikçe bebeğinizle aranızdaki bağlar güçlenecek ve hamilelikten zevk almaya başlayacağınız bir dönem sizi bekliyor olacaktır.

Bebeğinizin bu ilk kıpırtılarını eşinizle de paylaşmanızda yarar vardır. Çünkü an az sizin kadar eşinizde bu duyguları yaşamaya hakkı var.

Belki de artık nasıl bir doğum yapacağınızı düşünme ve bebeğinizin odasını düzenleme zamanı geldi. Karnınız büyüdükçe bütün bunlara koşuşturacak kadar enerjiniz olmayabilir.

Kan hacminiz arttıkça kalbinizin bu kanı vücudunuza pompalayabilmesi için çok çalışmaktadır. Eğer hala sigara içmeyi bırakmadıysanız kalbinize zarar verdiğinizi unutmayın ve bu saatten sonra hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için sigara içmeyi bırakmalısınız.


Hamilelikte 18.Hafta Bebeğinizdeki Değişim

18. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda( Baş-popo mesafesi) 18 gr ağırlığındadır. Bir greyfurt büyüklüğündedir.greyfurt-bebek

Mekanyum adı verilen ilk dışkısı oluşmuştur. Mekanyum yapışkan kıvamda, koyu yeşil renktedir. Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonra ilk birkaç saat içerisinde yaparlar. Bazen bebekler ilk kakalarını annelerine hediye olarak rahim içerisinde de yapabilirler. Mekanyum ölü hücreler, salgılar ve amniyotik sıvıdan oluşmaktadır.

gebelik-18-hafta-bebek-ultrasonu

Bebeğinizin el ve ayaklarındaki kıvrımlar belirginleşmeye başlamıştır. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır.

İç kulak kemikleri ve sinirler gelişmektedir. Bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı duyabilir, dışarıdan gelen seslerle irkilebilir.

Kıkırdak doku kemikleşmeye devam eder. Bacak ve köprücük kemikleri ilk kemikleşen yapılardır. Tat alma duyusu gelişmeye başlar. Acı ve tatlıyı ayırt edebilir.

Yüz mimikleri yapabilir, esneyebilir hıçkırabilir ve suratını asabilir.

Emme ve yutkunma gibi ağız hareketleri yapan bebeğiniz 18. haftada başparmağını emmeye başlayabilir. Emme refleksi doğuştan gelen yaşamsal bir reflekstir. Bu hareketini kontrole gittiğinizde ultrasonda da görebiliriz.

Hamilelikte 18.Hafta bebeğinizin kıkırdak olan kemikleri artık sertleşmektedir. Kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için bu haftadan sonra bol süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Bebeğiniz büyüyüp hareketlendikçe yeri dar gelmeye başlayacaktır. Plasenta, göbek kordonu ve amniyon sıvısı bebeğiniz doğana kadar rahminizde yerini daraltacaktır. Ama rahminizin esneme özelliği sayesinde bebeğiniz rahatça hareket edecektir. Ve her hareketini daha rahat hissedeceksiniz.
 
Üst