1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Konu, 'Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte 18.hafta bebeğinizin neredeyse bütün hareketlerini hissedeceksiniz. Daha önceden bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğiniz hareketlerini önceki haftalarda hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hamileliğinizde olsa 2. hamileliğinizde olsa her hamilelikte bebeğinizin içinizde kıpırdanmaya başlaması bir anne adayı için muhteşem bir duygudur.Sevgili anne adaylarımız bebeğinizin hafta hafta gelişimi için Hafta Hafta Gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz.
  Bebeğinizin hareketleri başlarda sizin için gaz veya bağırsak hareketleri gibi gelebilir ama bebeğiniz içinizde hareket ettikçe onunla yaşamaya alışacak ve hangi hareketlerin bebeğinize ait olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
  < Konu Resmi..>  Bebeğinizi koruyan amniyon sıvısı onun hareketlerini hissetmenizi engelliyordu fakat bebeğiniz eskisinden büyük ve hareketli olduğu için artık onu daha kolay hissedeceksiniz.

  Gebelikte 18.Hafta Annedeki Değişim

  18. haftaya ulaştınız hemen hemen gebelik serüveninizi yarıladınız diyebiliriz.

  Çevrenizdekiler gebeliğinizi fark edip yorumlar yapıp, tavsiyelerde bulunacaklardır.

  Kayın valideniz eminiz ki size engin tecrübelerini anlatmaktan çekinmeyecektir.

  Muhtemelen eşiniz henüz olup bitenlerin, sizdeki değişimin ne olduğu konusunda çok fazla fikir sahibi değil ama olup bitenleri sizin kadar merak ediyordur. Sizden fazla internete girip sizden fazla bilgi sahibi olmaya çalışıyordur. Yaşadıklarınızı ve sizdeki değişimi eşinizle paylaşın süreci bilmesi onu mutlu edecektir.

  Öneri ve tavsiyeleri dinleyin veya dinliyormuş gibi yapabilirsiniz önemli olan doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmenizdir. İnsanları kırmamak ve destek oldukları hissi verebilmek adına “Teşekkürler paylaşımlarınızı aklımda tutarım.” Diyebilmek sıkıntılı durumlardan sizi kurtarabilecek sihirli cümleniz olacaktır.

  Gebelik süresince hayatınızda çok şey değişecek, sevdiğiniz yemeklerden tutun hobi ve alışkanlıklarınıza kadar, bu değişime siz bile şaşıracaksınız.

  Değişim sizi belki yoracak ve sıkacaktır. Ama bu sürecin keyifli geçmesi sizin elinizde mutlu olmaya çalışın ve mutlu olacağınız aktivitelere katılın.

  Kan şekerinizdeki düşmeler, kalbinizin yoğun tempoda çalışması bazen baş dönmeleri yaşamanıza neden olabilir. Düşen kan şekerinizi yükseltmek için çeşitli meyvelerle ara öğünlerinizi süslemeniz açlık hissinizi bastıracaktır.

  18. gebelik haftasıyla beraber şikayetleriniz giderek azalacak bunun yerini açlık hissi alacaktır. Bu nedenle gereksiz kilo aldıran gıdalara çok fazla ağırlık vermeyin. Hızlı kilo alımı mide şikayetlerine ve reflüye neden olabilir.

  İştahınızın git gide arttığı bir dönemdesiniz. Bu haftadan sonra çok fazla yiyip aşırı kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız fazla kiloları ileride vermekte zorlanabilirsiniz. Sindirimi kolay enerji değeri yüksek besinler tüketmenizde yarar var.

  Hamilelikte 18.hafta gereğinden fazla kilo aldıysanız hamilelik çatlaklarınız oluşmaya başlayabilir. Bu durum aşırı kilo alıp vermekten de olur. Hamilelik çatlaklarına susam veya badem yağı sürebilirsiniz. Bunu önlemek için kremlere avuç dolusu paralar harcamanıza gerek yoktur. Pek işe yaradıkları söylenemez

  Uyurken horlama gibi bir durum karşılaşırsanız bunun sebebi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su spreyi kullanmanızda yarar var. Uyurken yan yatmanız ve bu spreyleri kullanmanız horlamayı engeller.

  Gebelikte 18.hafta rahminiz bir kavun büyüklüğünde ve göbek deliği ile kalça kemiği arasındadır. Uzun süre ayakta kalmanız günün sonunda bedeninizi yorgun hissetmenize neden olur.

  Hamileliğiniz istem dışı olduysa bundan sonraki haftalarda bebeğinizin kıpırtılarını hissettikçe bebeğinizle aranızdaki bağlar güçlenecek ve hamilelikten zevk almaya başlayacağınız bir dönem sizi bekliyor olacaktır.

  Bebeğinizin bu ilk kıpırtılarını eşinizle de paylaşmanızda yarar vardır. Çünkü an az sizin kadar eşinizde bu duyguları yaşamaya hakkı var.

  Belki de artık nasıl bir doğum yapacağınızı düşünme ve bebeğinizin odasını düzenleme zamanı geldi. Karnınız büyüdükçe bütün bunlara koşuşturacak kadar enerjiniz olmayabilir.

  Kan hacminiz arttıkça kalbinizin bu kanı vücudunuza pompalayabilmesi için çok çalışmaktadır. Eğer hala sigara içmeyi bırakmadıysanız kalbinize zarar verdiğinizi unutmayın ve bu saatten sonra hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için sigara içmeyi bırakmalısınız.


  Hamilelikte 18.Hafta Bebeğinizdeki Değişim

  18. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda( Baş-popo mesafesi) 18 gr ağırlığındadır. Bir greyfurt büyüklüğündedir.greyfurt-bebek

  Mekanyum adı verilen ilk dışkısı oluşmuştur. Mekanyum yapışkan kıvamda, koyu yeşil renktedir. Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonra ilk birkaç saat içerisinde yaparlar. Bazen bebekler ilk kakalarını annelerine hediye olarak rahim içerisinde de yapabilirler. Mekanyum ölü hücreler, salgılar ve amniyotik sıvıdan oluşmaktadır.

  gebelik-18-hafta-bebek-ultrasonu

  Bebeğinizin el ve ayaklarındaki kıvrımlar belirginleşmeye başlamıştır. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır.

  İç kulak kemikleri ve sinirler gelişmektedir. Bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı duyabilir, dışarıdan gelen seslerle irkilebilir.

  Kıkırdak doku kemikleşmeye devam eder. Bacak ve köprücük kemikleri ilk kemikleşen yapılardır. Tat alma duyusu gelişmeye başlar. Acı ve tatlıyı ayırt edebilir.

  Yüz mimikleri yapabilir, esneyebilir hıçkırabilir ve suratını asabilir.

  Emme ve yutkunma gibi ağız hareketleri yapan bebeğiniz 18. haftada başparmağını emmeye başlayabilir. Emme refleksi doğuştan gelen yaşamsal bir reflekstir. Bu hareketini kontrole gittiğinizde ultrasonda da görebiliriz.

  Hamilelikte 18.Hafta bebeğinizin kıkırdak olan kemikleri artık sertleşmektedir. Kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için bu haftadan sonra bol süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

  Bebeğiniz büyüyüp hareketlendikçe yeri dar gelmeye başlayacaktır. Plasenta, göbek kordonu ve amniyon sıvısı bebeğiniz doğana kadar rahminizde yerini daraltacaktır. Ama rahminizin esneme özelliği sayesinde bebeğiniz rahatça hareket edecektir. Ve her hareketini daha rahat hissedeceksiniz.


   
Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte 22 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 22 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Bu hafta itibari ile anne adayı sizde kasık ağrıları başlayabilir bu geçici bir durum sakın endişelenmeyin. Nedeni ise rahim bağları geriliyor olduğundan ve göbek deliğini geçtiğinden dolayı bebeğin yaptığı baskı ile birlikte bu ağrıları kasıklarınızda hissedebilirsiniz. Ancak şiddetli kasık ağrıları önemli olabilir bu konuda doktorunuzla irtibata geçmeniz faydalı olacaktır.Bebeğinizin...
 2. Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Bebeğiniz hayatta kalmasına yardımcı olacak emme ve nefes alma becerilerini tecrübe etmeye başlıyor. Aynı zamanda rahiminiz Braxton Hicks (yalancı kasılmalar) kasılmalarıyla karşı karşıya... Bebeğiniz Bebeğiniz yaklaşık 1kilo 700 gr. ve 42 cm, rahiminizde oldukça büyük bir yer işgal ediyor. Bundan böyle her hafta yaklaşık 500 gr. alacaksınız ve bunların yarısı bebeğinize gidecek. Şu anda...
 3. Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 33.hafta aldığınız toplam kilo 10-12,7 kg aralığına gelmiştir. Rahim büyüklüğü ise 33 cm civarındadır.Sevgili anne adayları ,bebeğinizin gelişimini yakın dan takip etmek isterseniz,Hafta hafta gebelik kategorimizi incelemenizi öneriyoruz. 33. gebelik haftası mide yanması problemi yaşıyorsanız; baharatlı ve acılı yemeklerden, portakal ve limon sularından uzak durun. Mide yanmanızı...
 4. Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  36. gebelik haftası itibariyle yasal olarak en fazla son üç haftaya kadar çalışabilirsiniz ama tavsiyemiz doğum iznine bu haftadan itibaren ayrılmanızdır. Doğum için işten uzaklaşmalı ve hazırlıklarınızı bitirmelisiniz. Tabi eğer kendinizi iyi hissediyorsanız doğum iznine daha sonra ayrılabilir kullanmadığınız bum haftaları doğum sonrası iznine ekleyebilirsiniz doğum izni konusunu sitemizden...
 5. Gebelikte 38 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 38 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Herhangi bir sorun yok ve her şey normal devam ediyorsa o halde normal doğumunuza 2 hafta kaldı ancak planlı sezeryan durumunuz var ise bu hafta doğum yapacağınızın müjdesiniz verelim. Çok endişelisiniz. Kocaman 3150 gr bebeği nasıl normal yolla doğuracağınızı düşünüyor olabilirsiniz.Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini yakından takip etmek isterseniz,Hafta hafta gebelik kategorimizi...

Sayfayı Paylaş