1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Konu, 'Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gebelikte 18.hafta bebeğinizin neredeyse bütün hareketlerini hissedeceksiniz. Daha önceden bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğiniz hareketlerini önceki haftalarda hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hamileliğinizde olsa 2. hamileliğinizde olsa her hamilelikte bebeğinizin içinizde kıpırdanmaya başlaması bir anne adayı için muhteşem bir duygudur.Sevgili anne adaylarımız bebeğinizin hafta hafta gelişimi için Hafta Hafta Gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz. Bebeğinizin hareketleri başlarda sizin için gaz veya bağırsak hareketleri gibi gelebilir ama bebeğiniz içinizde hareket ettikçe onunla yaşamaya alışacak ve hangi hareketlerin bebeğinize ait olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
  < Konu Resmi..>  Bebeğinizi koruyan amniyon sıvısı onun hareketlerini hissetmenizi engelliyordu fakat bebeğiniz eskisinden büyük ve hareketli olduğu için artık onu daha kolay hissedeceksiniz.

  Gebelikte 18.Hafta Annedeki Değişim

  18. haftaya ulaştınız hemen hemen gebelik serüveninizi yarıladınız diyebiliriz.

  Çevrenizdekiler gebeliğinizi fark edip yorumlar yapıp, tavsiyelerde bulunacaklardır.

  Kayın valideniz eminiz ki size engin tecrübelerini anlatmaktan çekinmeyecektir.

  Muhtemelen eşiniz henüz olup bitenlerin, sizdeki değişimin ne olduğu konusunda çok fazla fikir sahibi değil ama olup bitenleri sizin kadar merak ediyordur. Sizden fazla internete girip sizden fazla bilgi sahibi olmaya çalışıyordur. Yaşadıklarınızı ve sizdeki değişimi eşinizle paylaşın süreci bilmesi onu mutlu edecektir.

  Öneri ve tavsiyeleri dinleyin veya dinliyormuş gibi yapabilirsiniz önemli olan doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmenizdir. İnsanları kırmamak ve destek oldukları hissi verebilmek adına “Teşekkürler paylaşımlarınızı aklımda tutarım.” Diyebilmek sıkıntılı durumlardan sizi kurtarabilecek sihirli cümleniz olacaktır.

  Gebelik süresince hayatınızda çok şey değişecek, sevdiğiniz yemeklerden tutun hobi ve alışkanlıklarınıza kadar, bu değişime siz bile şaşıracaksınız.

  Değişim sizi belki yoracak ve sıkacaktır. Ama bu sürecin keyifli geçmesi sizin elinizde mutlu olmaya çalışın ve mutlu olacağınız aktivitelere katılın.

  Kan şekerinizdeki düşmeler, kalbinizin yoğun tempoda çalışması bazen baş dönmeleri yaşamanıza neden olabilir. Düşen kan şekerinizi yükseltmek için çeşitli meyvelerle ara öğünlerinizi süslemeniz açlık hissinizi bastıracaktır.

  18. gebelik haftasıyla beraber şikayetleriniz giderek azalacak bunun yerini açlık hissi alacaktır. Bu nedenle gereksiz kilo aldıran gıdalara çok fazla ağırlık vermeyin. Hızlı kilo alımı mide şikayetlerine ve reflüye neden olabilir.

  İştahınızın git gide arttığı bir dönemdesiniz. Bu haftadan sonra çok fazla yiyip aşırı kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız fazla kiloları ileride vermekte zorlanabilirsiniz. Sindirimi kolay enerji değeri yüksek besinler tüketmenizde yarar var.

  Hamilelikte 18.hafta gereğinden fazla kilo aldıysanız hamilelik çatlaklarınız oluşmaya başlayabilir. Bu durum aşırı kilo alıp vermekten de olur. Hamilelik çatlaklarına susam veya badem yağı sürebilirsiniz. Bunu önlemek için kremlere avuç dolusu paralar harcamanıza gerek yoktur. Pek işe yaradıkları söylenemez

  Uyurken horlama gibi bir durum karşılaşırsanız bunun sebebi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su spreyi kullanmanızda yarar var. Uyurken yan yatmanız ve bu spreyleri kullanmanız horlamayı engeller.

  Gebelikte 18.hafta rahminiz bir kavun büyüklüğünde ve göbek deliği ile kalça kemiği arasındadır. Uzun süre ayakta kalmanız günün sonunda bedeninizi yorgun hissetmenize neden olur.

  Hamileliğiniz istem dışı olduysa bundan sonraki haftalarda bebeğinizin kıpırtılarını hissettikçe bebeğinizle aranızdaki bağlar güçlenecek ve hamilelikten zevk almaya başlayacağınız bir dönem sizi bekliyor olacaktır.

  Bebeğinizin bu ilk kıpırtılarını eşinizle de paylaşmanızda yarar vardır. Çünkü an az sizin kadar eşinizde bu duyguları yaşamaya hakkı var.

  Belki de artık nasıl bir doğum yapacağınızı düşünme ve bebeğinizin odasını düzenleme zamanı geldi. Karnınız büyüdükçe bütün bunlara koşuşturacak kadar enerjiniz olmayabilir.

  Kan hacminiz arttıkça kalbinizin bu kanı vücudunuza pompalayabilmesi için çok çalışmaktadır. Eğer hala sigara içmeyi bırakmadıysanız kalbinize zarar verdiğinizi unutmayın ve bu saatten sonra hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için sigara içmeyi bırakmalısınız.


  Hamilelikte 18.Hafta Bebeğinizdeki Değişim

  18. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık 14 cm uzunluğunda( Baş-popo mesafesi) 18 gr ağırlığındadır. Bir greyfurt büyüklüğündedir.greyfurt-bebek

  Mekanyum adı verilen ilk dışkısı oluşmuştur. Mekanyum yapışkan kıvamda, koyu yeşil renktedir. Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonra ilk birkaç saat içerisinde yaparlar. Bazen bebekler ilk kakalarını annelerine hediye olarak rahim içerisinde de yapabilirler. Mekanyum ölü hücreler, salgılar ve amniyotik sıvıdan oluşmaktadır.

  gebelik-18-hafta-bebek-ultrasonu

  Bebeğinizin el ve ayaklarındaki kıvrımlar belirginleşmeye başlamıştır. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır.

  İç kulak kemikleri ve sinirler gelişmektedir. Bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı duyabilir, dışarıdan gelen seslerle irkilebilir.

  Kıkırdak doku kemikleşmeye devam eder. Bacak ve köprücük kemikleri ilk kemikleşen yapılardır. Tat alma duyusu gelişmeye başlar. Acı ve tatlıyı ayırt edebilir.

  Yüz mimikleri yapabilir, esneyebilir hıçkırabilir ve suratını asabilir.

  Emme ve yutkunma gibi ağız hareketleri yapan bebeğiniz 18. haftada başparmağını emmeye başlayabilir. Emme refleksi doğuştan gelen yaşamsal bir reflekstir. Bu hareketini kontrole gittiğinizde ultrasonda da görebiliriz.

  Hamilelikte 18.Hafta bebeğinizin kıkırdak olan kemikleri artık sertleşmektedir. Kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için bu haftadan sonra bol süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

  Bebeğiniz büyüyüp hareketlendikçe yeri dar gelmeye başlayacaktır. Plasenta, göbek kordonu ve amniyon sıvısı bebeğiniz doğana kadar rahminizde yerini daraltacaktır. Ama rahminizin esneme özelliği sayesinde bebeğiniz rahatça hareket edecektir. Ve her hareketini daha rahat hissedeceksiniz.

   
Gebelikte 18 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte 7.hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 7.hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  hafta hafta gebelik gebeliğin evreleri Artık hayatınızda çok önemli bir varlık daha var. Sadece kendiniz için değil onun için de yaşamaya başladınız. Beslenmenize, uyku düzeninize ve en önemlisi psikolojik durumunuza özen göstermeyi sakın ihmal etmeyin. Bebeğiniz hızla büyüyor; O artık bir bezelye tanesi kadar. Mide yanması ve hazımsızlığı önlemek için 3 ana öğünü parçalara bölün ve sık sık...
 2. Gebelikte 6. hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 6. hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır. Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi...
 3. Gebelikte 15 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 15 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Artık gebeliğinizin 15. Haftasına ulaştınız ve artık gebeliğinizi daha iyi fark ediyor durumdasınız. Ancak rahat bir dönemdesiniz. Özellikle 6. ay sonuna kadar rahat bir hamilelik dönemi geçiriyor olacaksınız hamileliğinizin balayını yaşıyor olacaksınız. Cinsellik konusunu özellikle doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.Eğer düşük riskiniz yoksa o halde hamileliğinizin son ayına kadar...
 4. Gebelikte 16 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 16 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  16. gebelik haftası artık ayakları daha sağlam yere basan, kötü düşünceleri ve endişeleri yenebilen daha kontrollü bir anne adayısınız. Enerjinizin yükselmesiyle kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedeceğiniz bir dönemdesiniz. Gitgide ağırlaşan vücudunuz tempolu ve uzun bir günün ardından ayakta çok kalmanızın sonucu olarak yorgun ve bitkin hissetmeye devam edecektir.Bebeğinizin gelişimini...
 5. Gebelikte 17 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 17 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Hamilelikte 17. hafta vücudunuz giderek gebelik sürecine ağırlaşacaktır. Bu hem duruşunuzda hem de yürümede farklılığa neden olacaktır. Ağır kaldırmamaya özen gösterin. Eğer yerden bir şeyler kaldırmanız gerekiyorsa bacaklarınızı bükerek eğilmeniz ağırlığı bacaklarınıza verip zorlanmanıza engel olur. Sırt ağrısı ve kaslarda gerginlik yaşamanız olasıdır. Duruş şeklinizi korumaya çalışmanız bu...

Sayfayı Paylaş