Gebelikte 2. Hafta belirtiler

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Gebelikte 2. Hafta belirtiler
hamilelikte 2hafta tek tüple gebelik tek tüple hamilelik hamile kalanlar
Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir. Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlamıştır. Bu kalınlaşmanın amacı döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embryonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir.Bir adet döneminde kadında sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar.


< Konu Resmi..>
Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri

Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde farklı olarak tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenir ise çoğul gebelik olur.
Eşinizin menisi (semen) ile milyonlarca sperm vaginadan ,rahim ve tüplere doğru yol alır. Tüpün fırçamsı en uç kısmında yakalanmış olan yumurtaya ulaşabilen yaklaşık 300 spermden 1 tanesi yumurtanın dış kısmına yapışır.Spermin baş kısmı ve yumurtadan , spermin girmesini saglayan bazı enzimler salgılanır.
Yumurtlamadan sonra döllenme olursa (genellikle tüplerin en uç kısmında olduğundan) döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta süren uzun bir yolculuğa başlar. Yolculuk sırasında döllenen yumurta hızla şekil ve içerik değiştirir.Eşlerin her ikisinden de gelen kromozomlar kadın yumurta hücresi içinde birleşip , hızla bölünüp çoğalarak bir hücre kümesi oluşturur.Fertilize olan (döllenen) yumurta bölünmeye başlar.2,4,8 hücre şeklinde bölünmelere devam eden yumurta tüplerden rahminize ulaştığında 32 hücrelidir ve morula ismini alır. Yumurtlama sırasında korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunmuşsanız gebe kalabilirsiniz. Bu dönemde henüz adet gecikmesi olmamıştır.
Eşinizin X kromozomu taşıyan spermi yumurta hücrenizi döllerse çocuğunuz,Y kromozomlu sperm döllerse erkek olacaktır. Yani genetik **** (cinsiyet) döllenme sırasında belirlenir.​

 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#2
Gebeliğin ikinci haftası henüz bebek ortada yoktur. Bu yüzden ilk iki haftada herhangi bir hamilelik işareti olmayacak Yumurtlama oluşur. Yumurtlama gerçekleştiğinde, unfertilize yumurta yolculuğa başlar. Yumurtalık tarafından bırakılan yumurta uterus yoluyla fallop tüplerinden birine girer ve döllenmeyi bekler. Eğer önümüzdeki 36-48 saat içinde ortalama boşalımdaki 350 milyon spermden sadece biri yumurtayla buluşmayı sağlayabilirse yumurta döllenir. Sperm ve yumurtanın buluşması sonrası yumurta döllenirse yumurta kapanır.Artık sperm kabul etmez. (Eğer yumurtalar ikiye bölünürse birden fazla gebelik oluşabilir. )Yumurtanızın eşinizin spermiyle döllenmesi gerçekleşmezse rahmin içindeki kan kalınlaşmış astarına ihtiyaç duyulmaz ve önümüzdeki dönemde dökülür. Bu genellikle yumurtlamadan iki hafta sonra olur.

< Konu Resmi..>

( Her kadının kendine özgü bir döngüsü vardır ve 14 ün etrafında birçoğu yumurtalasa da , diğerleri farklı tarihlerde yumurtlayabilir . Periyodun oldukça düzenli olması durumunda, gebe kalma şansın en yüksek ne zaman olduğunu öğrenmek için bir yumurtlama takvimi kullanabilirsiniz. Döngününüzün gelişini önceden tahmin etmekte zorlanıyorsanız, en verimli günlerinizi belirlemek için birkaç farklı ovülasyon testi deneyin . )
Bununla birlikte, tam olarak ne zaman gebelik başladığına karar vermek zordur, çünkü sperm, boşalmadan birkaç gün sonra bir kadının rahminde yaşayabilir.
Ek bilgiler.
Yaklaşık 300 sperm fallop tüpüne girer, ancak yalnızca bir yumurta döllenebilir. Sperm nüfuz ettikten sonra, yüzeyi geçilmez kılan bir hareketi tetikler. Her yumurta ve sperm, toplam genetik materyalin yarısı için gereken 23 kromozom içerir. Yumurta X kromozom taşır ve sperm X ya da Y kromozomunu taşır. Bu kromozomlar bir zigot oluşturmak üzere birleşerek fertilizasyon tamamlanır.

1. ve 2. haftada gebelik tespiti için herhangi bir test var mı?
Ultrason gibi testlerle hamile olup olmadığınızı öğrenmek için halen çok erken. Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın ve gebeliği teyit etmek için hekime görünün.
Hamileliğin 2. haftasında fetüs hakkında konuşmak henüz çok erken. Daha çok sperm tarafından döllenmiş bir yumurta vardır.
 
  Gebelikte 36. Hafta Belirtileri Ve Bu Haftaya Dair Herşey hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Hafta hafta gebelik belirtileri Hafta hafta gebelik belirtileri
Gebelik, bir yumurta bir sperm tarafından döllenir, bir kadının rahmine yerleşir ve bir bebeğe...
Gebelik 5
Gebelikte 40. Hafta Belirtileri Ve Beklenen Mutlu Son Gebelikte 40. Hafta Belirtileri Ve Beklenen Mutlu Son
Gebelikte 40. Hafta Belirtileri- Evet hamile anne adayları bir gebeliğin daha sonuna geldik. Gebeliğiniz boyunca neler neler yaşadınız belki de. Bu size kalacak en güzel anılar arasında olacağından emin olabilirsiniz. Gebeliğinizin ta...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri- Küçük mucizenize kavuşmanıza azcık bir zaman kaldı. Dikkatli olun bebeğiniz bugün bile kapıyı çalabilir. Kendinize çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuz mutlaka kontrol sırasında sizi bilgilendirmiştir. Tüm...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0
Gebelikte 37. Hafta Belirtileri Ve Neler Olduğuna Bir Bakın Gebelikte 37. Hafta Belirtileri Ve Neler Olduğuna Bir Bakın
Gebelikte 37. Hafta Belirtileri- Doğuma artık 3 var. Artık günleri hatta saatleri sayabilirsiniz. Bebeğiniz de son derece artık doğuma hazır e artık siz de hazırsanız problem yok. Normal doğum olacaksa mutlaka doğum hakkında bilgi edinmiş...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0
Gebelikte 36. Hafta Belirtileri Ve Bu Haftaya Dair Herşey Gebelikte 36. Hafta Belirtileri Ve Bu Haftaya Dair Herşey
Gebelikte 36. Hafta Belirtileri- Geldik gebeliğin son zamanlarına..Doğuma 4 hafta kaldı diyebiliriz. Tabii bu yaramaz daha erken de gelebilir onun için mutlaka tedbirinizi alın. Bu özellikle hastane çantanızı hazırlamak olmalı hala hazır...
Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır 0