Gebelikte 2. Hafta belirtiler

M

Misafir

Forum Okuru
Gebelikte 2. Hafta belirtiler
hamilelikte 2hafta tek tüple gebelik tek tüple hamilelik hamile kalanlar
Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir. Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlamıştır. Bu kalınlaşmanın amacı döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embryonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir.Bir adet döneminde kadında sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar.

2 haftalık gebelik.jpgGebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri


Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde farklı olarak tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenir ise çoğul gebelik olur.
Eşinizin menisi (semen) ile milyonlarca sperm vaginadan ,rahim ve tüplere doğru yol alır. Tüpün fırçamsı en uç kısmında yakalanmış olan yumurtaya ulaşabilen yaklaşık 300 spermden 1 tanesi yumurtanın dış kısmına yapışır.Spermin baş kısmı ve yumurtadan , spermin girmesini saglayan bazı enzimler salgılanır.
Yumurtlamadan sonra döllenme olursa (genellikle tüplerin en uç kısmında olduğundan) döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta süren uzun bir yolculuğa başlar. Yolculuk sırasında döllenen yumurta hızla şekil ve içerik değiştirir.Eşlerin her ikisinden de gelen kromozomlar kadın yumurta hücresi içinde birleşip , hızla bölünüp çoğalarak bir hücre kümesi oluşturur.Fertilize olan (döllenen) yumurta bölünmeye başlar.2,4,8 hücre şeklinde bölünmelere devam eden yumurta tüplerden rahminize ulaştığında 32 hücrelidir ve morula ismini alır. Yumurtlama sırasında korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunmuşsanız gebe kalabilirsiniz. Bu dönemde henüz adet gecikmesi olmamıştır.
Eşinizin X kromozomu taşıyan spermi yumurta hücrenizi döllerse çocuğunuz,Y kromozomlu sperm döllerse erkek olacaktır. Yani genetik seks (cinsiyet) döllenme sırasında belirlenir.​
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Gebeliğin ikinci haftası henüz bebek ortada yoktur. Bu yüzden ilk iki haftada herhangi bir hamilelik işareti olmayacak Yumurtlama oluşur. Yumurtlama gerçekleştiğinde, unfertilize yumurta yolculuğa başlar. Yumurtalık tarafından bırakılan yumurta uterus yoluyla fallop tüplerinden birine girer ve döllenmeyi bekler. Eğer önümüzdeki 36-48 saat içinde ortalama boşalımdaki 350 milyon spermden sadece biri yumurtayla buluşmayı sağlayabilirse yumurta döllenir. Sperm ve yumurtanın buluşması sonrası yumurta döllenirse yumurta kapanır.Artık sperm kabul etmez. (Eğer yumurtalar ikiye bölünürse birden fazla gebelik oluşabilir. )Yumurtanızın eşinizin spermiyle döllenmesi gerçekleşmezse rahmin içindeki kan kalınlaşmış astarına ihtiyaç duyulmaz ve önümüzdeki dönemde dökülür. Bu genellikle yumurtlamadan iki hafta sonra olur.


gebelikte 2. hafta.jpg( Her kadının kendine özgü bir döngüsü vardır ve 14 ün etrafında birçoğu yumurtalasa da , diğerleri farklı tarihlerde yumurtlayabilir . Periyodun oldukça düzenli olması durumunda, gebe kalma şansın en yüksek ne zaman olduğunu öğrenmek için bir yumurtlama takvimi kullanabilirsiniz. Döngününüzün gelişini önceden tahmin etmekte zorlanıyorsanız, en verimli günlerinizi belirlemek için birkaç farklı ovülasyon testi deneyin . )

Bununla birlikte, tam olarak ne zaman gebelik başladığına karar vermek zordur, çünkü sperm, boşalmadan birkaç gün sonra bir kadının rahminde yaşayabilir.

Ek bilgiler.

Yaklaşık 300 sperm fallop tüpüne girer, ancak yalnızca bir yumurta döllenebilir. Sperm nüfuz ettikten sonra, yüzeyi geçilmez kılan bir hareketi tetikler. Her yumurta ve sperm, toplam genetik materyalin yarısı için gereken 23 kromozom içerir. Yumurta X kromozom taşır ve sperm X ya da Y kromozomunu taşır. Bu kromozomlar bir zigot oluşturmak üzere birleşerek fertilizasyon tamamlanır.


1. ve 2. haftada gebelik tespiti için herhangi bir test var mı?

Ultrason gibi testlerle hamile olup olmadığınızı öğrenmek için halen çok erken. Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın ve gebeliği teyit etmek için hekime görünün.
Hamileliğin 2. haftasında fetüs hakkında konuşmak henüz çok erken. Daha çok sperm tarafından döllenmiş bir yumurta vardır.
 
Bu haftanın sonunda, 14. günde yaklaşık ovülasyon gerçekleşecek. Bu yumurtanın yumurtalıktan partnerin spermi tarafından döllenmeye hazır olan fallop tüpüne salınmasıdır. Yumurtanın döllenmesi için yumurtaya ulaşmak ve delmek için sadece bir sperme ihtiyacınız vardır. Bu gerçekleştikten sonra, yumurtadaki değişiklikler hemen gerçekleşir, böylece diğer spermlerin döllenmesi engellenir.24 saat içinde yeni döllenmiş yumurta hızla hücrelere bölünmeye başlar. Fallop tüpünden uterusa doğru yavaşça ilerlerken bölünmeye devam eder.Fallop tüpü bu yolculuk yaklaşık üç gün sürecek. Vücudunuz yumurta serbest kaldığı anda hamilelik hormonu progesteronunu üretmeye başlar ; Progesteron, döllenmiş yumurta için rahminizi hazırlamaya yardımcı olur. Alt karın bölgesinde, genellikle yumurtlama zamanının bir tarafında ya da iki tarafında bir dizi kramp yaşayabilirsiniz. Bu ağrının yumurta bırakan bir yumurtalıktan geldiği düşünülür. İyi ve dengeli bir diyet yapmalısınız çünkü önümüzdeki dokuz ay boyunca bebeğiniz tüm beslenmesini sizden alacak.
 
Erkek arkadaşımla ilişkiye girmemizin üzerinden 10 gün geçti 25 mayıs da hasta oldum 30-31 i gibi bitti ve 1 inde ilişkiye girdik. gün içerisinde midem bulanıyor özelliklede çoğu kokulardan kusacak gibi oluyorum ilişkinin 5. gününde falan sol kasığımda ağrı oldu belimede vurdu ağrısı ama şimdi ağrı yok bazen yemek konusu bile gelince midem bulanıyor bazn iştahsız oluyorum bazende çok yiyorum çok fazla uyuyorum uyanmak istemiyorum arada göğüslerimde ağrıyor hamilemiyim anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
 
Birşey eklemeyi unuttum Erkek arkadaşımla ilişkiye girmemizin üzerinden 10 gün geçti içime de boşalmadı üstüme boşaladı vajinaya akmasın diye kendisi sildi de ama internet zevk suyundan bile düşükte olsa gebe kalma riski var yazıyor.) 25 mayıs da hasta oldum 30-31 i gibi bitti ve 1 inde ilişkiye girdik. gün içerisinde midem bulanıyor özelliklede çoğu kokulardan kusacak gibi oluyorum ilişkinin 5. gününde falan sol kasığımda ağrı oldu belimede vurdu ağrısı ama şimdi ağrı yok bazen yemek konusu bile gelince midem bulanıyor bazn iştahsız oluyorum bazende çok yiyorum çok fazla uyuyorum uyanmak istemiyorum arada göğüslerimde ağrıyor hamilemiyim anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim
 
Belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz. Belirtiler gebelik belirtisi olduğu gibi başka koşullardan kaynaklanabilir. Verdiğiniz bilgilere göre gebe kalma olasılığınız düşükte olsa imkansız değildir. Tedbirli olmakta fayda vardır. Adetiniz de gecikme varsa gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 
Merhaba yaklaşık 10 gün önce erkek arkadaşımla sürtünmeli bir ilişkiye girdik benim iç çamaşırım üzerimdeydi ama arkama geçtiğinde bir kısmını indirdim ve anüsümün üst taraflarına (sırtıma) doğru sürtündü ve üzerime boşalmadı. Bundan yaklaşık bir hafta sonra çok içki içtim ve sabahına 5-6 kez istifra ettim. Şimdi 2 gün geçti hala mide bulantısı ve yanması var. Adetime birkaç gün kaldı. Hamilelik şansım var mı?
 
Geri
Üst