1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Gebelikte 2. Hafta belirtiler

  Konu, 'Hafta Hafta Gebelikte neler yaşanır' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte 2hafta tek tüple gebelik tek tüple hamilelik hamile kalanlar
  Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir. Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlamıştır. Bu kalınlaşmanın amacı döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embryonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir.Bir adet döneminde kadında sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar.

  < Konu Resmi..>  Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri


  Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde farklı olarak tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılır. Bu yumurtaların hepsi döllenir ise çoğul gebelik olur.
  Eşinizin menisi (semen) ile milyonlarca sperm vaginadan ,rahim ve tüplere doğru yol alır. Tüpün fırçamsı en uç kısmında yakalanmış olan yumurtaya ulaşabilen yaklaşık 300 spermden 1 tanesi yumurtanın dış kısmına yapışır.Spermin baş kısmı ve yumurtadan , spermin girmesini saglayan bazı enzimler salgılanır.
  Yumurtlamadan sonra döllenme olursa (genellikle tüplerin en uç kısmında olduğundan) döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta süren uzun bir yolculuğa başlar. Yolculuk sırasında döllenen yumurta hızla şekil ve içerik değiştirir.Eşlerin her ikisinden de gelen kromozomlar kadın yumurta hücresi içinde birleşip , hızla bölünüp çoğalarak bir hücre kümesi oluşturur.Fertilize olan (döllenen) yumurta bölünmeye başlar.2,4,8 hücre şeklinde bölünmelere devam eden yumurta tüplerden rahminize ulaştığında 32 hücrelidir ve morula ismini alır. Yumurtlama sırasında korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunmuşsanız gebe kalabilirsiniz. Bu dönemde henüz adet gecikmesi olmamıştır.
  Eşinizin X kromozomu taşıyan spermi yumurta hücrenizi döllerse çocuğunuz,Y kromozomlu sperm döllerse erkek olacaktır. Yani genetik **** (cinsiyet) döllenme sırasında belirlenir.​

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mart 2017
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113
  Gebeliğin ikinci haftası henüz bebek ortada yoktur. Bu yüzden ilk iki haftada herhangi bir hamilelik işareti olmayacak Yumurtlama oluşur. Yumurtlama gerçekleştiğinde, unfertilize yumurta yolculuğa başlar. Yumurtalık tarafından bırakılan yumurta uterus yoluyla fallop tüplerinden birine girer ve döllenmeyi bekler. Eğer önümüzdeki 36-48 saat içinde ortalama boşalımdaki 350 milyon spermden sadece biri yumurtayla buluşmayı sağlayabilirse yumurta döllenir. Sperm ve yumurtanın buluşması sonrası yumurta döllenirse yumurta kapanır.Artık sperm kabul etmez. (Eğer yumurtalar ikiye bölünürse birden fazla gebelik oluşabilir. )Yumurtanızın eşinizin spermiyle döllenmesi gerçekleşmezse rahmin içindeki kan kalınlaşmış astarına ihtiyaç duyulmaz ve önümüzdeki dönemde dökülür. Bu genellikle yumurtlamadan iki hafta sonra olur.

  < Konu Resmi..>  ( Her kadının kendine özgü bir döngüsü vardır ve 14 ün etrafında birçoğu yumurtalasa da , diğerleri farklı tarihlerde yumurtlayabilir . Periyodun oldukça düzenli olması durumunda, gebe kalma şansın en yüksek ne zaman olduğunu öğrenmek için bir yumurtlama takvimi kullanabilirsiniz. Döngününüzün gelişini önceden tahmin etmekte zorlanıyorsanız, en verimli günlerinizi belirlemek için birkaç farklı ovülasyon testi deneyin . )

  Bununla birlikte, tam olarak ne zaman gebelik başladığına karar vermek zordur, çünkü sperm, boşalmadan birkaç gün sonra bir kadının rahminde yaşayabilir.

  Ek bilgiler.

  Yaklaşık 300 sperm fallop tüpüne girer, ancak yalnızca bir yumurta döllenebilir. Sperm nüfuz ettikten sonra, yüzeyi geçilmez kılan bir hareketi tetikler. Her yumurta ve sperm, toplam genetik materyalin yarısı için gereken 23 kromozom içerir. Yumurta X kromozom taşır ve sperm X ya da Y kromozomunu taşır. Bu kromozomlar bir zigot oluşturmak üzere birleşerek fertilizasyon tamamlanır.


  1. ve 2. haftada gebelik tespiti için herhangi bir test var mı?

  Ultrason gibi testlerle hamile olup olmadığınızı öğrenmek için halen çok erken. Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın ve gebeliği teyit etmek için hekime görünün.
  Hamileliğin 2. haftasında fetüs hakkında konuşmak henüz çok erken. Daha çok sperm tarafından döllenmiş bir yumurta vardır.

   
Gebelikte 2. Hafta belirtiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte 3. Hafta belirtiler

  Gebelikte 3. Hafta belirtiler

  adet döneminde gebelik testi yapılırmı adetliyken gebelik testi yapılırmı adetliyken hamilelik yapılır mı yapılır mı Henüz adet gecikmesi olmamıştır.Bugünlerde adet kanamasını bekleyen anne eğer adet göremezse ilk gebelik bulgularından biri olan adet gecikmesi gerçekleşecektir. Ancak bazen ekilen hücreler rahim içindeki küçük damarları yırtarak , hafif damlama şeklinde bir kanamaya neden...
 2. Gebelikte 5. Hafta belirtiler ve olanlar

  Gebelikte 5. Hafta belirtiler ve olanlar

  bebeğim kaç haftalık hesaplama 5 haftalık gebelik kaç hamileyim hesapla hamileyim hesaplama gebeyim hesapla Döllenmeden sonraki 16. günde gelişim iyice hızlanır. Beklenen adet gecikmiştir.Hala çok büyük değişiklikler yoktur.Sabah yorgunluğu, bulantı ( ve bazen kusma) , aşerme (iştah değişiklikleri), meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve memede gerginlik,sık idrara çıkma gibi bazı...
 3. Gebelikte 9. hafta belirtiler ve olanlar

  Gebelikte 9. hafta belirtiler ve olanlar

  selamlar bana 9.cu hafta gebelikle ilgili bilgi verebilirmisiniz bu haftada anne ve bebekte oluşan değişikler falan bunları bilmek istiyorum
 4. Gebelikte 8. Hafta belirtiler

  Gebelikte 8. Hafta belirtiler

  hamilelikte 8hafta gebelikte 8hafta 8 haftalık gebelik gebelikte 8 hafta hamilelikte hafta Rahim gebelikten önce annenin yumruğu kadar iken, şimdi bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. Kasıkta , karnin alt kısımlarında gerilmekte ve büyümekte olan rahmin zaman zaman kasılması sonucu kramp tarzında ağrılar olabilir.Ağrılar gittikçe şıklaşır ve kanama da olursa derhal doktorunuza...
 5. Gebelikte 25. Hafta olan değişimler belirtiler

  Gebelikte 25. Hafta olan değişimler belirtiler

  Gebelikte 25. Hafta- İçinizde oluşan minik mercimeğiniz şuanda daha büyümüş durumda. Günler haftaları haftalar ayları kovalarken siz de bazı değişimler ve gelişimler içine giriyorsunuz. Hamileliğin ise bazen sefasını bazen cefasını çekiyorsunuz belki. 25. haftada 24+0 ve 24+6 günlerini yaşayacaksınız. Bu hafta biraz daha büyüyen bebeğiniz artık bir karnıbahar kadar. Karnınızın içinde bir...

Sayfayı Paylaş