Gebelikte 20. Hafta Oluşan Gelişmeler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte 20. Hafta Oluşan Gelişmeler
Gebelikte 20. Hafta- Gebeliğinizin artık büyük bir bölümünü tamamladınız. Artık gebelik döneminin yarısını atlattınız. Bu haftadan sonra bebeğiniz ve sizde oluşan değişimler gelişmeler nelerdir bu yazımızda onlara yer vereceğiz. Bu hafta bebeğiniz bir kavun boyutuna erişti. Yavaş yavaş büyüme gösteren bebeğinizin kilo alımı da artık daha hızlı seyredecek. Bu hafta itibari ile bebeğiniz 19+0 ve 19+6 günlerini yaşıyor olacak. Artık bebeğiniz doğduğunda yapabildiği her şeyi karnınızda kolayca yapabilir durumdadır yalnız gözleri hala kapalıdır bu göz kapakları ilerleyen 34. haftada açılacaktır.

Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri20 haftalik anne adayi.jpg


Bebeğiniz artık 250-300 gr ağırlığında 20-25 cm uzunluğundadır bu ölçüler aslında yaklaşık miktarlardır. Neden benim bebeğim en düşük diye üzülmeyin daha doğuma çok zaman var ve bebeğiniz ortalama doğum kilosuna ve boyuna ulaşacaktır. Bebeğinizin geçen haftada cildini kaplayan bir yapı oluştu demiştik verniks kazeoza adı verilen kremsi kaygan bu sıvı doğuma kadar onu içinde bulunduğu sıvıdan koruyacak buruşmasını da engelleyecektir. Yine bebeğinizin kalbini dinleme şansınız olursa bu haftada duyabilme şansınız var. Hatta onun minicik kalbi sizinkinden yaklaşık 2 kat daha hızlı atıyor. Bebeğinizin cinsiyetini henüz öğrenmediyseniz bu hafta kesin öğrenebileceğiniz bir hafta. Kız bebek ise rahmi tamamen oluşmuş durumda. Erkek bebek ise testisleri oluştu ve net bir şekilde ultrasonda bu görülebiliyor. Bebeğinizin akciğerleri hala gelişim içinde ve sık sık nefes alıp verme hareketleri içinde. Bu alıştırmaları yaparken sürekli hareket halinde dönme hareketleri baş aşağı durma tekmelemeler ultrasonda da görülebilecek kadar net. Ayrıca bebeğiniz tam net bir şekilde dışarıdan gelen sesleri duyabiliyor tepki verebilir.

Bebeğinizin hareketlerini artık net bir şekilde hissedebileceğiniz bir hafta. Bu tekmeler ileri ki haftalarda artık daha net daha keskin olacaktır belki sizi biraz da incitebilir. Ama anneler bu hareketlerden keyif alırlar ve her an tekmelemeleri hissetmek isterler. Aslında bebeğinizin tekmelemesini hissetmek önemli bir durumdur. Tekmelemeler bebeğinizin ne kadar sağlıklı bir ilerleyiş içinde olduğunu gösterir. Bu sayede aralıklı olarak bebeğinizin hareketlerini kontrol etmek ve saymak önem taşır. Bebek hareketlerini nasıl sayarsınız bu yazımız size daha detaylı bilgi sunacaktır. Özellikle kendinizi yorduğunuz zamanlar biraz daha az hareket hissedebilirsiniz bu normaldir. Bu haftada bebeğiniz uyurken uyanma haline geçebilir. Tıpkı yeni doğan bir bebeğin durumu gibi uyuyup uyanma halleri yaşanabilir.

Anne adayları 20. hafta itibari ile artık daha rahat ayakkabılar daha rahat sıkmayan kıyafetler seçmelisiniz. Bu haftada bel ağrıları sırt ağrıları yaşanabilir. Bu haftaya kadar almış olmanız gereken kilo miktarı 3-6 kg arasındadır. Eğer fazlası çıkarsa mutlaka kendinize dikkat etmeniz gerekiyor. Doğuma kadar almanız gereken kilo miktarı ise en fazla 12kg olmalıdır. Bunun üzerine çıkan anne adaylarında fazla kilonun dağılımı ya yağ depolama oranı fazladır ya ödem fazladır ya da bebeğin amniyo sıvısının fazla oluşudur. Dilerseniz gebelikte kilo kontrolü nasıl yapılır yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Gebeliğinizin bu haftalarında diş bakımı yaptırmanız iyi olacaktır. Özellikle her fırçalamada kanama ile karşılaşabilirsiniz bunun için mutlaka diş bakımına gitmenizde fayda var.

hamile kadin cizim.jpg


Bu haftalarda özel bir test ya da tahlil yoktur ama dilerseniz ayrıntılı ultrasona girebilirsiniz kendi isteğinizle. Ama doktorunuz da bu haftada renkli doppler testi yaptırmanızı isteyebilir. Aynı zamanda artık rahminiz biraz daha büyüdü ve göbek deliği hizasına ulaştı bu durumda karın ağrısı batma hissi yaşayabilirsiniz. Yine tansiyon konusu da çok önemli hamilelikte. Özellikle preeklampsi ye karşı önlem için mutlaka doktorunuzun tansiyon kontrolü de yapması önemli. Seyahat konusu doktorunuza danışarak eğer bir sakınca görülmüyorsa şehirler arası yolculuk yapılabilir. Özellikle kendinizi dünyanın merkezi sanabilirsiniz gebelikte özellikle de artık sıkıntılar daha bir geçmiş ve rahat bir döneme girdiyseniz eşinize naz yapmak adına da bir takım isteklerde bulunabilirsiniz. Eşinizi de aslında sıkıntıya sokmadan burnundan getirmeden isteklerinizi güzel şekilde dile dökebilirsiniz. Ama şu da doğrudur ki aslında karnınızın büyümesine bağlı olarak artık yerden eğilip bir şey almak işkence olur. Ayakkabılarınızı giymek ya da çorap giymek gerçekten zorlaşır. Bu konuda eşinizin desteği önemli. Ayakkabı konusunda rahat ve kolay çıkarılıp giyebileceğiniz eğilmenize gerek kalmayacak ayakkabı tercih edebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Uzman SühaN

Administrator
Tebrik ederiz! Sonunda hamileliğin ortasındasınız. Şu an 20 haftalık hamilesiniz. Bu heyecan verici değil mi?Zaman hızla ilerliyor ve hızlı gelişmeleri göreceksiniz. Hayaliniz çok geçmeden güzel bir gerçekliğe dönüşecek.Vücudunuz değişmeye devam ediyor. Hamileliğiniz sırasında doğru kilo artışı, yapınıza bağlı olacaktır. Hekrse size çift kişilik yiyin diye önerilerde bulunacaktır. Gerekiz yemekten kaçının sağlıklı ve dengeli beslenin.Göbeğiniz bu hafta biraz geildiği için kaşıntı olacak bu aşıntıyı eczaneden alacağınız losyonlarla gidereilirsiniz.Gebelik çatlakları çok yaygındır. İlk başta pembe renkte mor görünebilir, ancak sonunda gümüş ya da beyaz renk tonunu alırlar ve onlardan kurtulmak için bir şey yapmazsınız sonsuza dek böyle kalırlar.Göğüslerinizde ve baldırlarınızda da görülebilir.Genleriniz, ne tür gerilmeler alacağınıza karar verecek. Yani vücudunuzdaki çatlakların oluşumu derinin genişlemesi dışında birazda genetik. Bebeğinizin Dış kulakları mükemmel şekilde oluşturuldu ve ses dalgalarını içeri doğru aktarabiliyorlar. Etrafınızdaki her ses, karnınızın içinden süzülür ve iç kulağına ulaşır.Akciğerlerinin tamamen olgunlaşması için uzun bir yol var, ama nefes almasına izin verecek kadar iyi.Yağlı vernix işini yapıyor ve bebeğin cildini rahminde koruyor.
 
Üst