Gebelikte 28. Hafta hangi değişimler oluyor Bakalım

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 28. Hafta hangi değişimler oluyor Bakalım
Gebelikte 28. Hafta- Bu hafta itibari ile artık 7. ayınız bitmiş oluyor. Artık gebeliğinizin çoğu gitti azı kaldı hanımlar. Kavuşma zamanı yakındır. Normal bir gebeliğin 38-42 haftaları arasında doğumla sonuçlandığını biliyoruz ama bu daha erken de olabilmekte. Bu haftalar arasında doğan bir bebek tam anlamıyla anne karnındaki gelişimlerini tamamlamış oluyor. 37. Haftadan önce doğanları ise erken doğumla prematüre bebek olarak sayıldığını da hatırlatmak isterim. 28. Haftada 27+0 ve 27+6 günlerini yaşıyor olacaksınız. Şimdi 28. haftada bebeğinizde ve sizde oluşan değişimler için yazımızın içeriğine bir göz atın isterim.

28 haftalik fetus.jpg


Gebelikte Hafta Hafta Ultrason GörüntüleriBebeğiniz bu haftada büyük bir patlıcan boyutunda. 38-40 cm civarında ve 1000gr kadardır. Artık gebeliğin üçüncü trimester döneminde bebeğiniz daha hızlı kilo alımı yaşayacak. Bu son aylarda artık bir yeni doğan görünümüne ulaşmış olacak minik bebeğiniz. Bebeğiniz muhtemelen geçen hafta göz kapaklarını açtı ya da bu hafta açması muhtemel. Artık bulunduğu ortamdan karanlık aydınlıkları algılayabilecek. Artık görünümü de tam bir yeni doğan bebek görünümü aldı. Yani önceki tohuma benzer durumundan eser yok. Bu hafta da akciğerleri gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin tekmelerini saymaya devam edin lütfen. Bu haftada ve bundan sonraki haftalarda artık doğuma kadar bebeğin tekmeleri sizin için önemli olacak. Bebeğiniz bu haftada da oldukça çok hareket eder. Özellikle baş aşağı yani makat gelişi olarak pozisyonda alabilir. Bu konuda endişelenmemelidir çünkü bebeğinizin henüz yeri rahat olduğundan dolayı çok farklı şekillere girip çıkabilir. Ama tek başına bebeğin ters durması bir erken doğum tehlikesi sayılmaz. Bunun yanında kasıklarda yoğun ağrı sık sık kasılmalar ve birçok belirti daha vardır. Erken doğum belirtileri konumuzdan detaylı inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizle iletişimde kalmaya devam edin. Aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin en güzel yolu budur. Mümkünse bebeğin babası ile de bağ kurmasına izin verin. Artık anne adayı da ikinci trimester dönemindeki gibi rahat olamayabilir. Bir takım sıkıntılar da bu trimester ile beraber gelir. Örneğin bebeğiniz büyüdüğü ve ara ara aşağı baskı yapabildiği gibi sık idrara çıkma problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hafta doktorunuzla mutlaka kan uyuşmazlığı konusunu görüşün. Bacaklarda ödem şişlik ayaklarda da aynı şekilde görülebilir. Bunun için sık ve bol su içmeye devam edin. Hamileliğin bu ilerleyen aşamalarında hemoroid ve reflü gibi sorunlar için dikkatli davranmalısınız. Kabızlık biliyorsunuz belki gebeliğin en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Bunu engellemek için bol sıvı bol posalı yeşil yapraklı sebzeler tüketmelisiniz. Kuru kayısı kuru erik yiyebilirsiniz. Kuru siyah üzüm demir eksikliği için birebirdir. Yine reflü yaşayanlar da sık sık az az yemeliler.

28 haftalik anne adayi.jpg


Mide yanması ekşimesi sorunu için yine yemeklerden hemen sonra uzanılmamalı en az uyku uyumadan 2 saat önce yemek içmek bitmiş olmalı. Bu haftaya kadar hastane çıkışı hastane çantası ihtiyaçlarınızı halletmiş olduğunuzu düşünüyorum. Vücudunuzda sırt ve özellikle bel ağrılarına dikkat. Nihayetinde karnınız büyüyor ve vücudun dengesinde bozulma olabilir. Çok ayakta kalmamaya özen gösterin. Gebeliğinizin artık son trimester döneminde tansiyon kontrollerine dikkat edin. Özellikle preeklampsi aniden baş gösterebilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst