Gebelikte 29. Hafta Değişikliklerinde Neler Var?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte 29. Hafta Değişikliklerinde Neler Var?
Gebelikte 29. Hafta- Adım adım doğuma yaklaşıyorsunuz. Hala bebeğiniz büyümeye devam ederken normal olarak rahminiz de büyüyor. Muhtemelen bu hafta 8-10 kg almış olmanız gerekmekte. Bebeğiniz bu hafta 35-38 cm arası boyda 1000-1400 gr ağırlığında olması muhtemel. 29 haftada 28+0 ve 28+6 günlerini yaşıyor olacaksınız. Hamileliğinizin keyfini çıkarmaya çalışın yakında bebeğinize kavuşacak belki çok dinlenme imkanı bulamayacaksınız. Bebeğiniz gelişimine özellikle kilo alımına devam ediyor. Yaklaşık doğuma 11 haftanız kaldı. Gördüğünüz gibi zaman hızla akıp gidiyor. Bebeğinizi çok merak ediyor neye kime benzediği konusunda fikriniz yok ve heyecanlı bir merak içindesiniz. Onu kucağınıza alacağınız günü iple çekiyorsunuz.

Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri29 haftalik bebek 3d ultrason.jpg


Heyecanlı bekleyiş içinde bu haftada artık bebeğinize isim bulmuş olmalı odasını kıyafetlerini de özenle hazırlamış olmalısınız. Bu bir anne baba için ne kadar keyif verici bir şeydir. Bebeğinize gelince bu hafta tam anlamıyla göz kapakları açıldığı için anne karnından ışığı karanlığı daha iyi ayırt edebiliyor. Bebeğinizin beyni hala gelişim süreci içinde bu haftada bebeğiniz kendi ısı kontrolünü kendisi yapabiliyor. Ayrıca vücudunda biriken yağlanmalar onu hem vücudunu ısı tutmasını sağlarken cildinin de normal bir yeni doğan görünümüne ulaştırıyor. Bebeğinizin yağ dokusu da kilo alarak tamamlanacak. Artık 5 duyu organı da çoktan işlevlerini yapmaktadır. Özellikle sizin yediğiniz besinleri ayrı ayrı tadını alarak yemektedir o da. Bebeğiniz her gün yarım litre kadar idrar yapmakta. Bunu amniyon sıvısı içine yaparak atmaktadır. Tabii amniyon sıvısı çok sterildir sürekli yenilenen bir yapıdadır. Zaten amacı bir yerde bebeği zararlı etkilerden korumaktır. Bebeğinizin kemik, ilik ve tüm gelişimleri için kalsiyum, demir, protein ve folik asit gibi vitaminlere ihtiyacı artar. Bunu bilerek bunlarla ağırlıklı beslenmeniz önemlidir.

hamile kadinlar.jpg


Bebeğinizin hareketleri de yeri daraldıkça daha doğrusu kendisi hızla büyüdüğü için yeri daralacaktır. Böylelikle hareketlerinde ilk zamanlara göre azalma olabilir. Bunun için günlük hareket sayımı yapıyorsanız özellikle süt ya da tatlı bir şey yediğinizde onun hareket etmesini bekleyin. Özellikle bebekler süt ve tatlı şeylere karşı tepki verirler. Mutlaka günlük bebeğinizin hareketlerini hissetmelisiniz. Bu önemlidir. Eğer hissetmezseniz doktorunuza bunu acilen bildirmelisiniz. Bebeğin artık bu son 3 aylık dönemde kilo artışı çok olacaktır. Yani şuan 1000-1300 gr civarındaysa bebeğin 3500 gr doğması beklenirse bu geri kalan 2500- 2200 gramı bu son 3 ayda alacaktır. Bu son üç ayda siz de 5 kg almanız beklenebilir. Yine de sağlıklı beslenmeye fazla kilo almamaya dikkat edin. Bebeğiniz artık kendi antikorlarını üretmeye başladıysa da henüz size de ihtiyacı var özellikle doğumdan sonra ilk 6 ay çok önemli çünkü anne sütünden bebeğe geçecek antikorlar sayesinde bebek çok fazla enfeksiyondan da korunmuş olacak.

gebelikte 29. hafta.jpg


Bu hafta artık kilonuza dikkat etmeniz gerekecek. Hamilelikte fazla kilo almak çok soruna davetiye çıkarabilir. Bu doğumda da zorluk oluşturabilir. Hamileliğin ileri haftalarında nefes darlığı sıkıntılar yaşamanıza yol açabilir. Tansiyonu mutlaka düzenli kontrol altında tutmalısınız. Bu haftalarda da potasyum magnezyum çok önemli bu bacaklarda oluşabilecek krampları da en aza indirir. Hamilelikte magnezyum eksikliği konumuzu buradan inceleyebilirsiniz. Gebelikte bacak krampları ile ilgili yazımızda bulabilirsiniz. Bu haftalarda yine doğum çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilir doğum yapacağınız hastaneyi araştırabilirsiniz. Bu haftada yine süt hormonu hızla çalışmaya devam eder özellikle ilk süt olan kolostrum gözlemlenebilir. Bu durumda memeden süt gelmesi durumunda oynamamak gerektiğini söylemek isterim. Bu kolostrum daha çok su gibidir. Kolostrum nedir açıklayıcı şekilde yazımıza tıklayabilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst