Gebelikte 30. Hafta değişimleri Merak Edilenler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 30. Hafta değişimleri Merak Edilenler
Gebelikte 30. Hafta- Doğum heyecanı saran anne adayları bebeğinizin dünyaya gelmesine az kaldı. Bebeğiniz de bence içeride dışarı çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyordur kim bilir. Doğum için geri sayım yapmaya başlayabilirsiniz artık bu haftada. Gebeliğinizin ilk haftasından bu haftaya kadar tüm gelişmeleri tek tek sizlere aktardık ve doğuma kadar da aktarmaya devam edeceğiz. Bu bilgiler ışığında bence daha bilinçli bir gebelik geçirecek doğum için endişeleriniz de azalmış olacak.

Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri30 haftalik bebek 3d ultrason.jpg


Gebeliğin 30. haftasında 29+0 ve 29+6 günlerini yaşıyor olacaksınız. Bu hafta büyük bir lahana boyutunda. Bebeğiniz 40 cm civarında 1300-1500 gr ağırlığına ulaştı. Bebeğiniz hızla büyümeye ve geri kalan gelişimlerini de doğuma kadar tamamlamaya çalışıyor. Bebeğiniz büyüdükçe karnınız da büyüyor ve bebek büyüdükçe içinde bulunduğu amniyotik sıvı da azalıyor. Bunun için vücudunuzu susuz bırakmayın. Geçen hafta bahsetmiştim bebeğiniz artık vücudunun ısısını kendisi ayarlayabilecek. Vücudu yağ depolamaya devam ederken cildi üzerinde bulunan ufak tüyler de doğuma kadar dökülüp yok olacak. Artık bebeğiniz yeni doğan bir bebek görünümünde ve hareketleri aynı şekilde. Göz kapaklarını rahatlıkla açıp kapayabiliyor. Doğumdan sonra yaklaşık 5-6 ay sonra çıkaracağı dişleri de artık damaklarının hemen altında gizli.

Bebeğinizin beyni ve ciğerleri doğuma kadar gelişimine devam edecektir. Özellikle beyin harika bir şekilde gelişim sürecindedir. Bebeğinizin beyni o kıvrımlı yapısını almaya başlar. Artık dediğim gibi bebeğiniz kilo alımına hız verdi. Yani içtiğiniz süt yediğiniz yoğurt et balık yumurta sebze meyve gibi yararlı besinleri hemen o çekecektir. Buna bu büyüme evresinde daha çok ihtiyaç duyacaktır bebeğiniz. Özellikle süt meyve bebeğinizin ilgisini çekebilecek şeyler yediğinizde hemen hareketlere başlayacaktır. Bebeğinizin hareketlerini günlük saymalı kontrol etmelisiniz. Bebeğiniz günde en az 10 kez hareket etmeli. Hareket etmediğinde mutlaka doktorunuza bunu bildirin. Bu son aylık dönem siz ve özellikle bebeğiniz için önemlidir. Mutlaka günlük en az 8-10 bardak su tüketmeli sağlıklı beslenmelisiniz. Bunu doktorlar ve beslenme uzmanları öneriyor.

Özellikle anne adaylarına söyleyeceğim şeyler ise bu haftadan itibaren artık sık sık yalancı kasılmalar yaşayabilirsiniz bunlar dediğim gibi gerçek doğum kasılması değil yalancı kasılmalar olacaktır. Eğer sık sık düzenli kasılmalar olursa bu gerçek doğumun habercisidir. Şuan için bunlar erken olabilir ama bu kasılmalardan endişeniz olmasın buradan gerçek doğum nasıl belli olur yazımızı okuyabilir bilgilenebilirsiniz. Özellikle bu yalancı kasılmalar rahim ağzında herhangi bir açıklık oluşturmazlar. Özellikle 30. haftadan sonra daha dikkat etmelisiniz. Erken doğum riskiniz varsa mutlaka doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz. Erken doğumda 28. haftadan sonra dünyaya gelen bebeklerin yaşama olasılığı daha fazla. Göbek karın bölgesinin kaşınması doğaldır. Karnınız büyüyor ve geriliyor doğal olarak kaşınıp çatlaklar oluşabilir. Bunun için belki tamamen önleyemeseniz de daha aşırı olmasını engellemek için nemlendirici ya da doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Özellikle çatlaklar için bu yazımızı incelemenizi öneriyorum. Doğum olarak normal doğum öneriyorum tabii ki ama ben,m ikizlerim epidural anestezili sezaryen ile dünyaya geldiler. Yani preeklampsi yaşadığım için bu şekilde 36. haftada alındı bebeklerim. Epidural anestezi konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

30 haftalik gebe anne adayi.jpg


Gebeliğinizin 30. haftasında 9 kg almış olmanız beklenir. Doğuma kadar da buna ek olarak 4-6 kg daha almanız doğru olur. Bunun fazlası zararlı olabilir. Doğumda da sıkıntı olur nefes darlığı oluşturabilir size. Gebelikte diş etlerinde kanama olması doğaldır ayrıca kabızlık sorunu için mutlaka bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Baş dönmelerine dikkat artık hem uzun yürüyüşler yapmayın hem de yalnız dışarı çıkmamaya özen gösterin. Gebelikte 31. hafta belirtiler ve değişimler için tıklayın.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst