Gebelikte 31 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte 31 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
Özellikle bu dönemlerde artık karın çatlakları kaçınılmaz olmaktadır. Sürekli nemlendiriciler ile takviye yapmanız ve bakım yapmanız önemli bir noktadır. Çatlakların oluşumunu bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Kaşıntı sürekli karnınızın özellikle alt kısımlarında daha fazla olacak ve bu kaşıntılar kırmızı ve pembe halde çatlaklara dönüşecektir. Ancak piyasadaki çatlak kremleri ile bunu geçirmeniz veya en aza indirmeniz mümkündür.

Sevgili anne adaylarımız ,bebeğinizin gelişimini yakın dan takip etmek isterseniz ,Hafta hafta gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz.

31 haftalık gebelik.jpg

Özellikle 31. Hafta ya girdiğiniz bu günlerde artık hiçbir şekilde kendinizi yormamanız ayakta çok kalmamanız çok önemlidir. Ayakta kaldığınız sürece ayaklarınızda ödem olacak ve şişlikler oluşmaya başlayacaktır. Ayaklarınızın da bakıma ihtiyacı var. Ve sürekli ayakta durmanız dahilinde ayaklarınızın çok fazla şiştiğini hissedeceksiniz.


Ayaklarınızı bir sehpaya veya sandalyeye 2,3 yastıkla birlikte uzatarak ayaklarınızın yüksekte kalmasını ve kan dolaşımının hızlı hareket etmesiniz sağlayabilirisiniz. Bebeğiniz 1400 gr ve 42 cm ulaştı artık son aya girdiğiniz bu haftalarda sizi de bebeğinizi de heyecan kaplamış durumda ayrıca babaları da unutmayalım siz ne kadar heyecanlı iseniz baba adayı o kadar heyecanlı ve endişeli buna emin olun


Gebeliğin 31. haftasında cinsel ilişki ;Doktor tarafından aksi söylenmedikce bu hafta cinsel ilişki konusunda herhangi bir yasaklama yoktur.

Normal seyreden bir hamilelikte , bebeliğin son ayına ( son 4 hafta) kadar cinsel birliktelik herhangi bir sakınca doğurmaz.

Fakat çoğul gebelik,düşük riski,erken doğum,kanama gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
 
Üst