Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
Bebeğiniz hayatta kalmasına yardımcı olacak emme ve nefes alma becerilerini tecrübe etmeye başlıyor.

Aynı zamanda rahiminiz Braxton Hicks (yalancı kasılmalar) kasılmalarıyla karşı karşıya...

Bebeğiniz

Bebeğiniz yaklaşık 1kilo 700 gr. ve 42 cm, rahiminizde oldukça büyük bir yer işgal ediyor. Bundan böyle her hafta yaklaşık 500 gr. alacaksınız ve bunların yarısı bebeğinize gidecek. Şu anda ayak ve el tırnakları, kafasında saçı var ve cildi de doğum sonrasında ki haline çok yakın, yumuşak ve parlak. Küçüğünüz birkaç zamandır parmağını emebiliyor.Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişiminiz yakından takip etmek isterseniz Hafta hafta gebelik kategorimizi de incelemenizi öneriyoruz.

Siz

Bu hafta, vücudunuz doğuma hazırlanmaya kasları gevşeterek başlar. Rahiminizin periyodik olarak toplandığını veya sertleştiğini hissediyorsanız bunlar Braxton Hick kasılmaları olarak adlandırılan hazırlık kasılmalarıdır.

Gebelikte 32 . Hafta.jpgPeki bu kasılmaların gerçek doğum olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu kasılmalar siz pozisyon değiştirdiğinizde durur. Kasılmalar başladığında ayağa kalkmayı deneyin eğer yatıyorsanız veya oturuyorsanız yürüyün.


Hayatınız

Sizin ve büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için kan basıncınız hamileliğinin başından bu yana yüzde 40-50 oranında arttı. Rahminiz diyaframa doğru baskı yapıyor ve karnınızda bir sıkışma var. Bunların sonucunda mide yanması ve nefes kesilmesi yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıkları azaltmak için normalden daha küçük porsiyonlarla yemek yiyin ve destekli yastıkla uyuyun.

Hamileliğinizin ilerlemesiyle sırt ağrınız olabilir. Eğer daha önceden olmayan bir sırt ağrınız varsa doktorunuza başvurun çünkü bu erken doğum işareti olabilir.

Eğer bu ağrı erken doğumdan dolayı değilse hormonal değişiklikler ve rahminizin büyümesin olabilir. Rahminizin büyümesiyle ağırlık merkeziniz değişmiştir ve karın kaslarınız gerilip zayıflamıştır, bu da yamuk durmanıza denen olur. Yürürken, ayakta dururken yada uzun süre otururken canının yanabilir. Yaptığınız işleri hep dinlenerek yapın.

Sırt ağrılarınız için doğum öncesi masaj alın ya da bir gebelik yastığı.

32. hafta itibariyle 11 kilo almış olmanız beklenir. Bebeğinizin doğum tarihine kadar 2 ile 4 kilo daha alırsınız. Normal ölçülere sahip olan bir kadının gebeliği sırasında 11 ile 15 kilo alması beklenir. Eğer kilolu ise 6 il 11. eğer çok zayıfsa 12 ile 18 kilo alması beklenir. Size tavsiye edilen oranda kalmanız çok kolay. Sadece düzenli beslenmeye çalışın ve düzenli olarak egzersiz yapın.

Belirtiler:


Gaz

Gaz hissini geçirmek için, amacınız her gün küçük porsiyonlarla 6 öğün yemek olsun (veya 3 tam büyük öğün) böylece sindirim sisteminizi zorlamamış olacaksınız.

Karında şişlik

Yavaşlayan metobolizmanız (fazla yediklerinizi kan damarları yoluyla bebeğinizi beslemeniz için hızını azaltır) bu da karında şişliğe neden olur. Gebelik beslenmenize odaklanın ve kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketin.

Kabızlık

Büyüyen rahiminiz bağısaklarınız da kasılmasına,böylece tembel ve düzensiz olmalarına neden oluyor. Düzenli egzersize başlayın (hareketli yürüyüşten doğum öncesi yogaya kadar) ve bol bol sıvı tüketin!

Bitkinlik ve baş dönmesi

Bayılma hissi ve baş dönmesi bir kaç şeyin sonucu olabilir; mesela düşük kan şekeri. Çantanızda protein ve karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalık bulundurmayı unutmayın. Başınız döndüğünde hemen bir ısırık alın. Fındık fıstık, meyve gibi gıdalar iyi seçim olabilir ve sizi baş dönmesinden uzak tutar.

Hemoroit

Hemoroitler bağırsaklardaki varis damarlarıdır. Büyüdükçe acısı artabilir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak harcıyorsanız ağrılar daha şiddetli olabilir. Buz torbaları, hamamelis ve sıcak bir duş bunlara iyi gelir.

Bacak krampları

Tam rüyalar aleminde uykuya dalmaya hazırlanırken baldırlarınızda bir kasılma hissedebilirsiniz açıkçası kimse acının nedeninin ne olduğunu bilmez (veya gece daha şiddetli olduğunu). Bunu açıklayan bir teori: beslenmenizdeki kalsiyum ve magnezyum eksiğidir. Hekiminize ek takviye almanınızın güvenli olup olmadığını sorun ve günlük tüketmeniz gereken yoğurdu silip süpürün.

Kaşınan karnınız

Gittikçe şişen karnınız gün geçtikçe daha çok kaşınır çünkü cildiniz esnedikçe kurur. Nemlendirici kremleri ne kadar kalın sürerseniz sürün fayda etmiyorsa, kaşıntı önleyici losyon veya bitkisel yağlar kullanın.

Genişleyen göğüsler ve kolostrum

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde daha da genişleyen göğüslerinizden sarımtırak bir sıvı sızıntısı olabilir. Bu sıvı protein ve antikor yüklüdür ve bebeğinizin alacağı ilk süttür. Eğer sızıntılar sizi rahatsız ediyorsa, göğüs pedleri kullanmayı deneyin.
İpucu: Doğum sırasında yanınızda kim olacak?

Doğum yapmak kesinlikle kişisel bir deneyimdir ve doğum sırasında aile üyelerini, arkadaşlarınızı yada doğum koçunuzu odada bulundurmak tamamen sizin tercihinizdir. Konuk listenizi hazırlarken aşağıda ki noktalara bakabilirsiniz:

Doğru tercih diye bir şey yoktur. Bazen eşler doğumda ki rolleriyle ilgili kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar, özellikle doğumda başkaları da varsa. Eşinizle beraber doulanızı ya da yakınlarınızı da doğuma çağırdıysanız eşinizin ne yapmanızı istediğini anladığından emin olun.

Annenizin yada kayınvalidenizin doğumda odada olması sizi strese sokabilir. Eğer doğumda sadece eşinizi yanınızda istiyorsanız bu isteğinizi dile getirmenizde yarar var.

***
Uzman Görüşü:

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 4. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

Gebeliğin 32.haftası:

Amniotik sıvı maksimuma ulaşmasına rağmen bebeğin büyümüş olması hareket alanının küçülmesine neden olur. Bebeğin hareketleri eskisine göre daha az fakat daha güçlüdür.

Cilt altı yağ dokusunun artmaya devam ettiği bu haftalarda cilt daha düzgün olmaya başlar.

Göz kapakları açılıp kapanan bebeğin uyku dönemlerinde gözleri kapalı, uyanık için açık izlenmeye başlanır.

El tırnakları tırnak yatağını doldurdu.

Bebeğin enfeksiyonlara karşı az da olsa bağışıklık sistemi oluşmaya başladı.

Şu an ki kilosu 1500–1700 gram arasında olup ortalama boyu 42-45 cm arasındadır.

Gebeliğin bu dönemlerinde uzun yolculuklar önerilmez. Gebenin uzun sarsıcı yolculuğu ve yorgunluğu bazen erken doğum ağrılarının tetikleyicisi olabilir.

Bu dönemde düzenli olarak gebenin tansiyon takiplerini yaptırması gerekir. Düzenli doktor kontrolünde, her takipte tansiyon ve kilo bakılması gerekir. Tansiyon düşmeleri bu dönemde halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir. Gebelikte tansiyon yüksekliğinin bebeğin gelişimi üzerine olumsuz etkileri vardır. Özellikle uzun süreli tansiyon yükseklikleri erken doğuma neden olabileceği gibi bebekte gelişme geriliğine neden olur. Gebelik öncesi var olan ve ya gebeliğin 20. Haftasından önce tespit edilen yüksek tansiyon gebenin beslenmesi ve dahiliye doktorunun da kontrolünde önerebileceği ilaç tedavileri ile kontrol altında tutulabilir. Bazı tansiyon ilaçlarının gebelikte kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Eğer gebede tansiyon son aylarda çıkmış, bacaklarda ödem ve idrarda protein kaybı ilave olmuş ise buna gebelik tansiyonu preeklampsi adı verilir. Preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi veya albumin olarak da adlandırılır. Tansiyon yüksekliği tespit edilen gebelerde mutlaka idrarda protein bakılması gerekir. Önceden tespit edilip önlem alındığında anne ve bebek açısından riskleri daha azdır.

Türkiye’de çalışan annelerin 32.haftası rapor alma haftası olup, çalışabilir raporu 37.haftaya kadar düzenlenir. İş görmezlik belgesi düzenlenebilir. Doğum sonrası iş görmezlik belgelerinin tekrar kapatılması gerekir. Gebelik takiplerinde bu haftalara doktor kontrolünde dikkat edilmelidir. Artık 32.gebelik haftasından sonra takipler iki haftada bir olmaktadır. Bu dönemde bebeğin kilosu, annenin aldığı kilo ve tansiyon takipleri yapılır. NST adı verilen Nonstres Test artık yapılabilir. NST’de bebeğin kalp atımları grafik halinde çıkarılır. Bebeğin normal kalp atımları 120-160 dk arası olup hareket eden bebeklerde atımlar 15-20 atımlık yükselme gösterir. İkinci olarak ise altta olan rahimde kasılmanın olup olmadığına bakılır. Gebe bu kasılmaları ağrı olarak hissetmeyebilir.
 
Üst