Gebelikte 35 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte 35 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
Bebeğinizin amniyon sıvısı maksimum düzeydedir ama hamilelikte 35. haftadan itibaren bu sıvı doğuma kadar azalacak. Bu sıvıya tıp literatüründe su adı verilmektedir. Suyun idrardan daha farklı bir kokusu vardır. Bu suyun gelmesi doğumun başladığının belirtisidir. Hemen zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini yakın dan takip etmek isterseniz Hafta hafta gebelik kategorimizi incelemenizi öneriyoruz.


Gebelikte 35.hafta bebeğinizin yukarıdaki başı aşağıya yönelmiştir bu pozisyon muhtemel doğum pozisyonudur. Bu hafta itibariyle yaklaşık kilo alımınız ilk güne göre 10-13 kg arasındadır.

Nefes alıp verirken kalbinize gelen baskı nedeniyle zor anlar yaşayabilirsiniz kalbiniz daha hızlı atabilir veya teklediğini hissedebilirsiniz. Göğüs ağrısı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.Gebelikte 35 . Hafta.jpg

Kafanızda sürekli sorular sizi yalnız bırakmaz kafanız hep meşguldür bebek bana mı benziyor eşime mi diye sorular hep vardır. Tek yapmanız gereken biraz daha sabretmek.

Ülkemizde kadınların büyük kısmı hamileliği normal bir süreç olarak görmeyi unuturlar ve hep tedavi altında ilaç kullanılarak geçecek bir süreymiş gibi düşünürler. Bu nedenle gebelikte izlenen yaklaşımlar yersiz ve yanlıştır.

Bebeğinizin beyni de gelişmeye devam ediyor. Sinir sistemi nöronları ve bağlantıları gelişerek doğumdan sonra uyarıları algılamak için tüm birimler çalışmaya hazır gelecek. Somon balığı, ton balığı, hamsi gibi yağlı balıklar yemeniz (Omega3 ve DHA alarak) bebeğinizin beyinsel gelişimi açısından onu destekler.

35. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık olarak 2,2-3,5 kilo ağırlığında (çoğul gebelikler için kilo ve boy değerleri çok daha düşük seviyelerde olabilir) ve 45-50 cm uzunluğundadır.


Bebeğinizin yeri giderek azaldığı için rahat hareket edemeyecek, hareketleri sınırlanacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin yuvarlanma türü hareketleri daha az olacaktır. Fakat hareketler hissedilmeyecek kadar azalırsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir
 
Geri
Üst