Gebelikte 35. Hafta Belirtileri Ve Tüm Gelişmeleri Bizden Alın

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte 35. Hafta Belirtileri Ve Tüm Gelişmeleri Bizden Alın
Gebelikte 35. Hafta Belirtileri- Adım adım doğuma doğru 35. haftadasınız artık. Doğum için bebeğiniz hazırlanıyor artık. Neredeyse tüm gelişimleri tamamlandı sayılır. Artık hızla kilo alma çabası içinde sizi de eminim ki ona kavuşmanın heyecanı sardı iyiden iyiye. Bebeğinizle buluşacağınız günü iple çekiyorsunuz. Ne hikmettir ki onca haftalar aylar geçer de son haftalar geçmek bilmez öyle değil mi? Özellikle bu haftadan itibaren artık doktor kontrolleri sıklaşmalı hele ki çoğul gebelik yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza sık sık görünün. Zaten anne adayları eminim içiniz rahat etmeyecek bebeğinizin ne durumda olduğunu görmek için doktor kontrollerine gitmek isteyeceksiniz. Bu hafta itibari ile tüm belirtiler ve gelişmelere yazımızın içeriğinde devam edelim.

35 haftalik bebek 3d ultrason goruntusu.jpg


Bebeğiniz 35. haftada yaklaşık 2500 gr ve 47 cm civarında olabilir. Bebeğiniz oldukça büyüdü dolayısı ile karnınız da büyüdü. Zaten özellikle bebekler 8 ve 9. aylarda kilo aldıkları için karnınız daha bir çıkar. Hatta yürümekte bile zorluk çekebilirsiniz. Hamileliğin ileri aylarında kadınların paytak paytak yürüdüğüne şahit olabilirsiniz. Hatta siz de farkındasınızdır bu durumun anne adayları değil mi? Bu durumun nedeni ise relaxin adındaki hormon. Kemik ve kasların gevşemesini sağlayarak doğumun kolay geçmesini sağlar. Böylelikle bebek kemik yapısının içinden geçerken zarar görmeden geçebilir. Ayrıca bebeğinizin beyni oldukça gelişmiş durumda ama hala sert bir yapıda değil bu yine doğumda kolaylık sağlaması amacıyla bu şekilde. Geçen haftalarda bebeğiniz baş aşağı yani rahim ağzına kadar gelmiş durumda. Doğumdaki pozisyon da zaten bebeğin başının rahim çıkışına doğru olduğu durumdur. Ayrıca bir de bebeğin bu konuma gelememe durumu da vardır. Buna bebeğin ters duruşu ya da makat geliş adı verilen bebeğin baş aşağı değil de ters durması durumudur. Bebeğin ters duruşu ile ilgili sebepler ve daha fazlası için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebek artık rahatça nefes alıp verebiliyor. Gözleri kulakları dokunma tatma koklama duyusu oldukça iyi gelişmiş. Özellikle çalışan anneler doğum iznine ne zaman ayrılacağınız konusu hakkında bilgilenmelisiniz. Çalışan anne adayları için doğum izni yazımızı inceleyin. Burada normalde doğum izninin doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta izin hakkı var ama durumu iyiyse ve doktorunuz da çalışmanızda bir sakınca görmüyorsa doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu çalıştığı süre doğumdan sonraki süreye eklenir. İlk zamanlar sık idrara çıkma sorunu bu son haftalarda da ortaya çıkacaktır. Burada da bebeğiniz artık doğum pozisyonu almaya çalıştığı için aşağı inecek bu da mesaneye baskı yapacaktır. Yine ağırlaştığınız için bel ağrıları sırt ve kaburgalarınızda da ağrılar hissedebilirsiniz. Tabii her anne adayı bu sıkıntıları yaşayacak diye bir kural yok. Eğer bu sıkıntıları yaşamıyorsanız gerçekten rahat bir gebelik geçiriyorsunuz demek ki.

35 haftalik anne adayi.jpg


Bu haftada doktorunuz vajinal muayene yapabilir. Bu muayenede hem açılma var mı diye bakılabilir hem de bir bakteri aranacaktır. Bu bakteri her hamile anne adayında bulunmaz ama olanlarda da farkedilmeyebilir. Eğer muayene sırasında bu bakteriye rastlanırsa doğum sırasında size antibiyotik verilir ki bebeğe zatürre menenjit ya da kan enfeksiyonu gibi şeylerin geçmemesi içindir. Bebeğiniz bu hafta tam bir yeni doğan görünümünde biraz da tombiş bir bebiş oldu artık. Hatta cildinin altını kaplayan yağlar cildini buruşuk olmaktan kurtardı ve pürüzsüz yaptı. Eğer bebeğinizi bu hafta görünümünü merak ediyorsanız 35. hafta bebeğinizin ultrason görüntüsü yazımızı tıklayabilirsiniz. Yine sonraki hafta olan 36. hafta belirtiler ve tüm gelişmeler için tıklayın.
 
Son düzenleme:
Üst