Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
36. gebelik haftası itibariyle yasal olarak en fazla son üç haftaya kadar çalışabilirsiniz ama tavsiyemiz doğum iznine bu haftadan itibaren ayrılmanızdır. Doğum için işten uzaklaşmalı ve hazırlıklarınızı bitirmelisiniz. Tabi eğer kendinizi iyi hissediyorsanız doğum iznine daha sonra ayrılabilir kullanmadığınız bum haftaları doğum sonrası iznine ekleyebilirsiniz doğum izni konusunu sitemizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini yakın dan takip etmek isterseniz Hafta hafta gebelik kategorimizi ziyaret etmenizi öneriyoruz.


Hamilelikte 36.hafta karnınızda hiç yer kalmamış gibi hissedebilirsiniz. Aldığınız kilolar neredeyse 14 kiloya ulaşmış olabilir. Bebeğin hareket alanı da giderek azalmakta.
Gebelikte 36 . Hafta.jpgArtık uyumakta zorlanacaksınız hatta birçok gece hiç uyumadan geçecek, bu durum sizi rahatsız edebilir ama aslında bu sıkıntıların hepsi bebek doğduktan sonra sizi uykusuz kalmaya onun sesini duymaya alıştıran bir durumdur. Uyuyamadığınız için üzülmeyin çünkü öyle olması bebek ve sizin için gerekli.

Sık tuvalete gidin ve rahminizin büyüklüğü nedeniyle idrar kesenizin dolması gerekmiyor yani tuvalete gitme sinyali almadan tuvalete sık uğrayın.

Karnınız çok büyüdüğünden geceleri önünüzü göremeyebilirsiniz ve yolunuz üzerindeki nesnelere takılıp düşme riskini kaldırabilmek için bu nesneleri ortalıktan kaldırın.

Gebelikte 36.hafta itibariyle doktorunuz sizi haftada bir kontrole gelmeniz için çağıracak. Kontrolde idrarınız test edilecek, Tansiyonunuz ölçülecek, kilo ve bebeğin ağırlığı ve kalp atışları gibi normal ölçümler yapılacak.

Gün içerisinde karnınızı açın ve küçük beyin veya küçük hanımın ellerinin, ayaklarının izlerini görmeye çalışın. Bebeğinize eşinizle birlikte seslenin muhtemelen bu sese tepki verecektir.

Son haftalar girdiniz vücudunuz doğuma hazırlık yapmaya devam ediyor leğen kemikleriniz birbirinden ayrılacak ve gevşeyecek. Bu sizin için ağrı ve acı anlamına geliyor. Ilık bir duş ve hafif bir masaj sonrası dinlenmek size iyi gelecektir.

Eğer bebeğiniz doğum pozisyonu dediğimiz başı aşağıda olan pozisyonu alırsa daha rahat nefes alıp verebileceksiniz..

Gebelikte 36.Hafta Bebekteki Değişim

36. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık 2,7 ile 3,6 kg ağırlığında. Boyu da yaklaşık 46-52 santimetre uzunluğundadır.

Eğer bebeğiniz bu hafta doğmuş olsaydı bebeğinizin özel bir bakıma ihtiyacı olmayacak ama bebeğinizin emme refleksi tamamen gelişmediğinden onu beslemekte sıkıntı yaşayacaktınız.

Hafta hafta gebelik 36. hafta

Bebeğinizin kafatasını oluşturan kemikler büyüme nedeniyle birleşmezler bebeğinizin kafası leğen kemiğine doğru inmeye başlar bebeğin bu pozisyona gelmesi doğum için önemlidir eğer bebeğiniz bu pozisyona gelmemişse alternatif doğum seçenekleri düşünülmelidir.

36.gebelik haftasında bebeğinizin bağırsakları bağırsağın ilk hareketini sağlayacak olan koyu rendi katransı yapışkan bir madde ile doludur. Eğer bebek bir problem yaşarsa bu maddeyi doğumdan önce dışarı atabilir ve amniyon sıvısının berrak rengi yeşil rengini alır suyunuz geldiğinde yeşilimsi bir renk fark ederseniz hemen doktorunuza ulaşmalısınız bebeğiniz tehlike altında olabilir.
 
Geri
Üst