Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri Ve Bu Hafta Oluşan Gelişmelere Göz Atalım
Gebelikte 38. Hafta Belirtileri- Küçük mucizenize kavuşmanıza azcık bir zaman kaldı. Dikkatli olun bebeğiniz bugün bile kapıyı çalabilir. Kendinize çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuz mutlaka kontrol sırasında sizi bilgilendirmiştir. Tüm hesaplamalar araştırmalara göre bebeklerin %90 ı hesaplanan doğum tarihlerine göre en geç iki hafta içinde doğarlar. Yani bu hafta doğmadıysa henüz 2 haftanız daha var. Bebeinizin bu hafta nasıl göründüğünü merak ediyorsanız 38 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü için linkimizi tıklamanız yeterli.

38 hafta bebeğin durusu.jpg


Çok önceki haftalarda bebeğinizin cildinin içinde bulunduğu sıvıdan zarar görmemesi için yüzeyinin bir kremsi jele benzer yapı ile kaplı olduğu bildirmiştik. Buna verniks denir ki bu hafta artık bebeğiniz verniksten kurtuldu. Ayrıca cildi üzerinde yer alan lanugo denilen tüylerde döküldü eğer kaldıysa doğumda birkaç tane görebilirsiniz belli yerlerde. Bebeğiniz artık bu hafta itibari ile 3000 gr ağırlığında olup yaklaşık 49 cm civarında. Tüm gelişimleri tamamlanan bebeğiniz artık doğuma hazır her an gelebilir. Özellikle ilk kez doğum yapacak anneler endişeli olabilirler doğum hakkında ya da bebeğinin sağlıklı doğup doğmayacağı konusunda. Emin olun ki bunu ikinci üçüncü doğumu yapacaklar bile yaşayabilir. Bir anne olarak bu endişeleri yaşamanız olasıdır ve doğaldır. Bebeğiniz ilk rahme düştüğü andan itibaren bir mucizedir. Düşünün bu 3-4 kiloluk bir canlı nasıl olur da rahim gibi küçücük yerde besleniyor ve yine aynı şekilde doğum kanalı gibi dar ve küçücük bir yerden geçip dünyaya geliyor. Bunlar hepsi Allahın mucizesi değildir de nedir? Sisteminizde özel çalışan hormonlar vardır. Bunlardan biri de relaxin hormonudur. Bunun amacı doğum kanalında yer alan kemik ve kasları gevşemesini sağlayıp doğumun kolay olmasını sağlamaktır.

Özellikle hastane çantasını eksiksiz hazırladığınızdan emin olun. Özellikle bebeğinizi eve güvenli taşımak için puset ya da port bebe tarzı bir çanta şart. Bebek taşıma gereciniz artık doğumdan sonra 6-8 ay arası kullanacağınız gereçler olacaktır. Bebeğinizin hastane çıkışında mutlaka şapkası zıbını, çorapları, üst alt pijama takımı, bolca bebek bezi, eğer kışın doğum yaptıysanız mutlaka kalın bir battaniye de alın. Kendinize pijama takımı rahat emzirme imkanı sağlayan önü düğmeli olursa rahat olursunuz. Gerekirse özellikle sezaryen doğum olursa hasta pedi gerekli oluyor. Hatta hasta pedlerinin daha büyükleri var altınıza serebilirsiniz. Bebeğiniz eve gelince de mutlaka beşiği yatağı odası hazır olmalı. Bunları anlatıyorum çünkü bunlar önemli şeyler mutlaka edinmeniz gerekir.

38 haftalik anne adayi.jpg


Bu haftada bilmeniz gerekenlerden biri de gerçek doğum kasılmaları nasıldır doğumun başladığını nasıl anlarsınız? Öncelikle kasılmalar artık düzensiz olmaz. Düzenli ve sık sık kasılmalar olmalı. 10 dakikada 3 kez olan kasılma 50 saniye kadar sürer yalancı kasılmalar gibi dinlenmekle de geçen kasılmalar değildir. Bununla birlikte nişan yani hafif kanama sümüksü yapı gelirse artık doğumun da 1-2 gün içinde başlayacağı doğrudur. Bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum denilen ilk dışkı birikmeye başladı. Bu mekonyum daha doğum olmadan bebeğin yeme durumu olabileceğinden acilen sezaryen de yapılabilir. Normal doğum beklenmez. Bu ilk dışkı doğumdan hemen sonra yani 24 saat sonrasında dışarı atılır. Normal doğumda doğum kesisi yani epizyotomi denilen durum oluşabilir. Normal doğumda rahmin fazla açılmamasına bağlı ufak bir kesidir. Dilerseniz bu yazımızdan epizyotomiyi inceleyebilirsiniz.
 
Geri
Üst