1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte 39 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Konu, 'Gebelikte Hafta Hafta Ultrason Görüntüleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Artık anne adayı bu hafta dahi doğum yapabilir. Bu noktada unutulmaması gereken, bu noktaya kadar anne adayının oldukça başarılı bir şekilde geldiği ve bu aşamadan sonra da sabrını koruması gerektiğidir. Biraz daha sabredip en nihayetinde bebeğinizi kucağına alacaksınız. Ve o güzelliği gördüğünüzde, ne kadar da başarılı olduğunuzu anlayacaksınız. Özellikle bu hafta da dahil olmak üzere miktarı önemli olmadan kanama görüldüğünde, bebeğin hareketleri azaldığında, su geldiğinde ya da herhangi bir normal olmayan durum fark edildiğinde vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Doğum eyleminiz başlamasa dahi, yaşadığınız belirtiler önemlidir ve her doktor sizi ciddiye alacaktır.Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini yakından takip etmek için Hafta hafta gebelik konumuzu incelemenizi öneriyoruz.  < Konu Resmi..>

  Anne adayları bu güne kadar birçok doğum hikayesi duymuş olmalı. Ama bilmek gerekir ki, her ülkenin hatta her doktorun kendine özgü bir yöntemi vardır. Örneğin bazı ülkelerde suda doğum yaptırılırken, bazı ülkelerde çömelme pozisyonda doğum gerçekleşir. Hatta aynı hastanedeki iki doktor dahi farklı yöntemler uygulayabilir. Bir tanesi doğum boyunca yatmanızı isterken, bir tanesi de anne adayının gezmesini isteyebilir. Her doktorun yöntemi ve deneyimi farklıdır. Bu sebeple doktorunuza güvenin ve olabildiğince telkinlerine uymaya çalışın.


  39. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

  Artık son kulvara girerken 39. haftanın sonunda bebeğinizin boyu ortalama 49 cm. ve ağırlığı artık üç kiloyu geçti!Bebeğini vücudundaki yağ tabakası gelişmeye devam ediyor. Bu şekilde doğum ardından vücut ısısını kendi kendine de koruyabilecek düzeye gelecektir. Bebeğinizin derisi artık yavaş yavaş soyuluyor ve altında yeni deri tabakası da oluşumuna devam ediyor.

  39. hafta hamilelik döneminde anne adayının hayatı nasıldır?

  Artık her hafta gittiğiniz kontrollerde doktorunuz bebeğinizin boyunu ve kilosunu da kontrol edecektir. Bunun için de karnınızı muayene etmesi gerekecek. Bu sayede bebeğin pozisyonu da anlayabilecektir. Gerekli görürse eğer, rahmi de muayene edebilir.

  Artık doğum her an gerçekleşebilir. Bu sebeple bebeğin hareketlerine daha çok dikkat etmelisiniz. Azalma ya da artma olması halinde doktorunuzu arayıp bilgi verin. 39. Haftada suyunuzun gelmesi oldukça ihtimal. Gebe anne adaylarının %8’in da su, doğum henüz gerçekleşmeden önce gelmektedir. Suyunuz büyük oranlarda gelebilir, ancak sızıntı halinde de olabilir. Ne olursa olsun, doktorunuza mutlaka haber vermelisiniz.

  39. hafta hamilelik döneminde annede meydana gelen değişikler nelerdir?

  Anne adayları doğumun hızlı ve sorunsuz geçmesi halinde vücudun daha çabuk toparlanacağını düşünür. Ancak doğum ne kadar hızlı geçerse geçsin, vücudun toparlanması haliyle biraz zaman alacaktır.Doğum ardından anne adayı oldukça hılzı bir şekilde kilo verecek. Hamile kalmadan önceki kiloya dönmek biraz zor olsa da, doğum ardından 6 kiloya kadar verebilir. Cildinizin yeniden eskisi gibi gergin olması ise biraz daha zaman alacaktır.

  Doğumdan sonra 2 hafta boyunca devam eden kanamanın nedeni rahmin etrafındaki hücrelerin vücuttan atılmasıdır. İlk önce kırmızı, adet sanılan bu akıntı, durmadan önce ilk olarak sarıya ve ardından da beyaza dönecektir.

  Doğum ardından anne adayı çok mutlu olacağını düşünürken, ruhsal açıdan kendini zorda hissedebilir. Yaşanılan kaygılar ve duruma adaptasyon süreci dahilinde gebeliklerinin ilk iki haftası depresyona girebilirler. Uzun bir süreci atlattıktan sonra bu oldukça normaldir. Anne adayı kendini sıkılmış ve kaygılı hissedebilir. Bu durum genellikle bebeğin telaşı ve sevinci ile iki hafta içerisinde unutulacak olsa da şayet sizi engelliyor ise, bir psikolojik danışmana görünmekte fayda olacaktır.

  Zaman kaybetmeden doktorunuza ulaşmanız gereken durumlar:

  Sayacağımız belirtilerde vakit kaybetmeden doktorunuza bilgi veriniz.

  Anormal vajinal kanama:

  Kanamanız oldukça yoğun ise, ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız, kanlar pıhtı şeklinde atılıyorsa ya da doğum ardından 3-4 gün sürekli yoğun bir kanama görülüyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

  Ateş, alt karın ağrısı, kötü kokan akıntı durumlarında:


  Bu belirtilerbir enfeksiyonun habercisidir. İdrara çıkarken güçlük yaşanıyor ise, idrar kanlı ise ve berrak değilse, doğum ardından yaraların çevresinde kırmızılık, kanama ya da enfeksiyon mevcut ise, göğüs çevresinde ya da göğüs üzerinde kırmızılık, baş ağrısı ve yorgunluk mevcut ise anne adayı vakit kaybetmeden doktoruna gitmeli.


  Doğum ardından yaşanan depresyonda da doktorunuzu aramaktan çekinmeyin

  Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, çocuğunuza herhangi bir şekilde zarar verebileceğinizden korkuyorsanız, devamlı bir ağlama hali hakimse, mutlaka doktorunuza danışınız.


  Doğum sonrası normal yaşantıya geri dönmek için tavsiyeler:


  Anne adayı bulduğu her boşlukta dinlenmeye çalışmalı. Özellikle de bebek uyuduğunda, o da kendini uyumak için zorlamalıdır.
  Mümkünse evinize daha az misafir kabul edip, dinlenmeye çalışın. 9 ay süresince yaşanılan zorluklar ve bebeğin bakımı sizin yorulmanıza sebep olacaktır.
  Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın bebeğin size ihtiyacı var!
  Kafein, alkol ve şekerli sodalardan uzak durun.
  Bol bol su içmeyi unutmayın.
  Ev işlerine tek başınıza koşturmayın. Ailenizden ya da dışarıdan yardım isteyin.
  Dışarıya çıkın, arkadaşlarınızla, ailenizle sosyalleşin. Size yardım etmek isteyeceklerdir, bunu reddetmeyin.
  Anne adayı emzirme sütyenlerinden almak için alışverişe çıkmalı. Doğumdan sonra buna vakti olmayabilir. Satın aldığınız çamaşırları ve diğer malzemeleri hastaneye giderken yanınızda götürmeyi unutmayın.


   
Gebelikte 39 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte 22 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 22 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Bu hafta itibari ile anne adayı sizde kasık ağrıları başlayabilir bu geçici bir durum sakın endişelenmeyin. Nedeni ise rahim bağları geriliyor olduğundan ve göbek deliğini geçtiğinden dolayı bebeğin yaptığı baskı ile birlikte bu ağrıları kasıklarınızda hissedebilirsiniz. Ancak şiddetli kasık ağrıları önemli olabilir bu konuda doktorunuzla irtibata geçmeniz faydalı olacaktır.Bebeğinizin...
 2. Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 32 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Bebeğiniz hayatta kalmasına yardımcı olacak emme ve nefes alma becerilerini tecrübe etmeye başlıyor. Aynı zamanda rahiminiz Braxton Hicks (yalancı kasılmalar) kasılmalarıyla karşı karşıya... Bebeğiniz Bebeğiniz yaklaşık 1kilo 700 gr. ve 42 cm, rahiminizde oldukça büyük bir yer işgal ediyor. Bundan böyle her hafta yaklaşık 500 gr. alacaksınız ve bunların yarısı bebeğinize gidecek. Şu anda...
 3. Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 33 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 33.hafta aldığınız toplam kilo 10-12,7 kg aralığına gelmiştir. Rahim büyüklüğü ise 33 cm civarındadır.Sevgili anne adayları ,bebeğinizin gelişimini yakın dan takip etmek isterseniz,Hafta hafta gebelik kategorimizi incelemenizi öneriyoruz. 33. gebelik haftası mide yanması problemi yaşıyorsanız; baharatlı ve acılı yemeklerden, portakal ve limon sularından uzak durun. Mide yanmanızı...
 4. Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 36 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  36. gebelik haftası itibariyle yasal olarak en fazla son üç haftaya kadar çalışabilirsiniz ama tavsiyemiz doğum iznine bu haftadan itibaren ayrılmanızdır. Doğum için işten uzaklaşmalı ve hazırlıklarınızı bitirmelisiniz. Tabi eğer kendinizi iyi hissediyorsanız doğum iznine daha sonra ayrılabilir kullanmadığınız bum haftaları doğum sonrası iznine ekleyebilirsiniz doğum izni konusunu sitemizden...
 5. Gebelikte 38 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Gebelikte 38 . Hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

  Herhangi bir sorun yok ve her şey normal devam ediyorsa o halde normal doğumunuza 2 hafta kaldı ancak planlı sezeryan durumunuz var ise bu hafta doğum yapacağınızın müjdesiniz verelim. Çok endişelisiniz. Kocaman 3150 gr bebeği nasıl normal yolla doğuracağınızı düşünüyor olabilirsiniz.Sevgili anne adayları bebeğinizin gelişimini yakından takip etmek isterseniz,Hafta hafta gebelik kategorimizi...

Sayfayı Paylaş