Gebelikte 39. Hafta Belirtileri Ve Doğum Kapıya Dayandı

  • Konbuyu başlatan LaViNYaM
  • Başlangıç tarihi
LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte 39. Hafta Belirtileri Ve Doğum Kapıya Dayandı
Gebelikte 39. Hafta Belirtileri- 9 ay boyunca neler çektiniz kim bilir. Zor olsa da nihayet sonuna geldiniz bile. Artık bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az kaldı. Doğum yapmak, inanın bebeğinizi kucağınıza alana kadar şaşkın oluyorsunuz ama o andan sonra dünyada başka bir şeyi gözünüz görmüyor. Bu annelik duygusu başka umarım her kadın bunu tadar. Belki belli bir zamandır uzun uzun kasılmalar hissetmeye başladınız. Belki bu hafta belki 40 haftada doğum gerçekleşecek muhtemelen. Tabii ki aslında 41 ya da 42. haftayı bulan gebeliklerde var. Bunun için endişe etmeyin doktorunuz sakıncalı bir durum gördüğünde mutlaka müdahale edecektir zaten. Dilerseniz bebeğinizin bu hafta görüntüsünü merak ediyorsanız 39. hafta bebeğin ultrason görüntüsü için linke tıklamanız yeterli olacaktır.

39 haftalik anne adayi.jpg


Şimdi gelelim 39. haftaya. Bebeğiniz artık hiç hareket edemeyecek şekilde yeri daraldı. Size oldukça fazla baskı yapıyor olabilir. Bebek bu hafta hala beyin gelişimleri devam ederken aynı zamanda da 3000-3500 gr ve 48-50 cm ölçülerine ulaşmıştır. Artık siz de daha dikkatli olup doğum eylemlerinden bir ya da birkaçını yaşadığınızda hemen doktorunuza koşacaksınız. Örneğin kasılma hiç dinmiyorsa bebeğin hareketleri durmuşsa, hafif kanamalı ya da su boşalması olmuşsa mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Bu belirtiler gerçek doğumun başladığının göstergeleridir. Mutlaka doktor kontrolleriniz sıklaşmıştır. Doktorunuz illaki alttan muayene yaparak açılma var mı yok mu bunu kontrol edecektir. Çünkü açılma da bir doğum habercisidir. Bebeğin bu hafta pek bir önemli gelişme durumu olmaz. İstenilen kiloya ulaşmış ve o da doğum kanalından çıkma çabası içine girecektir artık. Bebeğiniz cildinde bulunan lanugo denilen küçük tüyleri tamamen dökmüş olmalı. Artık cildi de bir yeni doğan cildi görünümünde.

Normal doğum yapacaksanız bu aniden gelebilir ama sezaryene karar verilmişse gününüz bellidir. Peki hangi anne adayları için sezaryen yapılır?

Daha önce sezaryen doğum yapmış anne adaylarına,
Çoğul gebelik yaşayan anne adaylarına, burada normal doğum da söz konusu olabilir ama geneli sezaryen doğum tercih edilmekte.
Plasenta yani bebeğin eşinin doğum kanalını kapatması durumunda,
Ters duran bebek (makat geliş) doğum pozisyonu alamayan bebeklerde,
Bebeğin normalden daha iri olması durumunda (4000 gr ve üstü bebek ağırlıklarında)
Rahmin yeterli kadar açılmama durumunda,
Doğum kanalı dar olan anne adaylarına,
Kordon sarkması diye bir durum daha vardır ki bu suyun gelmesi ile birlikte bebeğin kordonunun da dışarı çıkması durumu ve acilen sezaryen gerektiren bir durumdur.
Anne adayının vajinasında ağır uçuk yara vb durumlarda,
Anne adayında ağır beyin ya da kalp hastalığı bulunuyorsa yine sezaryen tercih edilir.

39 haftalik bebek.jpg


Son yıllarda en çok uygulanan epidural anestezili sezaryen (ağrısız doğum) için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Doğum konusunda endişeye kapılmayın. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almayı düşünün ve odaklanın. Her şey güzel olacak şeklinde pozitif düşünün. Muhtemelen normal şartlarda siz hamileliğiniz boyunca 11-15 kg almış olmanız gerekmektedir. Bu aldığınız kiloları zaten doğumdan sonra 2 yıl içinde verebilirsiniz. Emzirme döneminde kilo verme çabasına çok fazla girmeyin o anda bebeğinizi emzirmeye odaklanın. Anne sütünden bebeğe geçecek çok önemli şeyler var çünkü. Doğum yapacağınız hastane ve doktorunuzu çok önceden tercih etmiş olmanız gerekiyor zira son dakikada herhangi bir doktor sizi doğum için kabul etmeyebilir. Hikayenizi ilen doktorun sizi doğum yapması en mantıklı olandır.
 
Üst