Gebelikte 5 . hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri

birtutamanne

birtutamanne

Yeni Üye
Üye
Gebelikte 5 . hafta bebeğin gelişimi ve ultrason görüntüleri
5.hafta ultrason
hafta hafta gebelik


Salgılanan hormonların etkisi ile erken gebelik belirtilerini hissedeceksiniz. Memelerde dolgunluk ve hassasiyet bu haftada en sık karşılaşılan yakınmadır.Sürekli uyku hali ve halsizlik genelde görülen bulgulardandır. Uterusunuzdaki büyüme mesanenizin kapasitesini azalltığı için sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer hala daha doktorunuza gitmediyseniz biran önce gidin çünkü içinizdeki canlı ile tanışma zamanı geldi.HAFTA HAFTA GEBELİK belirtileri ve görüntüleri adlı kategorimizide inceleyebilirsiniz5-haftalik-bebek.pngBu haftanın başlangıcında bebeğinizin 0,2-0,4mm uzunluğunda oval bir şekildedir. Bu haftanın sonunda bebeğiniz 1,5-2mm boyunda bir armut şeklide olacaktır.


Bebeğinizin bu hafta ilk gelişen organı kalbidir. Fakat kalp atışları henüz ultrasonla izlenemez.
doku tipi bebeğin organ ve dokularını oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar. Bu doku türlerinden Endoderm tiroit bezi, dil, bademcik, akciğer zarları, mesane, sindirim sistemi ve sindirim sistemi organlarını oluşturur.
Ektoderm beyin-omurilik, duyu organları, sinir sistemi, cilt, saç, tırnak, dişler ile ter ve gözyaşı salgı bezi gibi salgı bezlerinin temelini oluşturur. Mezoderm ise kaslar, iskelet sistemi, kan hücreleri, kalp akciğer, boşaltım sistemi organlarını oluşturur.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst