Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
Gebelikte 9. Hafta Anne Karnındaki Değişimler
Gebelikte 9. Hafta- Gebelikte her hafta çok önemlidir. Biz de bunu bildiğimiz için her hafta gelişmesi hakkında sizlere detaylı bilgi vermek istiyoruz. Artık gittikçe daha büyüyen ve gelişen bebeğinizde de siz de de birtakım değişiklikler oluşuyor. Bebeğinizin size gelmesine daha çok var aslında şuanda 9 haftalık yani 8+0 ve 8+6 günlerini kapsar. Bebeğinizde ve sizde bu hafta ne gibi değişimler olacak hep birlikte inceleyelim.

9 haftalik bebek ultrason goruntusu.jpg


Hala 3 ay içindesiniz demek oluyor bu haftada da. Eğer düşük tehdiniz varsa dinlenmenizi kendinizi yoracak işlerde bulunmamanızı öneririm. İlk 3 ay sürekli yatmış biri olarak düşük riskini bu şekilde önleyebiliyorsunuz. Eğer en ufak kanamalı bir durumla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Bu düşük tehlikesi olabileceğini unutmayın. Bu hafta bebeğin baş ve kalça arası olan mesafesi 16-25 mm kadardır ve boyut olarak algılayabilmeniz için bir kiraz tanesi kadardır diyebiliriz. Aslında anne karnında bu haftalarda hemen hemen her bebek aynı ölçülerdedir. Bu 20. haftadan sonra değişmeye başlayacaktır. Bu durum genetik, anne adayının durumuna bağlı şeyler ya da ırksal bir durumdan kaynaklı değişiyor. Bu haftadan sonra artık bu durumlara bağlı olarak hem belirginleşmeye hem de farklılaşmaya başlar.

Bebeğinizin bu haftaki en önemli gelişmelerinden biri artık bebeğinizin gözleri oluşmaya başlıyor yalnız henüz açık değiller göz kapakları 27. haftaya kadar kapalı kalacak. Bu haftada bebeğin kol ve bacakları iyice uzamaya başlar. Ayrıca geçen haftada tomurcuklanan parmaklar artık iyice şekillenmeye ve bağımsız olmaya başlar. Bebeğinizin bir yandan karaciğeri, dalağı, safrakesesi ve böbrek üstü bezleri de gelişim ve büyüme içindedir. Bebeğinizin 8. ve 9. haftalarda artık hareketleri başlamıştır. Ama henüz siz bunu hissedemezsiniz. Sabırlı olun her şeyin bir zamanı var. Eğer bebeğinizin hareketlerini hissettiğinizi sanıyorsanız bu büyük ihtimalle bağırsak hareketleridir. Bu haftada sizin bebeğin hareketlerini hissetmeniz olanaksız. Çünkü bebeğin size hissettirebilecek kadar kas ve kemik dokusu gelişmedi henüz. Bunun için mecburen 18-20 haftaları beklemeniz gerekecektir. Eğer tecrübeli bir anne adayı iseniz belki daha önce hareketleri hissedebilmeniz mümkün. İlk hamileliğini yaşayanlar için bu daha geç olabilir. Yine bebeğinizin iç genital organları oluşmaya başlar ama henüz bebeğinizin cinsiyet öğrenmek için çok erkendir.

Peki bu haftada anne adayında ne gibi değişimler görülüyor. Anne adayları bu haftada göğüslerdeki hassasiyet büyüme dolgunluk biraz daha artmış olabilir. Hormonlar hala yükselme halinde olduğu için yorgunluk uyku hali, kokulara karşı hassasiyet, tiksinme, sevdiğiniz bir yiyeceğe karşı bile tiksinti duyabilirsiniz. Yine yükselen hormonlar nedeniyle duygu halinde dalgalanmalar görülebilir. İmkanınız varsa ve riskli bir gebeliğiniz yoksa doktorunuza danışarak egzersizler ya da yüzme size çok iyi gelecektir. Mide şikayetleri hala devam ediyor olabilir. Bunun için az az sık sık yemeye devam ayrıca yemek yerken mideyi çok doldurmamaya özen gösterin. Yine her zaman dediğim gibi bol su içmek önemli. En az 8-10 bardak gün içinde tüketilmeli. Özellikle 6-9 haftaları arasında gebelik tahlilleri yapılır. Bu tahlillerde kandan bakılarak kan sayımı gibi doktorunuzun bazı önemli gördüğü tahliller istenir. Bunun dışındaki bakılabilecek olan kan sayımları çok yüksek uçta çıkabilir. Örneğin gebelikte kolestrol, sedimentasyon ya da troid gibi sayımlar fırlar. Ama bunların çok yüksek çıkması gebelik içinde olduğunuz için normal kabul edilir zaten doktorunuz gerekli görmediği için istemez bu sayımları. Yani doktorunuzun istediği tahliller dışındakileri ayrıca istemeyin.

9 hafta anne adayi.jpg


Bu haftada yine sık idrara çıkma durumu artar. Kasıklarda ağrı eşlik edebilir. Mesaneye daha fazla baskı yaptığı için rahim bu hafta biraz daha büyümüştür bu sebeple sık idrara çıkmalar artmıştır. Anne adayları bunu çok merak ederler. Karnım ne zaman büyümeye başlar? Karnınız henüz 9. haftada dışarıdan farkedilmez siz belki ufak bir çıkıntı görebilirsiniz. Bu 12. haftadan sonra ufak belirmeler ortaya çıkabilir bunun sebebi de rahmin artık pelvis kemiklerinin yukarısına çıkmasından ve tabii doğal olarak bebeğiniz gittikçe büyümeye devam ediyor. Bu haftalarda beslenme düzeninize mutlaka uymanız gerekiyor. Artık bebeğiniz büyüyor belki de hamile olduğunuzu yeni yeni hissediyorsunuz. Zararlı alışkanlıklar varsa hemen kurtulmalısınız. Kendinizi yormadan her gün düzenli yürüyüş yapmak size çok iyi gelecektir. Varis oluşmaması için çok fazla ayakta kalmamanızı öneririm. Gebelikte varis konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.
 
Üst