1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Gebelikte Alkol Kullanımı

  Konu, 'Gebelik' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Eğer henüz hamile değilseniz ve önümüzdeki yıl yaşamınıza yeni bir can katma*yı planlıyorsanız, bu süreçte limitinizi kontrol altına alarak alkol kullanabilirsi*niz. Unutmayın ki, fazla alkol tüketimi, erkekle kadının cinsel birleşmesini de olumsuz etkileyebilir.
  Eşinizin yoğun alkol kullanımı spermlerinin kalitesini düşüreceğinden, onu da bilgilendirmenizde ve bu konudaki bilgiyi doktorunuz*dan beraber almanızda yarar var. Hamile kalmadan önce “akşamcılar” gibi ol*mak (günde 6 kadehten fazla içmek) döllenmeyi engelleyebildiği gibi, erken dü*şük olasılığını da beraberinde getirir. Eğer hamileyseniz ve bu durumu henüz bilmeden alkol kullanmaya devam etmişseniz bebeğinizin bundan nasıl etkile*neceğini merak ediyor olabilirsiniz. Merak etmeyin; bu süre içerisinde bebeği*nizde olumsuz gelişime neden olacak etkenler henüz oluşmamıştır.

  Hamilelik süresince alkol kullanmak, bebeğin rahim içindeki gelişimini, doğu*munu, bebeğin çocuklukta ve ergenlikte yaşayacağı sağlık sorunlarıyla mücade*le etmesini ve ergenliğe kadarki öğrenme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

  Hamilelikte alkol kullanan kadınlar, açık bir şekilde, bebeklerini “fetal alkol sendromu” ile karşı karşıya getirir. Bu sendrom, fiziksel, zihinsel ve davranışsal birçok sorunun bir arada bulunması anlamına geliyor. Bunlardan bazıları geli*şim sorunları, kalp sorunları, zihinsel gerilik veya yüzde ya da organlarda anor*mallikler olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra beynin gelişimini de olumsuz et*kileyerek, hafıza, öğrenme, konuşma ve davranış eksiklik veya bozukluğuna da yol açabilir. Fetal alkol sendromu olan bir bebekte, kısa boy, düşük kilo, küçük kafa yapısı, eklem ve organlarda sorunlar, yüzde anormal oluşumlar ve kalp has*talığı görülebilir. Ender olarak kulak enfeksiyonları, diş sorunları ve görme bo*zukluğu da ortaya çıkabilir. Ve ne yazık ki, günümüzde fetal alkol sendromunun tedavisi yok. Alkolün bebeğin gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerinden bi*ri, bebeğin az gelişmesine neden olmasıdır. Buna tıp literatüründe “rahim içi ge*lişme geriliği” (İUGG-intrauterin gelişme geriliği) adı verilmektedir. Alkol kul*lanımının yol açabileceği en ciddi sonuçlar ise düşük ve erken doğumdur.


  [​IMG]


  “İçkiyi az için, bu sorunlar azalır” demek de ne yazık ki mümkün değil. Çünkü tıp, ne kadar içildiğinde bu sorunlarla karşılaşıldığını tam olarak bilemiyor. Ha*milelikte, bebeğiniz sizin kanınızda bulunan her şeyi alır; bu kadar basit yani!

  Dolayısıyla aldığınız alkol, plasentadan ona geçer. Yetişkinlerde, fazla alkol tü*ketiminde karaciğer alkolle mücadele etmeye çalışır. Bazen başarılı olur, bazen olamaz. Bebeklerin karaciğerleri ise alkolle mücadele etmede yeterli değildir. Düşünsenize, o daha minicik!..

  Bilimsel araştırmalar, her gün düzenli içmenin veya bir kerede aşırı düzeyde al*kol almanın ciddi komplikasyonlara neden olabileceğini gösteriyor. Ancak, ara*da bir veya özel günlerde bir kadeh içmenin bebeğe bir zararının olmadığını öne sürenler de var. Eğer, “Hayır, benim vazgeçmem çok zor” diyorsanız, o zaman kontrollü olarak ve sağduyunuzu kullanarak, alkol tüketim düzeyinizi bir şekil*de kararında tutabilirsiniz. Bazı hekimler, hastalarına özellikle ilk trimesterde içmemelerini, çünkü bu dönemde bebeğin organ sisteminin şekillendiğini ve teh*likeye açık olduğunu söylerler. Bu dönemden sonra ise haftada bir iki kadeh sı*nırlaması getirirler. Siz de doktorunuz ile konuşarak kendinize uygun bir plan yapabilirsiniz. Ama, en iyisi tabii ki hiç içmemek.
   
Gebelikte Alkol Kullanımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alkolİzm, AŞiri Alkol Kullanimi.

  Alkolİzm, AŞiri Alkol Kullanimi.

  ALKOLİZM, AŞIRI ALKOL KULLANIMI. TANIMLAMA: Genellikle alkolizmin tanımı tanımlayan kişiye göre değişir. En basit anlamda ve en eski tanımı, kronik ve aşırı alkol alınmasıyla oluşan hastalıktır. Bağımlılığın farmakolojik ve psikolojik tanımı, gittikçe artan dozlarda alkol alma isteğidir. Ancak bu tanım da çok yeterli değildir, çünkü alkolizm diğer bağımlılıklara pek benzememektedir. Afyon...
 2. Sosyal Fobi - Alkol & Madde Kullanımı

  Sosyal Fobi - Alkol & Madde Kullanımı

  Sosyal Fobi tedavi edilmediğinde ergenlik çağından itibaren alkol alışkanlığına da neden olabilir. Kişiler alkol almadan sosyal ortamlara girememeye başlayabilir ve iletişim kurmakta zorlanabilirler. Alkol tüketimi, kişiyi geçici olarak rahatlatır. Başlangıçta rahatlatan alkol ya da madde kullanımı yavaş yavaş gerçek yüzünü gösterir ve sonunda durdurulamayan "alkol ya da madde...
 3. Sigara, alkol, madde kullanımı

  Sigara, alkol, madde kullanımı

  Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız uyuşturucu kullanım olayları ve buna bağlı oluşan ölümler eminimki birçok ebeveynin korkulu rüyası olmuştur. Acaba benim çocuğumda kullanıyormudur? Nasıl anlarım? Bu durumda ne yapmam gerekir? gibi sorular kafanızın içinde dönüp duruyormu. İşte siz faydalı olacağını umduğum bazı bilgiler Melek'ler 1. Bağımlılık Nedir? Bağımlılık kişinin kullandığı madde...
 4. Gebelikte Alkol Tüketimi

  Gebelikte Alkol Tüketimi

  Gebelikte Alkol Tüketimi hakkında bilgi verir misiniz, Gebelikte Alkol Tüketiminin zararları nelerdir bebek nasıl bir zarar görür?
 5. GEBELİKTE ALKOL VE SİGARA KULLANIMI FETAL ALKOL SENDROMU

  GEBELİKTE ALKOL VE SİGARA KULLANIMI FETAL ALKOL SENDROMU

  hamilelikte alkol alınırmı,hamilelikte alkol zararlmıdır,gebelikte siğaranın zararları,hamilelikte siğaranın zararları,siğara bebeği nasıl etkiler,alkol bebeği nasıl etkiler,gebelikte alkol ve siğara hakkında bilgiler Gebelikte Sigara Kullanımı Yanınızda 6 adet sigara içildiğinde siz bir sigara içmiş kadar etkilenmektesiniz… Günde 10 adetten fazla sigara içen kadınlarda düşük, pernatal...

Sayfayı Paylaş