Gebelikte anemi nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte anemi nedenleri ve tedavisi
Kan, vücudun kalbi, arterleri, damarları ve kılcal damarları boyunca dolaşan hayat kurtarıcı sıvıdır. Atık madde ve karbondioksiti taşır ve dokulara besin, elektrolitler, hormonlar, vitaminler, antikorlar, ısı ve oksijen getirir. Anemi, çok az sayıda kırmızı kan hücrelerinin oksijen veya demir taşımakta yetersizlik durumudur. Demire bağımlı doku enzimleri sinirlerde ve kaslarda hücre fonksiyonunu etkiler.Anemi,gebelikte anemi,gebelikte anemi nedenleri,gebelikte anemi belirtileri,gebelikte anemi tedavisi ile ilgili ayrıntılar makalimizin devamın da.

Aneminin Bulgu Ve Belirtileri Nelerdir?
gebelikte anemi.jpgAnemiye sebep olan durumlar

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek en yaygın anemi türleri nelerdir?

Hamilelikte ortaya çıkabilecek birkaç anemi türü vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Hamilelik anemi

Gebelikte, bir kadının kan hacmi artar. Bu vücudundaki kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonunun seyreltilmesine neden olur. Buna gebelik anemisi denir ve seviyeleri çok düşmediği sürece anormal sayılmaz.

Demir eksikliği anemisi

Hamilelikte en sık görülen anemi türüdür. Yeterli demir depolarına sahip olmayan kadınlarda demir eksikliği anemisi gelişebilir

Vitamin B12 eksikliği

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında ve protein sentezinde önemlidir. Vejetaryen olan (hayvansal ürünler yemeyen) kadınların vitamin B12 eksikliği geliştirme ihtimalleri yüksektir. Süt, et, yumurta ve kümes hayvanları gibi diyetlere hayvan gıdaları dahil etmek B12 vitamini eksikliğini önleyebilir.

Folat eksikliği

Folik asit olarak da adlandırılan folat, hücre büyümesine yardımcı olması için demirle çalışan bir B vitaminidir. Gebelikte folat eksikliği genellikle demir eksikliği ile ilişkilidir .Araştırmalar, folik asidin bebeğin doğum öncesi ve gebelik öncesi alındığı durumlarda beyin ve omuriliğin belirli doğum kusurlarına sahip olma riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Aneminin belirtileri nelerdir?

Aşağıda aneminin en sık rastlanan semptomları bulunmaktadır. Bununla birlikte, her kadın farklı belirtiler gösterebilir.
Soluk ten rengi, yorgunluk,baş dönmesi,vertigo, kalp çarpıntısı ,solunum yetersizliği aneminin belirtilerindendir.

Anemi nasıl teşhis edilir?

Anemi genellikle doğum öncesi muayene sırasında hemoglobin veya hematokrit düzeyleri için rutin bir kan testi ile teşhis edilir. Anemi için teşhis prosedürleri ek kan testleri ve diğer değerlendirme prosedürlerini içerebilir.

Hemoglobin oksijeni akciğerlerden vücuda dokulara dağıtan kan parçası.

Hematokrit Belirli bir kan hacminde bulunan kırmızı kan hücrelerinin yüzdesinin ölçümü.

Anemi tedavisi

Tedavi, aneminin türüne ve şiddetine bağlıdır. Demir eksikliği anemisi tedavisinde demir takviyeleri bulunur. Demir takviyeleri bulantıya neden olabilir ve dışkı renkleri koyu yeşil veya siyah renkte olabilir. Kabızlık demir takviyeleri ile de görülebilir.

Hamile olan kadınlar, bebeğe besin sağlamak için vücudun fazla miktarda kan ürettiği için anemi gelişimi açısından daha yüksek bir risk altındadır. Hamilelik sırasında anemi hafif bir durum olabilir ve erkenden teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, hem anne hem de bebek için, tedavi edilmezse tehlikeli olabilir.Gebelik sırasında anemi , günlük rutininize demir veya vitamin takviyeleri ekleyerek kolayca tedavi edilebilir . Bununla birlikte, çok seyrek vakalarda, ağır anemi bulunan kadınların kan nakline ihtiyaçları olabilir.

Gebelikte anemi ne gibi sorunlara yol açar?
Hamilelik sırasında sağlıklı ve dengeli beslenme, annenin ve büyüyen bebeğin sağlığı için gerekli demir ve diğer önemli besin seviyelerini korumaya yardımcı olur.Gebelikte görülen anemi için hekiminiz bir takım destek ilaçlar ve beslenme önerilerini size sunucaktır.

 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
SeLiN
S
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
503
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
638
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst