1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte aneminin sebepleri ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte anemi,gebelikte anemi,hamilelikte aneminin sebepleri,gebelikte anemiin sebepleri,hamilelikte anemi tedavisi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Halk arasında kansızlık olarak da bilinen anemi özellikle ülkemizde önemli bir sağlık sorunudur. Kansızlık kısaca şöyle tanımlanabilir: Oksijen kanda hemoglobin adı verilen bir proteine bağlanarak taşınır. Alyuvarlarda bulunan hemoglobin aynı zamanda kana kırmızı rengi veren maddedir. Hemoglobinin normalden düşük olması ise anemi olarak isimlendirilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından Dr. Senai AKSOY hamilelikte kansızlıkla ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgileri derledi.

  Kadınlarda en sık karşılaşılan anemi türü demir eksikliği anemisidir. Demir, hemoglobinin ana yapısında bulunan bir elementtir. Amerika Birleşik Devletlerinde kadınların %10-30’unun anemik olduğu düşünülmektedir. Kadınlar erkeklere göre anemiye biraz daha eğilimlidirler. Bunun temel nedeni adet kanamaları ile düzenli ve sürekli olarak kan kaybetmeleridir. Ayrıca kadınların beslenme alışkanlıklarının erkeklerden farklı olması da anemiye olan eğilimi arttırmaktadır. Hamilelik anemi riskini arttıran bir süreçtir. Kan temel olarak 2 bölümden oluşur. Birinci bölüm şekilli elemanlar denilen akyuvar, alyuvar gibi hücreler, ikinci kısım ise bu şekilli elemanları taşıyan sıvı yani plazmadır. Kırmızı kürelerin (alyuvar, eritrosit) plazmaya göre olan yüzdesine hematokrit adı verilir. Normalde hematokrit %38 - 45 arasındadır. Yani kanın %38 – 45’i şekilli elemanlar geri kalanı ise plazma tarafından oluşturulmaktadır. Hamilelik sırasında kan hacmi yaklaşık %50 artar.

  Bu artışın büyük bir bölümü plazma kısmındadır. Alyuvarlar plazma kadar hızlı çoğalamazlar. Bu durumda kan içinde alyuvar konsantrasyonu azalır ve hamilelik öncesi dönemde olduğundan daha aşağılara iner. Bu durum özellikle hamileliğin ilk yarısında belirgindir. Hamilelik ilerledikçe alyuvar yapımı artar. Yapım artışı ise demire olan ihtiyacı arttırır. İlk başlarda gerek duyulan demir vücuttaki depolardan karşılanır ancak çoğu zaman bu depolar ihtiyacı karşılamada yetersiz kalır. Eğer kişi diyet ya da ilaçlar ile yeteri kadar demir almıyor ise anemi ortaya çıkar. Bu tür anemiye hemodilüsyonel anemi adı verilir. Hamile kadınların yaklaşık %20’sinin anemik olduğu bilinmektedir. Genel olarak hemoglobinin 10 gr/dL altında olması anemi olarak tanımlanır. Hemodilisyon varlığında hematokrit düzeyi %38 – 45’den %34 civarına düşer. Çoğul gebeliklerde bu değer %30’a kadar inebilir. Gebeliğe bağlı bu fizyolojik hemodilusyon oksijen taşıma kapasitesinde bir azalmaya neden olmaz ve aneminin hamilelikte doğurduğu riskleri arttırmaz. Asıl problem olan hamileliğe anemik olarak başlamak ya da hamileliğin ilk 3 ayında anemik olmaktır.


  1. Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri hangileridir?
  • Demir eksikliği anemisinin en sık karşılaşılan nedeni yetersiz demir alımıdır. Demir hayvansal gıdalarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.
  • Folik asit yetersizliği de anemiye neden olur.
  • Basur ya da benzeri patolojiler nedeni ile kronik kan kaybı
  • Gelişmekte olan bebeğin annesinin depolarını tüketmesi
  • Travma, kaza gibi durumlarda ani ve fazla miktarda kan kaybı
  • Diğer anemi nedenleri

  2. Risk faktörleri nelerdir?
  • Çoğul gebelik
  • Beslenme bozukluğu
  • Sigara kullanımı (besin maddelerinin emilimini azaltır)
  • Alkol kullanımı
  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Bazı ilaçların kullanımı

  3. Kansızlık belirtileri nelerdir?
  Pek çok olguda kişi anemik olduğunun farkında değildir. Anemi birden değil de yavaş yavaş geliştiğinde vücut bu duruma tolerans geliştirir. Anemi sıklıkla rutin yapılan incelemeler sırasında anlaşılır. En sık karşılaşılan belirtiler şunladır:

  • Halsizlik
  • Çabuk yorulma
  • Soluk görünüm
  • Çarpıntı
  • Merdiven çıkma, yürüyüş gibi aktivitelerde hemen yorulma ve nefes nefese kalma
  • Baş dönmesi, baygınlık
  • Baş ağrısı
  • Tırnak diplerinin soluklaşması
  • Sarılık (nadir)
  • Karın ağrısı (nadir) Bu belirtilerin büyük bir kısmının hamileliğin erken döneminde de normalde görülebilen yakınmalar olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

  4. Tanı nasıl konur?
  Aneminin tanısı çok kolaydır. Yapılacak olan bir kan sayımı ile anemi varlığı saptanabilir. İlk kontrolde yapılacak olan kan sayımı hamilelik öncesi anemi varlığının anlaşılması açısından önemlidir. Hamilelik takipleri sırasında kan sayımı 24 - 28. haftalarda tekrarlanmalıdır.

  5. Hamilelerde kansızlık nasıl tedavi edilir?
  Demir eksikliği anemisinin tedavisi basittir. Genelde ağızdan alınan haplar ya da şurup şeklinde demir ilaçları ile tedavi yapılır. Nadiren enjeksiyon şeklinde demir alımı gerekebilir. Kansızlığın çok fazla olduğu durumlarda kan verilmesi gerekli olabilir. Hamileliğin başlangıcında anemi olmasa bile pek çok kadında demir kullanılması önerilir. Bunun amacı demir depolarının desteklenmesidir. Kan değerleri normal olan kadınlarda demir kullanımı 24 haftaya kadar geciktirilebilir. Demir ilaçlarının kabızlık ve mide bulantısına neden olabileceği, aynı zamanda dışkıyı siyaha boyadığı unutulmamalıdır.

  6. Hangi komplikasyonlar oluşabilir?
  Demir eksikliği anemisi hamilelikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi erken doğum riskindeki artıştır.
  • Erken doğum riskinde artış
  • Rahim içi gelişme geriliği
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek
  • Doğum sonrası annenin iyileşmesinde gecikme
  • Doğum sonrası annede enfeksiyon riskinde artış
  • Doğumda normal miktardaki kan kaybının anemik kadında tehlike yaratacak düzeylere ulaşması

  7. Nasıl önlem alınır?
  • Yeterli miktarda demir içeren besinler tüketin
  • Yeterli miktarda folik asit içeren besinler tüketin
  • Yeterli miktarda C vitamini alın. C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini kolaylaştırır.
  • Kontrollerinizi ihmal etmeyin
  • Doktorunuz tarafından verilen vitamin ve demir ilaçlarını düzenli olarak kullanın


   
Gebelikte aneminin sebepleri ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dış gebelik sebepleri nelerdir

  Dış gebelik sebepleri nelerdir

  Dış gebelik sebepleri nelerdir ? Arkadaşlar gebelik konularına sürekli açıklık getiriyorsunuz ve gerçekten de faydalı bilgiler sunuyor yardımcı oluyorsunuz. Şimdi bende sizlerden Dış gebelik sebepleri hakkında yardım bekliyorum ve şimdiden tşklerimi sunuyorum
 2. Gebelikte Hazımsızlık Nedenleri

  Gebelikte Hazımsızlık Nedenleri

  bu konu gebelikte mide şikayetleri ile ilgili bilgilere yer vermektedir. Anne adaylarının hamilelik boyunca en çok yakındıkları durumlardan biri olan mide ve sindirim problemleri çoğu zaman anne adayını zor durumda bırakarak sıkıntılı zamanlar yaşatabiliyor. Gebelik de hazımsızlık ile ilgili sorun yaşayan anne adayları için uzmanların yapmış olduğu açıklamaları ve tedavi yollarını sizlerin...
 3. Gebelikte Kaşıntı Olmasının Sebepleri

  Gebelikte Kaşıntı Olmasının Sebepleri

  gebelikte kaşıntı, gebelikte kaşıntının sebepleri, hamilelikte kaşıntı Sevgili melekler, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve anne adaylarına zor anlar yaşatan kaşıntılar, ne yazıkki gebelikte sık görülen durumlardandır. Özellikle ilk kez gebelik yaşayanların endişe ettiği ve bebeğine zarar gelmesinden korktuğu ve marak ettiği durumlardan biri olan gebelik kaşıntıları hakkında sizlere...
 4. Dış gebeliğe ne sebep olur?

  Dış gebeliğe ne sebep olur?

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında herhangi bir yere yerleşmesiyle meydana gelir. En sık yerleşim yeri tüplerdir (yüzde 98), daha seyrek olarak yumurtalık, karın zarı ve karın organları, nadiren rahim boyunda görülebilir. Dış gebelik tedavi edilmediğinde, hayatı tehdit eden çok tehlikeli bir durumdur. Dış gebelik geçiren çoğu kadının belirgin risk faktörleri yoktur. Bununla...
 5. Gebelikte hangi tür anemiyle karşılaşılır?

  Gebelikte hangi tür anemiyle karşılaşılır?

  Kadınlarda en sık karşılaşılan anemi türü demir eksikliği anemisi. Demir, hemoglobinin ana yapısında bulunan bir element. Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların %10-30’unun anemik olduğu düşünülüyor. Kadınlar, erkeklere göre anemiye biraz daha eğilimli. Bunun temel nedeni adet kanamalarıyla birlikte düzenli ve sürekli olan kan kaybı. Ayrıca kadınların beslenme alışkanlıklarının...

Sayfayı Paylaş