1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Gebelikte Anne Adayının Ruh Hali

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  gebelikte rüyalar Gebe bir kadında fazla miktarda salgılanan hormonlardan progesteron, gebe olmayan bir kadına oranla on kez daha fazla salgılanır.

  Bu miktar gebe olmayan bir kadının yumurtalıklarının üç yılda ürettiği miktara eşittir.

  Bu yüksek hormon seviyeleri anne adayını alıngan, kırılgan, panik, önemsiz olayları büyüten, öfke krizleri yaşayan, hatta depresif bir ruh halinde olmasına neden olur.

  Gebeliğe bağlı fizik değişiklikler de anne adayının ruh halini olumsuz etkiler.

  Normal bir kişinin kilo alma nedeni ile vücudunda yavaş bir şekilde oluşan değişikliklere uyum sağlaması bile zaman almaktadır. Gebeliğe bağlı dış görünüm değişiklikleri ise çok kısa bir süre içinde olur.

  Ellerde, bacaklarda yüzde oluşan şişlik, kocaman bir karın, irileşmiş memeler, gebenin zaman zaman kendi vücudunu yabancılamasına, hatta kendini itici bulmasına neden olur. Doğal olarak eşinin kendini çekici bulmadığı korkusunu yaşar. Gebe vücudundaki değişikliklerin geçici olduğunu, doğumdan sonra vücudunun eski haline döneceğini aklında tutmalıdır.

  Gebenin ruh hali değişkendir. Bir anda doğacak bebeği ile ilgili güzel şeyler hayal ederken, bir dakika sonra anne olarak alacağı sorumlulukları düşünüp, paniğe kapılabilir. Hatta iyi anne olup olmayacağı endişesini yaşayabilir. İnsanlar genellikle bilmediği şeylerden korkar. Doğum gebelerin daha önceden bilmediği, yaşamadığı ve kendi kontrolü dışında yaşayacağı bilinmezlerle dolu bir olaydır.

  Tüm bunlar gebenin kafasında problem yaratıp gerilim içinde yaşamasına neden olur.

  Gebe tüm endişe ve korkularını eşi, hatta ailesi ile oturup konuşmalı ve onlarla paylaşmalıdır.

  Gebeliğin insan hayatında geçici bir sürede yaşanan doğal bir olay olduğunu bilmek, eşlerin toleranslı ve güven verici bir şekilde yaklaşımı anne adayını rahatlatacaktır.

  Gebe gerilimini en düşük düzeyde tutabilmek için doğal olarak bilmediği tıbbi konularda doktoru ile iyi bir diyalog içine girip; tüm merak ettiği, aklına takılan şeyleri sorup doktorundan detaylı bir şekilde bilgilendirilmeyi istemelidir:

  Anneliğe hazırlık amacıyla gebeler günde en az bir saat hiç bir iş yapmadan oturup bebeğini düşünüp, onunla ilgili projeler hazırlamalı, hatta bebeği ile diyalog kurmaya çalışmalıdır.

  Doğum tarihi yaklaştıkça doğal olarak gerilimde artar. Artan gerilim sonucu gebeler daha sık bir şekilde rüya görürler ve bu rüyaları gebelikleri ile ilgili olarak yorumlamaya çalışırlar. Aslında bu rüyaların; gebeliğin ve bebeğin akıbeti ile hiç bir bağlantısı yoktur.

   
Gebelikte Anne Adayının Ruh Hali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Örnek Paşa'nın ruh hali

  Örnek Paşa'nın ruh hali

  "Eşim perişan halde. Bütün dünyaya küstü. Denize bile girmiyor." Örnek Paşa'nın eşi Sevil Örnek bakın neler anlattı. Darbe günlüğü tuttuğu ileri sürülen Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in eşi Sevil Örnek, eşinin üzüntüden öleceğini iddia etti.. Bayan Örnek'e göre kocası 16 aydır dünyaya küsmüş. Suçlamaları iiftira olarak gören bayan Örnek, belediyeyle...
 2. Ikiz ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları buraya....

  Ikiz ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları buraya....

  İkizlerim olcak,ikiz ve çoğul hamilelikler,tek yumurta ikizleri,çift yumurta ikizleri..çoğul gebelikler İlk Hamile olduğunuzdan şüphelendiniz ve doktora gittiniz. İlk ultrason muayenesinde duyduklarınıza inanamadınız! Doktorunuz, ikiz annesi olacağınızı söylediğinde, kuşkusuz aklınıza yüzlerce soru gelmeye başladı. Fakat hemen endişelenmeyin! İkiz bebek beklemek ve ikiz annesi olmak bir...
 3. Gebelik Zehirlenmesine Dikkattt Anne Adayları Risk Altında Olabilirsiniz..

  Gebelik Zehirlenmesine Dikkattt Anne Adayları Risk Altında Olabilirsiniz..

  gebelik zehirlenmesi,gebelik zehirlenmesinin nedenleri, Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir hususta gebelik zehirlenmesidir.Ve sürekli doktor takibinde olmanızda fayda vardır..Bir takım belirtiler den burada bahsedeceğiz eğer bu tip belirtiler sizlerde de mevcut ise hemen doktorunuza başvurun. Gebelik zehirlenmesi iki farklı türde görülmektedir.bir tanesi çok erken dönemde...
 4. Gebelikte AŞERME  Yaşayan Anne Adayları Buraya

  Gebelikte AŞERME Yaşayan Anne Adayları Buraya

  aşermek nedir,aşermek ne zaman başlar, Hamiş anneler şuan gebe siniz ve Aşermeleriniz devam ediyor mu ve en çok neleri canınız çekiyor yada canınız istemişti bizimle paylaşır mısınız? Bazı gebe kadınlarda mevsim açısından bulunması imkansız meyva ve sebzelere, turşu, sucuk, pastırma gibi lezzetli yiyeceklere karşı aşırı bir istek görülür. Bu istek günün herhangi bir saatinde ortaya...
 5. Anne Adayları Dikkat!Gebelik Döneminde Hareketsiz Kalmayın..

  Anne Adayları Dikkat!Gebelik Döneminde Hareketsiz Kalmayın..

  gebelikte hareket,gebelikte hareketler,gebelikte egzersiz, Arkadaşlar gebelik döneminde hareketli olmak bir takım egzersizler yapmak büyük önem taşıyor gebelik sonunda doğum yaklaştığında bu sizin rahat bir doğum yapmanız için gerekli bir kural haline geliyor.Hem siz hemde bebeğiniz bu sayede daha sağlıklı ve daha rahat bir gebelik dönemi geçirirsiniz.O yüzden ki gebelik döneminde sürekli...

Sayfayı Paylaş