Gebelikte aşerme kaçıncı haftada başlıyor?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte aşerme kaçıncı haftada başlıyor?
Erken gebeliğin normal belirtisi olan aşerme hakkında sayfamıza çok sayıda soru geliyor.Mens tarihim geçmedi aşeriyorum hamilemiyim,aşerme gebeliğin kaçıncı haftasında başlar,mensim 3 gün geçti aşeriyorum hamilemiyim gibi…


Gebelik dönemi, her insanda görülebilecek tarzda şikayetlerin ve belirtilerin daha kolay ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Bu yakınmaların büyük kısmı her hangi bir anlam ifade etmezken, bazı belirti ve bulgular bir soruna işaret edebilir.Hamilelerin gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişikliklerin tat ve koku üzerinde ciddi etkileri olabilir..Belirtiler çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında görülebilir. 7-12 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir.


Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir.Eğer 5. Aydan sonra oluyor ise psikolojik sebeplerden kaynaklanabileceğini söyleebiliriz..Aşermek bir sorun olarak algılanmamalıdır. Bu durum bebeği koruyacak olan fizyolojik bir kalkandır.Aşerme kesin olarak sebebi bilinmeyen fakat gebelik döneminde oluşan hormonal değişimlerin ya da kan şekeri seviyelerinde olan değişimlerin etkisi olduğu düşünülmektedir.Gebeliğin ilk üç ayında yaşanan aşerme bir hastalık olarak düşünülmemeli ve gereken araştırmalar yapılmalıdır..

Toplumda aşermenin bebeğin cinsiyeti ile alakalı olduğu yönünde bir inanış olsa da bu tamamen yanlıştır. Erkek bebek ise tatlı kız bebek ise tuzlu şeylere aşereceksiniz diye bir kural yoktur… Aşermenin tedavisi yoktur.Aşerme zamanı geldiğinde kendiliğinden geçecektir. Ve son olarak sevgili anne adayları Canınızın istediği gıdayı bebeğinize ve size zarar vermeyecek şekilde keyifle tüketin..Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğimle.


a.jpegGebelikte Aşerme; Bazı besinleri aşırı isteme ve bazı yiyecek türlerinden tiksinme durumudur. Gebelikte yaşanan bu aşerme durumu da hormonal değişiklik nedeniyle ortaya çıkamaktadır. Bazı besinlere karşı aşırı istekli olma hali gebeliğin ilk haftalarında daha yoğun hissedilmektedir. İlk üç aya kadar aşerme yaşanabilir.

Vücuda zarar veren içecek ve kullanım ürünlerine karşı (sigara, alkol, kahve vb) tiksinti yaşanması bu tarz zararlıların bırakılabilmesi açısından destek olmaktadır.
Fakat gebelik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken besinlere karşı tiksinti duyulması ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Eğer beslenmenizde yer alması gereken fakat tiksindiğiniz besinlere alternatifler üretip bu ürünleri beslenme listenize eklemeniz daha sağlıklı bir gebelik süreci sağlayacaktır.
Örnek verecek olursak kahve veya kola aşırı isteniyorsa bu durumda rahat davranmamalıyız daha sağlıklı beslenme alternatifleri üretmenliyiz. Bebeğinizin üç sağlık düşmanı var bunlar kafein, alkol ve sigaradır. Bu üç düşmandan uzak durmanız gerekmektedir. Alacağınız her mg kafein bebeğinizin kilosundan çalacaktır.

Yine çoğu hamile tarafından yapılan bir diğer yanlış çay yerine yeşil çay içmek oysaki yeşil çaydaki kafein oranıda azımsanmayacak kadar yüksektir.

Örneğin kahveye aşın istek olması durumunda çok da rahat davranılmaması gerekir ancak bir meyve çeşidine veya taze bir gıdaya karşı aşırı istek duyulursa nispeten daha rahat davranılabilir. Bu durumda da alınan kiloya ve kalori hesabına dikkat edilmelidir.
Çok fazla aşerilen besinlerden bazılarını çok az miktarda tüketerek bu isteğin önüne geçebilirsiniz.


Besin değeri olmayan sağlıksız maddelerin istenmesi veya tüketilmesine “pika” adı verilir. Bir tür yeme bozukluğudur. Pika yaşayan hastalar toprak, kabartma tozu, tebeşir, çamaşır kolası gibi besin değeri olmayan zararlı maddeleri isteyebilir veya tüketebilirler. İstenilen ve tüketilen maddelerin çeşidi kişinin yaşıyla değişir.
Bu maddeler parazit, sindirim bozuklukları veya metabolik rahatsızlıklara neden olabilir.
Pikanin nedenleri tam olarak bilinememektedir. Fakat bazı yaklaşımlar duygusal açlık, yoksulluk, yetersiz beslenme, kansızlık, ebeveynlerin ilgisizliği veya çocuklardaki gelişimsel hasarların bu durumu ortaya çıkardığını belirtiyor.
 
Son düzenleme:
Üst