Gebelikte aspirin kullanmak güvenlimidir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte aspirin kullanmak güvenlimidir ?
Hamilelik söz konusu olduğunda her anne adayı güvende olmak ister.Hamilelik sırasında Aspirin kullanımı ile ilgili her zaman tartışmalar sürmektedir. Çoğu doktor, Aspirin'in gebelikte komplikasyonlara yol açabileceği düşüncesindedir. Aspirin, inflamasyon, baş ağrısı veya vücut ağrısı dahil olmak üzere bir çok sağlık sorununda rahatlama sağlar. Hamilelik sırasında baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma (sabah bulantısı) yaşanması alışılmadık bir şey değildir . Bir çok kadın, baş ağrısını veya mide bulantısını gidermek için aspirin kullanmayı tercih eder. Bazı araştırmalar ve bilimsel çalışmalar, gebeliğin erken evrelerinde (doktor tavsiyesi olmadan) Aspirin kullanılmasının, doğumsal kusurları tetikleyerek fetüsün büyümesine ve gelişmesine müdahale edebileceğini göstermektedir.
gebelikte aspirin.jpg

Ateş ve ağrı için yaygın bir ağrı kesici olan aspirin, genellikle hamile kadınlar için önerilmemektedir. Her durumda, hamileyken aspirin almadan önce sağlık uzmanınıza başvurmalısınız. Hamile kadınlar her zaman ilaçlarını ve tıbbi geçmişini doktorlarıyla tartışmalıdır. Henüz doktorunuza danışmamış iseniz aspirin veya ibuprofen kullanmaktan kaçının. Genel bir kural olarak, gebe kadınların doktor onayını almadıkları sürece, reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınmaları beklenir.


Aspirin baş ağrısını, dönem ağrısını ve kas ağrılarını ortadan kaldırmak için iyi çalışır. Şüphesiz, ağrılar da hamileliğin bir parçasıdır. Gebelik sırasında aspirin almak güvenli midir? Okumaya devam edin..Aspirin, hafif veya kronik ağrıyı hafifletmek ve ateşi ve enflamasyonu azaltmak için tıbbi olarak kullanılan bir anti-inflamatuar ilaçtır. Hamilelik sırasında Aspirin almak güvenli midir? Hayır, hamile kadınların doktor tarafından reçete edilmediği sürece standart aspirin alması güvenli değildir.


Hamilelikte Bebek Aspirin Faydası Nedir?Hamilelik sırasında aspirin tercih edilen bir ilaç olmamasına rağmen, hamilelikte aspirin kullanımı gerekebilir.
Bebek aspirini preeklampsi için yüksek risk oluşturan kadınlara yarar sağlar.
Bebek aspirini, daha önce tekrarlanan düşük yapmış kadınlara tavsiye edilir.

Çok nadiren düşük doz aspirin, aspirin alerjisi olan kadınlarda bazı yan etkilere neden olabilir . Standart doz aspirinin erken gebelik döneminde alınması, düşük doğum riski ile ilişkilidir. Hamilelik sırasında standart doz aspirin almak bebeğin büyümesini etkileyebilir ve plasental abruption riskini hafifçe artırabilir. Son trimesterde aspirin almak doğumu geciktirebilir.Ve kalp ve akciğer problemlerini artırabilir. Hamileliğin 30. haftasından sonra standart doz aspirin almak, Oligohidramnios sonuçlanabilir;

Bebeğin akciğerlerinin zayıf gelişimi

Bebeğin az gelişmiş idrar torbası

Bebeğin kafatası ve bacak kemikleri deforme olur

Rahimdeki anneden bebeğe azalan kan akışını önleyen göbek kordonunun ezilmesiAsetilsalisilik asit olarak da bilinen aspirin, non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır . Minör ağrıları, ateşi ve enflamasyonu tedavi etmek için sıklıkla reçete edilir. Bazı durumlarda kalp krizi, inme ve göğüs ağrısını tedavi etmek için kan inceltici olarak kullanılır.Günümüzde kadınlar farklı türdeki ağrılara eğilimlidir. Bacak ağrısı, dönem ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı gibi. Ağrıyı yönetmek için sıklıkla aspirine başvururuz.Evet. Aspirinin her türlü acıyı yok etmek için mükemmel olduğuna katılıyoruz. Ancak gebelikte aspirin gerekmedikçe tercih edilmemelidir.Doktorunuzun onayını almadan standart aspirin almak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Daha önce belirli bir sağlık durumu için aspirin almışsanız, hamilelik sırasında da bununla devam etmeniz gerekebilir. Aspirin kullandığınızı mutlaka hekiminize bildirin.Aspirin Gebelikte Ne Zaman Tavsiye Edilir?Tekrarlayan düşük geçmişiniz varsa

Preeklampsinin öyküsü varsa ve mevcut gebelikte bir tane geliştirmek için artan oranlar varsa.

Kan pıhtılarına neden olan bir bozukluğunuz varsa

Gebeliğe bağlı hipertansiyonunuz varsaAspirin Hamilelikte Ne Zaman Uygun Değildir?Aspirin alerjiniz varsa

Eğer astımlı iseniz. Aspirin bazen astım semptomlarını şiddetlendirir

Eğer bir kanama bozukluğun varsa.

Erken gebelik sırasında, düşük yapma şansını arttırır.SoruDaha önce bir düşük yapmıştım , ama şimdi altı haftalık hamileyim. Ağır gribal aenfeksiyon geçiriyorum.Bol sıvı almayı denedim ama hiç ilaç almadım.Aspirin hamileyken zararlı mıdır ?


Cevap


Genel olarak konuşmak gerekirse , özellikle de bebeğinizin anatomisini oluşturduğu ilk 18 hafta boyunca, hamileliğinizde herhangi bir ilaç kullanmaktan kaçınmak en iyisidir . Aspirin bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe hamilelikte kaçınılmalıdır.


Hamilelik sırasında aspirin almak aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

Aspirin gebe kalma süresi boyunca ve gebeliğin erken döneminde tüketilirse düşük riski artabilir.
Gebelikte aspirin plasenta dekolmanı riskini yükseltir.
Bebeğinizin gelişimi hamilelik sırasında düzenli olarak aspirin alınmasından etkilenebilir.
Hamileliğinizde aspirin almak, doğumun gecikebileceği ve bebeğinizin doğumdan sonra kalp ve akciğer problemleri gelişme riskini artırabileceği anlamına gelir. Aspirin almak bebeğiniz ve sizin için kanama komplikasyonları ile ilgili sorunlara neden olabilir.
Bazı çalışmalarda, hamilelik sırasında doğum kusurları ile aspirin alınması arasındaki olası bağlantılar gösterilmiş, ancak bu çalışmaların hiç biri kesin değildir - bebeğinizin gelişiminin çoğu hamileliğin ilk 12 haftasında gerçekleşir, bu nedenle bu süre boyunca aspirinden kaçınmak en iyisidir .
30 haftalık gebeliğin ardından standart aspirin dozları alırsanız, bebeğiniz hala rahim içinde iken duktus arteriyozus kapanmasına neden olabilir. Duktus arteriosus, anne karnında oksijeni ve besin maddelerini anne karnında beslemek için açık kalması gereken bir kan damarıdır. Duktus arteriosusun erken kapanması durumunda, bebeğinizin erken doğumu gerekebilir.
30 haftalık hamilelik sırasında NSAİİ'lerin (Aspirin dahil nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar) kullanımı, kesenin içinde bebeğin etrafında yeterli miktarda amniyotik sıvı bulunmadığında oligohidramniyoza neden olabilir.


Aspirin, dünyada en çok kullanılan üç ilacın ilkidir.Yılda 120 milyardan fazla Aspirin Tablet kullanılıyor.Hamilelik hayatınızın çok hassas bir aşamasıdır. Hamilelik sırasında hissettiğiniz ağrı ve rahatsızlıkların çoğu için çeşitli doğal ilaçlar vardır.Hamilelik sırasında zaten aspirin alıyorsanız, doktor sağlığınızı ve fetal gelişimini değerlendirecektir.Bazı kadınlara hamilelik sırasında komplikasyon riskini azaltmak için bebek aspirin reçete edilir. Ancak daha önce sıklıkla belirttiğimiz gibi doktora danışmadan gebelikte aspirin kullanılmamalıdır. Gebelik süresi boyunca aspirinden kaçınılması önerilir. Gebelikte aspirin düşük riskini artırır , doğumu geciktirebilir ve bebekte kusurlara neden olabilir.


Bazı durumlarda, Aspirin kullanımı bebeğin beyninde zararlı sonuçlarla ciddi kanamayı tetikleyebilir. Hamilelik sırasında Aspirin'in uzun süreli kullanımı da doğumda gecikmeye neden olabilir.Aspirin küçük dozda veya doktor tavsiyesine göre, Diyabet, Preeklampsi ve Böbrek rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarıyla mücadele eden hamile kadınlar için bir seçenek olabilir.Aspirinin kan inceltici olarak da çalıştığı bilinmektedir ve bu nedenle Hughes sendromlu kadınlara yardımcı olabilir.Bununla birlikte, bu değerlerle bile, gereksinimin acil olması gerekmedikçe, gebelik sırasında Aspirin kullanmak akıllıca bir fikir olmayabilir. Unutmayın, ister Aspirin ya da başka ilaçlar olsun gebelik sırasında hekime danışmadan ilaç kullanmayın.
 

Benzer İçerikler

Üst