1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte Ay Ay Duygusal ve Fiziksel Değişiklikler

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelikte yaşanan değişiklikler gebelikte fiziksel değişiklikler
  gebelikte duygusal değişiklikler  Sevgili melekler, gebelik bir kadının hayatında yaşadığı en önemli tecrübelerden biridir. Özellikler ilk gebeliklerde yaşanan fiziksel ve duygusal değişiklikler, daha önce yaşanmamış olduğundan kimi zaman anne adayına zor gelebilir. Hormonların altüst olmasıyla birlikte yaşanan duygusal ve bebeğin büyümesiyle yaşanan fiziksel değişiklikler hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere bu yazımızda...


  [​IMG]  1.Ay
  Fiziksel Değişimler

  Son adetiniz geldiyse, hamile değilsiniz demektir. Önce bundan emin olmanızı tavsiye ederiz.

  Yumurtlamadan sonra, sperm ve yumurta birleşir ve rahme doğru yolculuklarına başlarlar. Adetiniz birkaç gün bile olsa geciktiyse, hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda, bir gebelik testi alın. Fakat gebelik testlerinin her zaman %100 doğru sonuç vermediğini de unutmayın.

  Duygusal Değişimler

  Yumurtlamadan iki hafta sonrasına, hamilelik testi yapacağınız zamana kadar beklemek duygusal olarak yıpratıcı olabilir. Eğer hamile kalmak için uğraştıysanız, duygularınızın sevinç ve korku arasında gidip geldiğini görmek sizi şaşırtabilir.  2.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Adet olmadığınız andan hemen sonra, hamile olup olmadığınızı öğrenmek için, bir kan ya da idrar testi yapabilirsiniz. Bu şekilde kesin bir sonuç alabilirsiniz.

  Başlangıçta birçok kadın gibi mide bulantısı, kusma yaşayabilir ve kendinizi inanılmaz yorgun hissedebilirsiniz. Bütün bu belirtilerin yanında, adet olacakmışsınız gibi hissedebilir, hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Bunların hepsi normal belirtilerdir.

  Duygusal Değişimler

  Henüz ikinci ayda olduğunuz için, gerçekten hamile olduğunuza inanamayabilirsiniz ve hatta bazı zamanlar kolaylıkla hamile olduğunuzu unutabilirsiniz, bu çok normal ve birçok kadının başına gelen bir durum. Bunun için suçluluk duymayın.  3.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Hamileliğiniz sabah bulantıları, yorgunluk ve cinsel isteksizlik gibi belirtiler göstermeye devam edecektir. Fakat bu belirtiler, gebeliğinizin ilk üç aylık döneminden, ikinci üç aylık dönemine geçerken sona erecek veya azalacaktır.

  Karnınızdan şu anda belli olmasa da, üçüncü ayın sonunda rahminiz, kalça kemiğinizin daha üzerine çıkmış olacaktır.

  Göğüsleriniz büyüyebilir, göğüslerinizin daha dolu ve hassas olduğunu hissedebilirsiniz. Areola bölgesinin (meme başı çevresi) renginin bu ayda biraz koyulaştığını fark edebilirsiniz.

  Duygusal Değişimler

  Hamileliğin bu noktasında bebeğinizin sağlığı için endişelenmeniz normaldir. Eşiniz de hamileliğiniz konusunda aynı endişeleri taşıyor olabilir. Rahat olmaya ve eşinizden de destek alarak, bu endişelerden kurtulmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.  4.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Geçen aya kıyasla kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Plasentanız gebelik hormonları üretmeye başladığından, kendinizi ikinci üç ayda daha iyi hissetmeniz doğaldır.

  Bazı kadınların hamileliği bu ayda karınlarından belli olur, ancak çoğu kadın henüz hamile kıyafetlerine ihtiyaç duymaz.

  Gebelik süresince vücudunuz daha fazla kana ihtiyaç duyduğu için kalbiniz daha hızlı atacaktır.

  Duygusal Değişimler

  Karnınız yabancı insanların fark edeceği kadar büyümediği için kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz.

  Dördüncü ayda, hamilelik fikrine, tam olarak alışmaya ve kabullenmeye başlayacaksınız. Bundan dolayı psikolojik olarak da anne olmaya hazırlanacaksınız.  5.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Rahminiz, göbeğinize ve göbek deliğinize ulaştığından karnınız daha da şişecek ve bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayacaksınız.

  Gebelikte, böbrekler daha fazla çalıştığı için daha sık tuvalete gidiyor olacaksınız.

  Beşinci ay, sizi rahatsız eden birkaç belirti dışında hamileliğinizin keyfini çıkarmaya başlayacağınız dönemdir.

  Duygusal Değişimler

  Bebekler ve doğum hakkında bir şeyler öğrenmek için araştırmalara başlayacaksınız.

  Eşiniz de bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığı için, bu onun hamileliğe bakışına yepyeni bir boyut kazandıracaktır.
  6.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Artık bebeğinizin hareketlerini daha kolay hissedebiliyorsunuz. Bebeğiniz daha sık ya da daha düzenli hareket etmeye başlayacaktır.

  Mideniz sık sık ekşiyorsa, daha az ve daha sık yemek yemeye gayret edin ve midenizi bozan yiyeceklerden sakının.

  Braxton Hicks kasılmaları adı verilen alıştırma ve yalancı doğum kasılmaları yaşayabilirsiniz.

  Bu ayda birçok kadın, aşırı yorgunluk hissi ve üçüncü üç ayın belirtileri başlamadan önce, kendilerini çok iyi hissettiklerini söyler.

  Bu dönemde, erken doğumun belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

  Duygusal Değişimler


  Bu noktada muhtemelen hamileliğinizin keyfini tam olarak yaşıyorsunuz.

  Garip rüyalar görmek, hamilelikte sıkça rastlanan bir durumdur. Bu rüyalara fazla önem vermeyin.  7.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Son üç aylık dönemin belirtileri kendini hissettirmeye başlamış olabilir. Bu belirtiler arasında sırt ağrısı, uyku problemi ve gebeliğin son döneminin pek de hoş olmayan diğer belirtileri ortaya çıkacaktır.

  Göbeğiniz hızla büyüyor! Şekli değişiyor. Bu dönemde bebeğinizin tekme attığını göbeğinizden fark edebilirsiniz.

  Vücudunuz kendini doğuma hazırladığı için eklemleriniz gevşemiş gibi hissedebilirsiniz, bunun sebebi vücudunuzun relaksin adı verilen hormonu salgılamasıdır. Bu hormon salınarak yürümenize neden olacaktır.

  Duygusal Değişimler


  Doğum hakkında endişelenmeye başlamış olabilirsiniz. Düşüncelerini ve deneyimlerini öğrenmek için doğum yapmış kadınlarla konuşmak işinize yarayabilir. Öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye devam edin. Bir emzirme kursuna ya da doğum kursuna yazılın ve bebek bakımı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Böylece, endişelerinizi en aza indirebilirsiniz.  8.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Bu son döneme girdiğinizde, çok çabuk yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bu dönemde gün boyunca uyuyabildiklerini ancak geceleri uyumakta zorlandıklarını söylerler. Bazıları bunun, sizi gelecek günlerdeki uykusuz gecelere hazırladığını söyler. Fırsat bulduğunuz her an kestirmeye çalışın ve vücudunuzu dinlendirin.

  Kendinizi gerçekten rahatsız hissedebilirsiniz. Hissettiğiniz acıyı hafifletmek için yoga ve hafif egzersizler yapmayı ya da yüzmeyi deneyebilirsiniz.

  Bebeğiniz artık iyice kalça kemiğinizin içine doğru girdiği için, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

  Duygusal Değişimler

  Doğum yaklaştıkça annelik yeteneğiniz hakkında endişelenebilirsiniz. Bunu engellemek için, eşinizle, duygusal ve fiziksel olarak, yaklaşan doğumla başa çıkmanın yolları hakkında konuşun ve gebelik ve doğum danışmanınızdan tavsiyeler alın.  9.Ay
  Fiziksel Değişimler


  Karnınızın ne kadar büyüdüğüne inanabiliyor musunuz? Genellikle rahim kasık kemiğinden itibaren 40 santimetreye kadar büyüyebilir.

  Vücudunuz doğuma hazırlandığı için birçok kasılma yaşayabilirsiniz.

  Göğüsleriniz de emzirme için son hazırlıklarını yapıyor. Memelerinizden süt sızabilir.

  Sık sık doğumun başlayıp başlamadığından endişe edebilirsiniz.

  Duygusal Değişimler

  Emzirme konusunda kendinize güvenin. Unutmayın ki ebeveynlik uzun bir dönemin yalnızca bir kısmıdır. Her gün bebeğinizin keyfini çıkarın ve işleri yavaştan alın. Zamanla bütün sorun ve endişelerinizin üstesinden gelip, harika bir anne olacaksınız.
   
 2. ASLIMOZUM

  ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  428
  Beğenilen Mesajlar:
  201
  Ödül Puanları:
  43
  ben ve ben gibi bekleyen herkes bu değişimleri hayırlısı ile en kısa zamanda yaşar inşallah
   
  TİTAN bunu beğendi.
 3. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Amin :kiss:
   
 4. ASLIMOZUM

  ASLIMOZUM Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  428
  Beğenilen Mesajlar:
  201
  Ödül Puanları:
  43
  aminn titancım aminnn:asskim:
   
Gebelikte Ay Ay Duygusal ve Fiziksel Değişiklikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aydan

  aydan

  arkadaşlar belki alakasız bi yere yazıyorum ama benimle dans edermsiindeki aydanın saç rengi çok hoşuma gidiyor bilgisi olan yazabilirmi bekliyorum lütfen :argue:
 2. Duygusal ve fiziksel taciz

  Duygusal ve fiziksel taciz

  taciz itirafları tacizden hoşlanan kadınlar kadınların duygusal özellikleri kadın ve erkeklerin fiziksel ve duygusal özellikleri fiziksel özellikler nelerdir Çalışan kadınların derdi sorunu maalesef bitmiyor bunlardan biride sıkça karşılaşılan duygusal taciz olayları .Bakalım bayanların bu konuda sıkıntıları nelermiş Son zamanlarda en çok sözü edilen olay, duygusal ve fiziksel taciz....
 3. 4 yaşındaki Çocuklarda Duygusal ve Zeka Değişiklikleri

  4 yaşındaki Çocuklarda Duygusal ve Zeka Değişiklikleri

  4 yaş gelişimi 4 yaş çocukların gelişimi yaşlara göre çocuk gelişimi 4 Yaşında ki çocukların duygusal ve zeka gelişimleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. 4 Yaşında ki çocukların becerileri ve sosyal ilişkileri ve daha detaylı bilgiler sizlerle... Bu yaşta ışık hızıyla hareket ederler. Merdivenleri koşarak çıkarlar, bisiklet ile fırlarlar, evin bir ucundan diğer ucuna...
 4. Gebeliğin son ayında annede olan değişiklikler

  Gebeliğin son ayında annede olan değişiklikler

  Toplam gebelik 40 haftadır. Gebeliğin son dönemi denince son 3 ay ya da 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41+.. gebelik haftaları anlaşılır. Bu dönem bazı nedenlerden dolayı önem arz eder; Doğuma hazırlıkların yapıldığı bir dönemdir Bir yandan anne ve baba adayı bebeğin eşyalarını, odasını hazırlarken diğer yandan anne vücudu da kendisini doğuma hazırlar; Gebeliğin en rahat dönemi...
 5. Gebeliğin ilk aylarında görülen fiziksel değişimler

  Gebeliğin ilk aylarında görülen fiziksel değişimler

  Bebeğin gebelik sırasında artan ihtiyaçları vücudunuzun demir gereksinimini fazlalaştırır. Gebelik öncesinde günlük demir ihtiyacınız 15 mg. kadarken gebelikte bunun 2 katına gerek vardır. Genel olarak besinlerle alınan demir yeterli gelmeyeceğinden dolayı ilave demir haplarına gerek vardır. Gebe kadınlarda anemi (kansızlık); yorgunluk, güçsüzlük, çarpıntı, üşüme, nefes darlığı, baş dönmesi...

Sayfayı Paylaş