Gebelikte baş dönmesi ve bayılma hissini önlemek için

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Gebelikte baş dönmesi ve bayılma hissini önlemek için
hamilelikte baş dönmesi nedenleri,hamilelikte bayılma hissi neden olur,hamilelikte bayılma hissi ve halsizlik,hamilelikte baş dönmesine ne iyi gelir,hamilelikte baş dönmesi hakkında bilgiler

b.jpg

Gebelik döneminde anne adaylarında baş dönmesi ve baygınlık hissi sık rastlanılan bir durumdur.Bunların nedeni rahmin damarlara yaptığı baskı yapmasından dolayı vücudun üst bölümüne daha az kan gitmesi gibi kan dolaşımında meydana gelen değişimlerdir.Damarlarınız gebelik hormonlarına tepki olarak genişlediği ama kan hacminin henüz yeteri kadar artmadığı gebeliğin ikinci üç aylık dönemin başlarında , bu tür belirtilere karşı daha hassassınızdır.
Baş dönmesi ve bayılma hissi sıcak havalarda veya sıcak bir duş alırken de meydana gelebilir.Fazla sıcağa maruz kaldığınız zaman cildinizdeki damarlar genişleyerek kalbinize dönen kan miktarını geçici olarak azaltır.
Gebeliğin ilk dönemlerinde yaygın olarak görülen kan şekeri düşüklüğü ve kansızlık da baş dönmesi yapar.Stres yorgunluk ve açlığında da baş dönmesine ve bayılma hissine neden olabilmektedir.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma hissini önlemek için:
►Yattığınız ve oturduğunuz yerden yavaşça ayağa kalkın
►Daha yavaş hareket edin ve yürüyün
Sırtüstü yatmayın.Yanınıza yatıp kalçanızın altına bir yastık koyun.
►Fazla sıcağa maruz kalmayın.Sıcak ve kalabalık yerlerden uzak durun.Banyonun ve duşun çok sıcak olmamasına dikkat edin.Oturduğunuz oda fazla sıcak olmaması için odayı havalandırın.
►Her gün üç büyük öğün yerine daha çok sayıda küçük öğünler yiyin.Kuru veya taze meyve , tam tahıllı ekmekler , krakerler ve az yağlı yoğurt gibi atıştırmalıklarla oyalanın.
►Vücudunuzun alt bölümündeki kan dolaşımına yardımcı olmak için fiziksel olarak aktif olun.Yürüme, su aerobiği ve doğum öncesi yoga yararlı aktivitelerdir.
►Özellikle günün erken saatlerinde bol bol sıvı tüketin.
►Fasulye kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyve gibi demir açısından zengin besinler tüketin.Doktorunuzun tavsiye ettiği demir takviyelerini ve hamile haplarını da ihmal etmeyin.

Hangi durumda doktora başvurmalısınız ?
Baş dönmesi ve bayılma hissiniz olduğunda , bunu doktorunuza bildirmekte yarar vardır.Baş dönmesi ve bayılma hissi şiddetli ise , karın ağrısı ve vajinal kanama eşlik ediyorsa , bu durum dış gebeliğin habercisi olabilir.
 
Üst