1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Gebelikte Bel Ağrısını Gidermek İçin...

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  gebelikte bel ağrısı, rahatlama, egzersizler, yapılması gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Gebelik demek bel ağrısı demektir.Aydan aya artan bir ğırlığın karnımızda büyüdüğünü düşününce, bel ağrısı da kaçınılmaz olur.

  ebelik, anne adayları için hem fiziksel hem de duygusal açıdan karmaşık geçen bir süreç. Bu dönemde hormonal değişimler, aileye katılacak bebeğin yarattığı heyecan, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için yapılan hazırlıklar yoğun olarak yaşanacaktır. Bebeğin sağlığına odaklanılan gebelikte, anne adayları da bir takım sorunlarla karşı karşıya kalır. En sık karşılaşılan şikayetlerden birisi de bel ağrısıdır. Uzmanlara göre; her 2 anne adayından birinde bel ağrısı görülüyor.

  Ağrıların giderilmesi için ise doğru tanının konulması gerekiyor. Bel ağrısının omurgadan kaynaklanan bir sorundan mı yoksa alt batın ya da kalça bölgesinden kaynaklanan bir bozukluktan mı olduğunun belirlenmesi önemli. Daha sonar sebebe yönelik bir tedavi programı düzenleniyor.

  Bel ağrılarının çoğu hamile kadın vücudunun gebeliğe ve doğuma hazırlanmaya çalışmasından kaynaklanabiliyor. Bu süreçte rahim büyüyor, vücut ağırlığı artıyor ve ağırlık merkezi öne kaydığı için omurgaya daha fazla yük biniyor. Karın kasları fazla esneyip, leğen kemiklerini tutmakta zorlanıyor. Ayrıca hormonal değişiklerden dolayı omurgayı saran bağlar da daha gevşek oluyor. Tüm bu değişimler ağrının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bazı gebelerde ise bel ağrısı değil, arka alt batın ağrısı görülebiliyor. Bu sorun da zayıf kaslardan ve gevşek bağlardan dolayı oluşuyor.

  Bel ağrısının doğumdan sonra da devam etme olasılığı yüksek… Bu durumda hastanın vücudunu daha verimli kullanması için bir eğitim ve fizik tedavi programı düzenlenebiliyor. Uzmanlara göre; doğum sonrası 6-12 hafta içinde bel ağrısı ortadan kalkmamışsa sorun yeniden değerlendirilmeli.

  Fizik tedavi uzmanlarının verdiği bilgiye göre; gebelikte yaşanan bel ağrılarındaki tedavi yöntemleri şöyle:

  Gebelik sırasında bel ağrısını önlemek için;

  - Ayakta dururken karnınızı içeri çekerek karın kaslarını çalıştırmakla bel üzerindeki yükü azaltabilirsiniz. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalısınız.

  - Otururken sandalye yüksekliğinin dizlerinizi ve kalçanızı aynı seviyede tutacak düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz.

  - Eşya kaldırırken dizlerinizi kırarak çömelmeli ve uyluklarınızla iterek kaldırmaya yardımcı olmalısınız.

  - Yan yatarak, dizlerinizi ve kalçalarınızı bükerek, dizleriniz arasına ve karnınızın altına birer yastık koyarak uyumaya çalışmalısınız.

  - Bu tür ağrılarda bazı hamileler leğen kemiklerini saran özel bir korseden (sakroiliak korse) faydalanarak da yarar görebiliyor.

  Gebelikte bel ağrısına karşı egzersizler;

  - Düz bacak kaldırma: Sırt üstü yatarken, bir bacağınızı düz bir biçimde 45 derece yukarı kaldırın ve yavaşça aşağı indirin. Her bacak için 10 kez tekrarlamalısınız.

  - Dört ayak pozisyonunda kalça çalıştırma: Emekleme pozisyonunda iken bir bacağınızı tekme atar gibi geriye doğru uzatın ve yavaşça geri getirin. Her bacak için 10 kez tekrarlamalısınız.

  - Aktif gövde egzersizi: Sırt üstü yattıktan sonra dizlerinizi kırın. Bu pozisyonu koruyup, kollarınızı karnınızda kavuşturun. Başınız ile omuzlarınızı hafifçe yukarı kaldırın ve yavaşça aşağı indirin. Bu hareketi 10 kez tekrarlamalısınız.

  - Kalça çalıştırma: Sırt üstü yattıktan sonra dizlerinizi kırın. Bu pozisyonu koruyup ellerinizi ensenizde birleştirin. Daha sonra belinizi ve kalçalarınızı kasarak, belinizi yukarı doğru kaldırıp, çukur yapmaya çalışın. Bu çalışmayı da 10 defa tekrarlamalısınız.

  - Bel ve kalça güçlendirme: Emekleme pozisyonunda iken belinizi çukur ve ardından da kambur haline getirin. Hareketi kontrollü yapmaya ve 10 kez tekrarlamaya çalışmalısınız.
  elifşıpka

   
Gebelikte Bel Ağrısını Gidermek İçin... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bel Ağrısı İçin Macun

  Bel Ağrısı İçin Macun

  bel ağrısının tıptaki adı İkişer tutam çörek otu ve havuç tohumu, bir tutam soğan tohumu, yarım tutam andız kökü zencefille birlikte dövülerek ezilir. Hazırlanan karışım yarım saat süre ile suda pişirilerek süzü*lür. Süzülen karışıma macun kıvamına gelinceye kadar iki tutam dövülmüş andız kökü ve yarım tutam tarçın ilâve edilerek bal ile yoğrulur. Hazırlanan macun kaymakla yumuşatıldıktan...
 2. Bel ağrısı içi 40 altın kural

  Bel ağrısı içi 40 altın kural

  Uzmanlar tarafından bel ağrısına karşı uyulması gereken tavsiyeleri sizler için araştırdım arkadaşlarım... Bu tavsiyelerle bel ağrılarından bir nebzede olsa kurturabilirsiniz :tik: 1- Herhangi bir ağırlık taşımanız gerekirse, yükü vücudunuza asimetrik olarak paylaştırdıktan sonra taşıyın. Cisimleri bir yerden başka bir yere taşırken, belinizin dik pozisyonda olmasına dikkat edin. 2- Ağır...
 3. Bel Ağrısından Kurtulabilmeniz İçin İpuçları!

  Bel Ağrısından Kurtulabilmeniz İçin İpuçları!

  bel ağrısı, bel ağrısından korunmak için, bel ağrısı için Sevgili melekler, eğer sürekli beliniz ağrıyor ve bir türlü geçmiyorsa uygulayacağınız bazı yöntemlerle ağrılarınızı azaltabilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz. Her 5 kişiden 4’ünün çektiği bel ağrılarından kurtulmak için Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, 11 maddelik tavsiyelerde bulundu... Daha fazla egzersiz yapın Eğer...
 4. Hamilelikte bel ağrısını önlemek için ne yapmalı?

  Hamilelikte bel ağrısını önlemek için ne yapmalı?

  gebelikte bel ağrısı,gebelikte bel ağrısının nedenleri,gebelikte bel ağrısı nasıl önlenir,gebelikte bel ağrısı nasıl geçer,hamilelikte bel ağrısının tedavisi hakkında bilgiler Gebelikte en sık rastlanan şikayetlerden biridir. Yaklaşık her dört hamile kadından üçü, ilk 3 aydan sonra doğuma kadar bel ve sırt ağrılarından yakınır. Genelde lomber ( belin alt kısmı) ve pelvis ağrıları...
 5. Gebelikte bel ağrısını azaltmak için öneriler

  Gebelikte bel ağrısını azaltmak için öneriler

  Gebelikte bel ağrısına neden olan başlıca nedenlerden birincisi karnın ağırlaşmasına bağlı vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaymasıdır. İkinci önemli neden ise debelikte relaxin hormonunun etkisi ile bel eklemleri ve diğer eklemlerde geveşeme olmasıdır. Eklem aralıklarında açılma olur. Eklemlerin etrafındaki bağlarda esneklik artar. Gebelerin bellerindeki lordoz (içe çökük olma) artması da...

Sayfayı Paylaş