Gebelikte beslenme listesi...

sheker_shey

Daimi Üye
Üye
Gebelikte beslenme listesi...
gebelikte beslenme listesi gebelik beslenme listesi hamilelikte hamilelikte diyet gebelikte diyet
GEBELİKTE BESLENME

Gebelikte beslenme diğer zamanlardaki beslenmeden çok önemlidir.Çünkü bebeğin tek besin kaynağı annesidir.Gebelik süresince beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerekmez.Tek yapılacak dengeli ve çeşitli beslenme tarzına önem vermektir.
Tüm gebelik süresince uygun kiloda gebe kalındığında kilo artışı 9-12 kg kadardır. Bu artışın 1 kg ı ilk üç ayda olur. Sonraki aylarda ayda 1- 1,5 kg artış normal sayılır.Fazla kilo artışı, anneye gebelik süresince fazla ağırlık taşımasına yol açar.

Genel olarak gebelikte protein ve sebze meyvadan zengin beslenme esastır. Karbonhidrat ve yağların çok tüketilmesi sakıncalıdır.

Özellikle alınması gereken temel elementler:

Kalsiyum:
Bebeğin diş ve kemik gelişmesi için gereklidir.Gebelikte Ca ihtiyacı normalim iki katıdır.(1000-1200mg). Peynir,süt,yoğurt,yeşil yapraklı sebzelerden sağlanır.

Demir:
Gebelik süresince kan volümü artacağı için günde 30- 60 mg elementer demir ek olarak alınmalıdır.Eğer yeterince alınmazsa kansızlık gelişerek önce anneyi ileri boyutta olursa bebeği etkiler.Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi dikkat güçlüğü,ciltte solukluk,çarpıntı hissi aşırı uyku isteği gibi belirtiler olur.
Fe açısından zengin besinler; etler,karaciğer,yumurta sarısı,yulaf,ton balığı vb.

Folik Asit
Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi ve kan yapımı için özellikle ilk trimestrde folik asit gereklidir.Gebelikte normalden fazlasına ihtiyaç duyulacağı için dışarıdan desteklenmelidir.Fazlası zaten suda eridiği için böbrekler yoluyla atılır.Et,karaciğer,yumurta sarısı, havuç,tüm yeşil sebzeler,kayısı ve tahıllarda bulunur.Yeşil sebzelerdeki folik asit pişme ile azalacağından mümkünse çiğ yada az haşlanarak yenmelidir.

Magnezyum
Turunçgiller,incir,fındık,ceviz,elma koyu yeşil sebzeler ve tahıllarda bulunur.
Gebelikte gereksinim artsa da bu diyetle karşılanabilir.Diyete magnezyum eklenmesi
gebelik hipertansiyonu,erken doğum tehditlerinde gerekebilir.

Sodyum
Tuzun fazla alınması,yatkın kişilerde gebelik hipertansiyonu arttırabileceği nedeniyle sakıncalıdır.Bu kesin bir tuz kısıtlaması ile değil, fazladan eklenen tuzun kaldırılması,tuzdan zengin hazır gıdalardan uzak durulması ile sağlanır.

C Vitamini
Demirin emilmesini kolaylaştırır,vücudun direncini arttırır.Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktarda alınmalıdır. Lahana,greyfurt,domates,lahana, portakal,kırmızı ve yeşil biber C vitamini açısından zengin besinlerdir.

beslenme-sebze-meyve-mkle-1791.jpg


Sıvılar
Böbrekleri çalıştırmak,kabızlığı önlemek için bolca sıvı alınması gereklidir.En iyi içecek sudur.Çay,kahve,kakao gibi içecekler uyarıcı olduğundan gebelikte fazla tüketilmemelidir.Meşrubat,hazır meyve suları,kola,asitli içecekler, çok şeker içerdikleri için,bununda fazla kilo alımına neden olabileceğinden tercih edilmelidir.

Örnek bir günlük yemek listesi:

Sabah Kahvaltısı

1su bardağı süt
1dilim beyaz peynir
1 yumurta
1-2 dilim ekmek
Domates,salatalık
2-3 zeytin

11:00 Bir porsiyon meyve

Öğle Yemeği

1porsiyon et
1 porsiyon sebze
Salata
1 dilim ekmek

İkindi Kahvaltısı:
1 bardak süt - 1-2 kraker

Akşam Yemeği

1 porsiyon et veya balık
1 porsiyon sebze
1 dilim ekmek
Salata

22:00 Bir porsiyon meyve
 

LALEZAR

Daimi Üye
Üye
Bu listeye yakın bir listeyi diyet yaparken diyetisyenim vermişti, bu şekilde beslenmeye alışkın olduğum için şu anda hiç zorlanmıyorum, ama bu listeye ek olarak, badem, ceviz, fındık ve fıstık da yiyiyorum ama hepsinden 5-6 şar taneyi geçmemek kaydıyla...
Tşk şekerim güzel bir paylaşım omuş.. :)
 
Üst