Gebelikte Birinci trimester ultrasonografisi

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte Birinci trimester ultrasonografisi
Birinci trimester ultrasonografisi, gebeliğin ilk 3-4 ayı içinde yapılır.Hamilelik ultrasonları ağırlıklı olarak transabdominal ultrason kullanılarak yapılır. Gebeliğin 8. haftasından sonra bebeğe ilişkin yeterli bilgi yalnızca transabdominal ultrason ile elde edilebilir. Bununla birlikte, erken gebelikte, gelişmekte olan embriyo çok küçüktür (gebeliğin 6. haftasında, bebek sadece 5-9 mm uzunluğundadır) ve bebeğin daha iyi bir görüntüsünü elde etmek için transvaginal ultrason gerekebilir. Transvajinal ultrason güvenli ve sıklıkla gebeliğin tüm evreleri boyunca, ilk üç aylık dönemde de uygulanır. Size veya bebeğinize zarar vermez.Ultrason,gebelikte ultrason,gebelikte ulstrason zararlımı,gebelikte ultraonun zararı,birinci trimester ultrasonografisi, gebelikte ultrason ile ilgili bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


gebelikte  birinci trimester.jpgGebelikte ikinci trimester testleri
Transabdominal ultrason alt karnınızı taramayı gerektirir . Düşük miktarda ultrason jeli alt karın cildi üzerine konur ve ultrason probu bu jel ile taranır.Transvajinal ultrason dahili bir ultrasonografidir. Vajina içinde uzanan ultrason probu ile taramayı gerektirir. Transvajinal ultrason genellikle gelişmekte olan gebelik dahil olmak üzere kadın pelvik organların daha iyi ve net görüntüleri üretir, çünkü ultrason probu bu yapılara daha yakın durur.Transvajinal ultrason probu yaklaşık 2 cm çapında incedir. Prob tek kullanımlık bir koruyucu kılıf ile kaplanmıştır. Bu probun ucuna az miktarda ultrason jeli yerleştirilir. Prob daha sonra nazikçe vajinaya kısa bir mesafede yerleştirilir. Transvajinal ultrasonun uygulanması genellikle pap smeara göre daha az rahatsızlığa neden olur. Bu ultrason için herhangi bir anestezi gerekmemektedir.

Hamilelikte ultrasona girmek önemlimidir?Doktorunuz bu ultrasonu aşağıdaki nedenlerden dolayı talep edebilir:

Bebeğinizin kalp atışlarının varlığını onaylayın.

Doktorunuza vajinal kanama ile gitmiş olabilirsiniz veya daha önceki bir gebelikte (düşük gibi) dolayı endişelenmiş olabilirsiniz. Bu ultrason bebeğinizdeki bir kalp atışını 6-7 hafta gibi rutin olarak algılayabilir.


Hamileliğinizin doğru tarihlerini teyit edin.

Bazı kadınlar, son adet döngüsünden emin değildirler ya da menstrüel siklüsleri düzensizdir ve bebeğin ne zaman geleceğini doktorlarının doğru tahmin etmesini zorlaştırmaktadır. Birinci trimesterdeki bir ultrasonografi, 3-5 gün içinde kesin tahliye tarihini verebilir. Genellikle, hamileliğinizin erken döneminde ultrason yapılırsa, bebeğinizin son tarihini tahmin etmede o kadar doğru olur (ultrasonik görüntü kalitesi ve sonograf uzmanının bilgisi gibi teknik faktörler bu doğruluğu etkileyecektir).


Hamileliğinizin yerini teyit etme.

Bu ultrason, hamileliğinizin uterusta normal şekilde gelişip gelişmediğini kontrol edecektir.

Mevcut bebek sayısının belirlenmesi.

Gebeliğiniz klomifen veya IVF yardımıyla gerçekleştiyse , aile geçmişinizde ikizleriniz varsa, şiddetli bir sabah bulantınız varsa , doktorunuz birden fazla bebek sahibi olduğunuzdan şüphe edebilir (örneğin ikizler veya üçüzler) Bu ultrason bebek sayısını ve ikizlerin tipini belirleyebilir

Düşük veya düşük hamilelik riski bulunan gebeliklerin belirlenmesi.

İlk üç aylık ultrason erken gebelikte gebelik kaybı riskinde artışa neden olan ve ilişkili olan değişiklikleri tespit edebilir (örneğin, gebelik kesesi küçük veya düzensizdir veya bebeğin kalp atımı beklenenden çok daha yavaştır). Bu tür görünüşler Bebeğiniz için daima önemlidir.

Diğer pelvik organları kontrol etme.

Doktorunuz, gebeliğiniz dışında rahim (örneğin miyom öykünüz varsa) ve yumurtalıklar gibi pelvisinizdeki diğer şeyleri kontrol etmek için ultrason isteyebilir

Doktorunuz karın ağrısı veya vajinal kanama nedeniyle hamilelikinizden endişe ediyor olabilir. Bu erken ultrason herşeyin normal şekilde ilerlediğine dair güvence sağlayabilir. Ayrıca sizin veya gebeliğinizde ciddi sorunlar tespit edebilir . Bazen ilk üç aylık taramanın sonuçları kesin veya belirsiz olabilir ve klinik öykünüz ve kan testleriniz birlikte değerlendirilir.


Ultrasonunuz her zaman klinik öykünüz bağlamında ve daha önceki ultrasonografilerin ve araştırmaların sonuçlarına göre yapılır.5-6 haftalık gebeliklerde uterusta küçük bir gebelik (gebelik) kesesi görülür. Hamileliğin bu aşamasında bebeği görmek için transvajinal ultrason genellikle gereklidir. Bebeğiniz küçücük bir embriyodur.Ultrason bebeğinizi görebilir, ancak yalnızca birkaç milimetre ölçer ve bebeğin kalp atışını her zaman tespit etmek için henüz erkendir. 6-7 haftalık gebeliklerde bebeğiniz büyür ve 5-9 mm uzunluğundadır. Bebeğin kalp atışı bu aşamada tespit edilecektir.8-11 hafta gebelik haftasında bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe görünümünü değiştirmeye devam eder. 8 haftalık gebelikle, bebeğiniz genellikle transabdominal ultrason ile görülebilir.Gebeliğin 10-11. Haftasında, embriyo vücudu, başı, kolu ve bacağı olan bir bebek gibi tanımlanabilir özelliklerin yanı sıra birçok tanımlanabilir özellik taşır.
 
Üst