1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte boza içmek çok faydalı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bozayı herkes bilir. Herkes içmemiş olabilir fakat herkes duymuştur. Normal zamanda da tüketildiğinde son derece faydalı bir üründür. İş hamileliğe gelince tüketimi daha önemli bir hal alıyor. İşte bozanın hamile bayanlar için faydalarından bazıları.
  İçerdiği vitaminler sayesinde vitamin ihtiyacınızı karşılamada yardımdı olur.

  Sahip olduğu laktik asit ile anne ve bebeğin bağışıklık sisteminde iyileşmeyi sağlar. Eğer tatlı yani taze boza tüketirseniz midenizi de rahatsız etmemiş olursunuz. Tarçını da unutmamak gerekir elbette.

  Hamilelik süresi boyunca çok aşırıya kaçırmadan içeceğiniz bozalar doğumdan sonra emzirme döneminde sütünüzün daha çok olmasını da sağlar.  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE  Kış aylarının vazgeçilmez tatlarından biri olan Boza, darı irmiği, şeker ve sudan üretilmekle birlikte mayalı bir içecektir. Orta Asya ve Osmanlı İmparatorluğu zamanından günümüze kadar popülerliğini koruyan boza çok besleyici bir içecek türüdür.
  Mayalı içerecek olan boza, demir, fosfor, niasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitaminleri yönünden oldukça zengindir.

  Bozanın Sağlığa Faydaları
  İçerisinde ki vitaminler nedeni ile daha çok sporcular tarafından tercih edilen boza enerji veren bir içecek türüdür. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile bilinen boza Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların ardından vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olur ve vücut direncini arttırır. İçerisinde ki maya sayesinde midede ki yanmaları giderir, hazmı kolaylaştırır. İçerdiği B vitamini zihinsel aktiviteleri destekler, zihni açar ve zihnin yorgunluğunu giderir. Soğuk havaların neden olduğu boğaz enfeksiyonları ile öksürüğün tedavi edilmesinde yardımcıdır. Son yıllarda yarılan araştırmalar neticesinde kalp ve damar hastalıkları ile kansorejen maddelerin vücutta oluşumunu engelleme üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. İçerisinde yağ oranı neredeyse sıfıra yakındır.
  Bozanın Öksürüğe Faydaları: Boza dünya’da çok fazla bilinen bir eçecek değildir, daha çok ülkemizde ve çok eski bir geçmişe ait içeceklerin başındadır. Bu yüzden tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük problemlerini ortadan kaldırmak için tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.
  Özellikle büyük şehirde yetişen çocuklar gelişme döneminde kirli havadan etkilenmektedirler, kış aylarında havanın daha falza kirlenmesi ve soğuk algınlığı ile birlikte alerjik hastalıkların etkisinde kalan çocuklar solunum yolu sorunları yaşarlar ve bunun en açık belirtisi olan öksürük ortaya çıkar. Bronşların tahrip olmasıyla birlikte başlayan öksürükler tedavi edilmedinde uzun süre devam edebilir.
  Özellikle kış aylarında öksürük sorunu yaşayan çocukların kan tahlili yapılıp bir alerjik problemi olup olmadığı belirlenir, daha sonra akciğer röntgeni ile solunum yollarında problem olup olmadığı belirlenmelidir.
  Özellikle teşhisi konulmuş alerjik bronşit kış aylarında çocukları çok fazla etkilemektedir. Bu yüzden sonu gelmez öksürük nöbeterine maruz kalırlar.
  Doktorların önerdiği tedaviler dışında bu soruna Boza önemli ölçüde fayda sağlamaktaıdr. Boza çocuklarda görlüne öksürük problemlerini içerisinde bulundurduğu bol miktardaki A, B, C ve E vitaminleri ile yardımcı olur. Bunun yanında Boza mayalarının içeridği farklı asitler de faydalı olmaktaıdr.
  Kış aylarında çocukarın düzenli olarak Boza tüketmeleri bronşların rahatlamasına, balgam çıkarmanın kolaylaşmasına neden olur, böylece sorulnum yollarının temizlenip, daha rahat nedef alınmasını sağlar. Bunun dışında 2-3 gün düzenli bir şekilde boza alımına devam edilirse çok şiddetli öksürükleri bile kesme özelliği vardır.

  Boza Anne Sütü İçin Faydalıdır:Bozanın en bilinen faydaları arasında anne sütünü arttırdığı yer almaktadır. Bununla birlikte içerisinde ki zengin vitamin ve minerallerin anne sütü ile birlikte bebeğe geçtiği de göz ardı edilemez. Grip ve bunun gibi enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi ya da nekahet dönemlerinin hızlı atlatılmasını sağlaması bozanın faydaları arasındadır. Ayrıca çocuğun sağlıklı bir kemik yapısının oluşması için gerekli vitamin ve mineralleri içermektedir. Annenin kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olur.
  Boza Kemik Sağlığını Korur: Gelişmekte olan çocuklarınkemik yapılarını kuvvetlendiren vitamin ve vitaminler açısından zengindir. Yaşılığa bağlı olarak meydana çıkabilecek kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  Boza Kanserle Mücadele Eder: Bozanın içerdiği vitamin ve mineraller genel anlamda bünyenin savunma sistemi için faydalıdır. Bunun yanında kanserle mücadele için savunma sisteminin gerek duyduğu besinler sağlar. Vücudun drencini arttırdığı için kansere neden olan unsurların ortadan kalmasına yardımcı olur.
  Boza Sindirim Sistemine Faydalıdır: Boza genel anlamda sinidirm sitemi için faydalıdır. Hazmı kolaylaştırrarak midenin aşırı yorumlasını engeller, bunun yanında içerdiği asitler sayesinde midedeki asit seviyesinisağlıklı bir seviyede tutar. Aynı şekilde içerdiği asitler yradımıyla bağırsakların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  Soğuk Algınlığına Boza: Özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarından dolayı meydana gelen nezle ve grip gibi hastalıklarla mücadelede ciddi anlamda katkı sağlamaktaıdır. Bu tür hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve aynı zamanda hastalıklardan daha hızlı kurtulmak için yardımcı olur, hastalıkların şiddetini zaltır.
  Enerji Vercidir: Bozanın en önemli özelliğinden bir taneside enerji verici olmasıdır. Zengin miktarda B vitamini içerdiği için sprocular tarafından düzenli olarak tüketilmektedir. Bunun yanında hamile kadınların doğum öncesi ve doğum sonrası güç kaybının yerine gelmesini sağlayabilir.
  Boza Stresle Mücadele’de Yardımcı Olur: Bozanın hoş tadı ve kokusu yanında içerdiği maddeler sinir sitemi üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı yıpranmış ve yorulmuş sinir sistemini sakinleştirici özelliği vardır. B vitamini açısından zengin olduğu için zihinser yorgunlukları gidermektedir.
  Boza Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Bozanın içerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller cilt sağlığı ve saç sağlığı için faydalıdır. Özelikle kuru ciltlerin dolaylı olarak nemlenmesini sağlar ve cildi yumuşatıcı özelliği vardır. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülmeleri engelleyebilir. Cilde sağlıklı bir görünüş katar.
  Bozanın Zararları: Şimdiye kadar bozanın her hangi bir zararı veya yan etkisinin olduğuna dair bir olayla karşılaşılmadı. Bunun bir sebebi belki de üzerinde çok fazla bilimsel labaratuvar çalışmalarının olmamasıdır. Boza ile alakalı sadece TÜBİTAK’ın yaptığı sınırlı çalışmalar var ve genel anlamda güvenle tüketilebilir. Fakat aşırı tüketimi sorunuc bazı yan etkileri olabilir. Günlük olarak 2-3 bardak tüketilmesinin bir sağlık sorununa neden olmayacağını düşünüyoruz.
  Aşırı tüketilmesi durumunda şişkinlik ve gaz sorunları yaşatabilir.
  Aşırı tüketime yağlı olarak ishale neden olabilir, içerdiği asitler sindirim sistemi için faydalıdır, fazla tüetildiği için bu asit seviyesi dengesi bozabildiği için ishal sorununa neden olabilmektedir.
  Tavsiyeler
  Boza maalesef eskiye göre çok az tüketilen bir içecek. Osmanı döneminde kış aylarının en fazla tüketilen içeseklerinden birisiydi. Fakat değişen alışkanlıklar boza tüketimini azalttı ve günümüzde sadece lüks içecekler arasında soktu.
  Fakat evde doğal yollarla hazırlanabilen bir içecek olduğundan tüketiminin özellikle çocuklar için alışkanlık haline getirilmesini öneriyoruz.


   
Gebelikte boza içmek çok faydalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Su içmekten daha faydalı olan tek şey

  Su içmekten daha faydalı olan tek şey

  Su içmenin faydalarını bilmeyen yoktur. Peki su içmekten daha faydalı bir şey yok mu? Var! Sıcak su içmek... Sıcak su mide yüzeyinde kanda direkt olarak emilen birkaç maddeden biri. Beden suyu diğer bileşenlerden ayırmak zorunda kalmaz. Çinliler, 40 yaşından sonra oda sıcaklığından daha soğuk olan hiçbir şeyin bedene alınmaması gerektiğine inanırlar. Çünkü normal yaşlanma fiziksel değişimler...
 2. Çok su içmek faydalıdır,yanlış çıktı!

  Çok su içmek faydalıdır,yanlış çıktı!

  Evet bayanlar hepimiz çok su içmenin faydalı olduğunu düşünüyoruz.En önemlisi zayıflamak için sudan vazgeçemeyiz.Ama su bildiğimiz kadar yararlı değil..Elbet herşeyin fazlası zarar..Peki neden zararlı şimdi görelim.. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, "Günlük 5-6 litrelik su içilmesinin...
 3. Gebelikte Yoga Yapmak Çok Faydalı Melekler !

  Gebelikte Yoga Yapmak Çok Faydalı Melekler !

  gebelikte yoga hamilelikte yoga Sevgili melekler, zorlu bir süreç olan gebelik dönemi, annenin psikolojik ve fizyolojik olarak pek çok değişime uğradığı bir süreç. Dolayısıyla hormonlar sebebiyle meydana gelen bu değişimlerle anne adayları çok fazla hassaslaşabiliyor. Bu yazımızda gebelikte yoga ve yoganın anne adaylarına faydaları konularında sizlere yardımcı olmak istiyoruz ... Aşırı...
 4. sıcak su içmek faydalı mı

  sıcak su içmek faydalı mı

  Bir türlü karar vermedeim ya, soğuk su içmek mi faydalı, sıcak su içmek mi faydalı ? Herkes ayrı konuşuyor ...
 5. Boza Gebeler İçin Çok Faydalı !

  Boza Gebeler İçin Çok Faydalı !

  Bu konu, Boza Gebeler İçin Çok Faydalı haberi hakkında bğilgiler vermektedir. Sevgili melekler, A, C ve E vitaminleri bakımından son derece zengin olan boza kış gecelerinin vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Peki ya bozanın gebeler için çok faydası olduğunu biliyor muydunuz ? Eğer gebeyseniz bu yazıyı mutlaka okuyun :tik: 1. Bozanın içinde bulunan laktik asit bakterileri bebeklerin...

Sayfayı Paylaş