Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?
Gebelik ,her bayanın hayali ve yaşadığı güzel duygulardan biridir.Gebelik döneminde fizyolojik değişimler meydana gelir.Bu değişimlerden biri de ciltteki renk değişimleridir.Gebelik lekesi diye nitelendirilen bu cilt değişimini engellemek mümkündür.Gebelikte oluşan cilt lekelerinin nedenleri ve tedavisi hakkındabilgiler vereceğiz lakin öncesi Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler , Gebelikte fiziksel değişimler hakkında sorular ve cevaplar adlı konularımızı incelemenizi öneriyoruz.


Hamilelikte cilt lekeleri nerdeyse tüm anne adaylarının kabusu.Gebelikte çıkan cilt lekelerinin nedeni hormonlarda görülen artıştan kaynaklanmaktadır.Bu hormon östrojen hormonudur.Östrojen hormonunun artması pigmentleri etkilediği için cilt lekeleri oluşur.Bu sorun genellikle kendiliğinden kaybolur ama kalıcı da olabilir.Gebelikte cilt lekelerini engellemek mümkün.Lakin anne adaylarına tavsiyemiz kulaktan dolma bilgilerle hiç bir işlemi uygulamamaları.Hekime danışmadan kesinlikle herhangi bir şlaç veya krem kullanmayınız.Görsel açıdan bu lekeleri önlemek için kesinlikle güneş altında fazla vakit geçirmeyin.Güneş ışınlarından korunmak için hekim tavisyesi ile yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanabilirsiniz.Özellikle yaz gebelerinin dikkate alması gereken bir öneridir.Ayrıca yüzün terlemesi ve güneşe maruz kalmasıda cilt lekesine yol açmaktadır.Bu yüzden cldinizdeki teri gidermek için duş almanızda fayda var.Şayet cildinizde leke yeni oluştuysa ,yüzünüze limon suyu sürün ve 10 dk sonra durulayın.Bir kaç defa tekrarlayacağınız bu işlem lekelerin görünümünü azaltacaktır.Gebelikte yüz lekeleri nasıl önlenir,gebelikte görülen lekelenmeler nasıl geçer uzamanlardan derlediğimiz bilgileri siz anne adayları ile paylaşıyoruz.

hamilelikte cilt bakımı.jpg


Cilt lekeleri hemen hemen tüm hamilelerin yakındığı ortak noktalardan biridir. Bu lekelerin oluşmasında, yoğunluğunda ise, kişinin genetik yapısı, beslenmesi, ne kadar sıklıkta güneşlendiği bile etkilidir. Daha önce uzun dönem doğum kontrol hapı alındıysa, güneşte çok kalındıysa, hamilelik döneminde yoğun lekelenmeler oluşabilir.


Hamileliğin ilk aylarında bile olsa güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerektiği gibi, yeteri kadar da faydalanmak gerekiyor. Bu da günde 20 dakika ile 30 dakikayı geçmemelidir. Vücudun D vitaminini sentezleyebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyacı vardır, ancak aşırıya kaçılmamalıdır.


Bebeğin rahme yerleşmesiyle birlikte salgılanan hormonlar cilt yapısını değiştirdiğinden, koltuk altı, kasık ve karın orta bölgesinde renk değişiklikleri şeklinde bazı gelişmeler olabiliyor. Gebelik lekeleri adı verilen (melazma) daha çok alın bölgesi, dudak üstü ve yanaklarda ortaya çıkar. Bunun nedeni de cilde rengini veren renk hücrelerinin daha fazla çalışmasıdır. Bu lekeler sıklıkla buğday tenli kişilerde görülse de, açık tenli kişilerde de ortaya çıkabilir.


Gebelik esnasında salgılanan büyüme hormonu, östrojen ve progesteron, bu lekelerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Gebe kadınların çok fazla güneşlenmesi de bu lekelenmelerin iyice artmasına yol açar. Güneş koruyucu kullanılması da bu lekeleri ortadan kaldırmaz. Üstelik öyle her güneş koruyucuyu kullanmanız da zararlı olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan güneş koruyucu kullanmayın. Zira sormadan kullandığınız kremlerin içindeki bazı kimyasal maddeler bebeğiniz için çok zararlı olabilir.


Lekelenmelerin yoğun olduğu bu dönemde hamilelerin bize en çok sorduğu sorular arasında leke tedavisini gebelik döneminde yaptırıp yaptıramayacakları geliyor. Biz hamilelik döneminde leke tedavisi yapılmasını önermiyoruz. Bu lekelerin çoğu hamilelik bittikten sonra kendiliğinden yavaş yavaş kayboluyor. Eğer kaybolmayıp aynı şekilde leke oluşumu sürüyorsa bu alanda uzman bir hekime başvurarak, tedavi almak gerekebiliyor.

Tüm bunların dışında gebelik döneminde yüz, el, kol bölgesinde kılcal damarlarda çatlamalar olabilir. Kılcal damarlar ilerleyen dönemlerde bacak bölgesinde artış gösterebiliyor. Ellerde kırmızılıklar, mantara yatkınlık, terlemede artış, vücutta su tutulumunun artması gibi durumlar da olabiliyor.

Kılcal damarlarla ilgili sorunlar daha çok; gerektiğinden fazla kilo alan hamilelerde görülüyor. Aynı zamanda hamileliğin ilk aylarında akneler de sık görülüyor, ancak dördüncü aydan sonra bu aknelerde azalma oluyor.

Hamilelerde beslenmenin ne kadar önemli olduğunu beslenme uzmanları ısrarla vurguluyor. Bu dönemde şeker yükü fazla gıdalarla beslenmek, alınması gereken kalori miktarının çok üzerine çıkmak, hareket etmemek, uykusuzluk, stres de kilo artışını tetikliyor. Bunlar da sivilcelenmeyi artırıyor. Hamilelik süresince nasıl bir beslenme programı uygulanacağına ilişkin olarak bir beslenme uzmanına başvurmakta fayda görüyoruz.


Lekelerin nedenleri

Gebelik lekelerine sebebiyet veren faktörler iki başlık altında açıklanıyor. İşte bu nedenler:

1-Hormonlar

Gebelik lekesi hamileliğin sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Yüzde bulunan koyu deri hücreleri özellikle östrojen ve progesteron gibi hamilelik hormonlarına bağlı olarak harekete geçerler ve deriye koyu rengi veren melanini üretirler. Bu sorun genellikle hamileliğin sonunda, son üç ayda ortaya çıkıyor.

2-Güneş ışınları

Yüzde koyu renkli lekelerin ortaya çıkmasına sebep olur .Güneş ışınları melanin üretimini harekete geçirir ve tene bronz bir görüntü verir. Ancak bu bronzluk iki hafta içinde kaybolur, gebelik lekeleriyse kalır ve 6-8 ay içinde kaybolur. Gebelik lekesinin olduğu bölgelerde melanin oldukça fazla miktarda bulunur.

Nasıl önlenebilir ?

Tam korumalı veya güneş ışınlarına karşı yüksek korumalı kremlerden kullanmalısınız. Koyu renkli lekeler en çok güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkarlar. Gebelik lekeleri ortaya çıkmış olsa da lekelerin daha da kötüleşmemesi için koruyucu kremleri kullanmaya devam edin. Lekeler genellikle doğumdan sonraki 6-8 ay içerisinde kendiliğinden kaybolurlar. Ancak güneşe çıkıldığında lekeler yeniden ortaya çıkabilirler, hamilelikten 1-2 yıl sonra bile. Melaninin yeniden ortaya çıkmasını engellemek için güneş ışınlarını filtre edici özelliği bulunan kremleri kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır.
 
Üst