1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Gebelikte cilt lekeleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte cilt lekeleri hamilelikte yüzdeki lekeler gebelikte cilt lekeleri gebelikte yüzdeki lekeler yüzde oluşan kırmızı Gebelikte çoğu kadının cildinde farklı değişiklikler olabilir.Kiminin yüzünde lekeler oluşur kiminin vücudunda özellikle karın bölgesinde kıllanma gibi farklı cilt değişiklikleri görülebilir .

  Hatta halk arasında şöyle bir inanış vardır eğer normal doğum yaparken yüzdeki lekelere terlemiş olduğun saçını sürersen lekeler geçer gibi bilmem sizlerde duydunuzmu bunu :)

  Peki neden hamilelikte ciltte lekeler ve değişiklikler oluyor ve kalıcımıdır neler yapılabilir?
  < Konu Resmi..>

  İşte tüm merak ettikleriniz:tik:


  Gebelik, anne adayının tüm hayatısını ve bedenini etkileyen ve değiştiren bir dönem. Bu dönemde vücuttaki bu değişimden cilt de payını alıyor, bir kabuk değişimi yaşıyor. Lekeler, çatlaklar, varis, ödem, tüm gebelerin ortak sorunları...
  Amerikan Hastanesi doktorlarından Dermatolog Doç. Dr. Yasemin Oram’dan gebelik süresinde ciltte karşılaşılabilecek değişiklikleri anlattı.

  Gebelikte cilt neden değişir?
  Gebelik döneminde ciltte hormonal nedenlerden ve ve anne olmanın getirdiği heyecan ve sorumluluk hissinden kaynaklanan ciddi değişimler olabilir.

  Gebeliğin başından itibaren vücutta artan östrojen ve progesteron hormonları deri, deri ekleri ve diğer organlarda değişimler oluştururken, bebeğin hacim olarak büyümesiyle vücut şeklinin bozulması, psikolojik değişimler, sağlıklı bebek doğurma endişesi, hayattaki değişimin kabul edilmesi gibi sayısız etkiler gebelik dönemini özel ve farklı kılar.
  < Konu Resmi..>

  Ciltte olabilecek en belirgin değişiklikler nelerdir?
  Pek çok kadında deri renginde koyulaşma olabilir. Bu, esmerlerde daha belirgindir. Meme başı, genital organlar ve karın duvarındaki koyulaşmalar en tipik görüntülerdir. Bu renk değişimi genellikle doğumdan sonra solar. Yine gebelikte benlerde sayıca artış, renklerinde koyulaşma ve büyüme izlenir. Gebeliğin ikinci yarısında gebelerin yaklaşık yüzde 70’inde kloasma denen yüz bölgesinde keskin sınırlı lekelenmeler oluşur. Gebelik lekesi olarak bilinen bu durum doğumdan sonra da devam edebilir. Gebelik sırasında mutlaka güneşten korunmalıdır.

  Saçta ve tırnaklarda ne tür değişiklikler olabilir?
  Gebe kadınların çoğunda saçlar gürleşir, dökülme azalır ve saçlar daha canlı görünür. Doğumdan sonraki 6-12 hafta içinde hızlı bir saç dökülmesi gözlenebilir. Gebe kadınların vücut kıllarında çok hafif artış ve tırnaklar matlaşma olabilir.

  Gebe kadınlar genelde çok terlerler...
  Evet, gebelikte tüm vücutta ter bezi aktivitesi ve terlemede artış ve aşırı terleme görülür fakat avuç içlerinde terleme azalır. Vücut terlemesindeki artış nedeniyle isilik gebelerde daha sık izlenir. Sık sık ılık-soğuk duş almak rahatlatıcıdır.

  Gebelerde bir de varis, ödem gibi problemler yaşanabiliyor.
  Gebelerin yaklaşık yarısında yüz, göz kapakları, el ve ayaklarda ödem görülür. Ayakları uzatarak dinlenmek faydalıdır. Varisler genellikle gebeliğin bitimiyle ortadan kalkar. Kalıcı olursa tedavisi yapılmalıdır.

  Gebe kadınların korkulu rüyası çatlaklar neden oluşur?
  Çatlaklar deride gerilmelere bağlı olarak ortaya çıkar. Gebeliğin ilerlediği ve karında gerginliğin arttığı dönemlerde çatlaklar da artar. En sık karın, meme ve kalçada görülür. Başlangıçta kırmızı-mor renkte daha sonra yüzeyde epidermal incelmeyle birlikte parlak sedefi beyaz renkte düz çizgiler şeklinde olur. Genetik olarak çatlak gelişimine yatkınlığı olan kadınlarda koruyucu önlemlere rağmen çatlak kaçınılmazdır. Ancak dördüncü aydan itibaren derinin nemlendirilmesi, Vitamin E içeren krem ve losyonlar kullanılması, badem yağı gibi yağlarla derinin yağlanması ve çatlak önleyici ürünlerin kullanılması çatlak oluşumunu yavaşlatır.

  Ciltteki ve bedendeki bu tür değişimler bizleri endişelendirse de 9 ayın sonunda gelen mutluluk herşeyi unutturuyor. Bu nedenle cilt problemleriyle ilgili gerekli önlemleri alıp, sonra hamileliğin, bu benzeri olmayan deneyimin tadını çıkarmak en doğrusu.



   
Gebelikte cilt lekeleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt lekeleri

  Cilt lekeleri

  Leke, hem kadın hem erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan biridir. Lekelerin birçoğu özellikle yanak, alın ve çeneye yerleşir, yüze daha mat ve pürüzlü bir görüntü verir. Bunun dışında vücutta, sırt, göğüs ve el üstünde de çıkabilirler. Leke konusunda her şeyden önce dikkatli bir fizik muayene ve iyi bir anemnez şart. Lekeler, doğuştan, çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen...
 2. cilt lekeleri için maskeler

  cilt lekeleri için maskeler

  cilt lekeleri için maske cilt lekeleri icin maskeler sivilce için maske ciltteki lekeler lekeler icin Güneş ışınlarının etkisi ile oluşan pigment artışı ciltte geniş leke görüntüleri oluşturur. Ayrıca sivilce izleri,hamilelik,aşırı antibiyotik kullanma,yanlış kozmetik ürünleri gibi sebepler ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bitkisel ürünlerle ise lekeler, çeşitli yöntemlerle...
 3. Cilt Lekeleri için

  Cilt Lekeleri için

  Hazırlanan bitkisel ilaçlar cilde sürülmeden önce kaşınan yer ılık su ile pansuman yapılmalıdır. Nışadır bal ile karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırla*nan kremden günde iki sefer ve tedavi süresince leke olan yere sürülür. Yumurta akı ve rendelenmiş limon kabuğu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan kremden, ban*yodan bir saat önce masaj yapılarak cilde...
 4. Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

  Cilt Lekelerine Doğal Çözümler

  cilt lekeleri nasıl giderilir,cilt lekeleri nasıl geçer,cilt lekeleri evde nasıl geçirilir,doğal yollarla cilt lekelerine öneriler,cilt lekelerine maske,cilt lekeleri,cilt lekeleri için doğal maske, Cilt lekelerinin giderilmesinde uyğulanan Doğal tedavi yöntemlerinden gerçekten işe yarayanlar ve kullanımının diğerlerine oranla daha fazla olanlarını birarada toplayıp sizlerle paylaşmak...
 5. Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?

  Gebelikte cilt lekeleri nasıl önlenir ?

  Gebelik ,her bayanın hayali ve yaşadığı güzel duygulardan biridir.Gebelik döneminde fizyolojik değişimler meydana gelir.Bu değişimlerden biri de ciltteki renk değişimleridir.Gebelik lekesi diye nitelendirilen bu cilt değişimini engellemek mümkündür.Gebelikte oluşan cilt lekelerinin nedenleri ve tedavisi hakkındabilgiler vereceğiz lakin öncesi Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler ,...

Sayfayı Paylaş