Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verirmi ?

Uzman SühaN

Administrator
Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verirmi ?
Her çift, gebeliğin cinsel yaşamını nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Gebelikte cinsel ilişki sakıncalı mı ? Gebelikte cinsel ilişki bebeğime zarar verir mi ?İlk defa annelik deneyimi yaşayan kadınların bizlere sıklıkla sorduğu sorular. Sağlıklı bir hamileliğiniz varsa, gebelikte ilişkiye girmenin hiç bir zararı olmaz. Bununla birlikte, bazı durumlarda güvenli olmayabilir ve bu süre boyunca tüm pozisyonlardan kaçınmalısınız. Doktorunuz yüksek riskli hamileliğiniz olduğunu belirtmedikçe gebelikte cinsel ilişki güvenlidir.


gebelikte cinsel ilişki.jpg
Gebelikte cinsel ilişki nasıl olmalı ( Gebelikte ilişki pozisyonları )

Hamilelik dönemindeki belirli koşullarda ilişkiye girmek potansiyel olarak komplikasyonlara neden olabilir. Ancak doktorunuz bunu size açıklayacaktır. Bazı kadınlar yüksek riskli gebelik kategorisine girer ve cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilir. Bunun sebepleri arasında şunlar sayılabilir:


Herhangi bir vajinal kanama, bu erken doğum eyleminin başlaması anlamına gelebilir .

Plasenta praevia nız varsa.

Suyunuz geliyorsa

Birden fazla bebek taşıyorsanız hamileliğinizin üçüncü trimesterinde.

1. trimester de düşük geçirmişseniz ve tekrar kaybetme riskiniz varsa

Eğer yetersiz bir serviks teşhisi konmuşsa

Eşinizde cinsel yolla bulaşan hastalık varsa


Gebelik döneminde çiftlerin cinsel faaliyetlerinde sınırlama yapması gerekebilir. Hamileliğinizin ilk haftaları boyunca cinsel ilişki, düşük veya başka zorlayıcı faktörlerin belirtisi veya işareti olmadığı sürece kendinize veya ceninize zarar vermez. Aşağıda bulunan septomlar söz konusu olursa cinsel ilişkiden kaçının.


Vajinal lekelenme,

Vajinal kanama,

Pelvik bölgede ağrı

Pelvik bölgede sık kramplar


Cinsel ilişki sırasında kanama başlarsa bu düşüğün işareti olabilir. Kanama yoğunlaşır ve ağrı kramplar eşlik ederse en kısa zaman da hekime görünün


hamilelikte cinsel ilişki.jpg

Diğer Cinsel Aktiviteler


Oral ilişi yapmak iyidir, ancak eşinizin ağız herpesi varsa, oral ilişki yapmaktan kaçının.

Anal ilişki sonrası vajinal ilişkiden kaçının. Bunu yapmak bakterileri vajinanıza taşıyabilir

Eşinizin oral ilişki yapması durumunda hava rahime girebilir buda tehlike oluşturabilirGebelikte cinsel istekte azalmaHer kadının hamilelik deneyiminin farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Fakat bazı genel vücut eğilimleri var. Gebelikte cinsel isteğinizin, ruh haliniz, kilo, yeme alışkanlıkları ve uyku düzeninin hepsinin değişeceğini unutmayın. Hamileliğin ilk üç ayında, östrojen ve progesteron düzeyleri yükselir. Cinsel arzunuzu düşürebilecek erken gebelik belirtileri arasında şunlar bulunur:


hormonal değişiklikler


tükenme


mide bulantısı


göğüs hassasiyeti


Herhangi bir kanama kaygısı derhal doktorunuza bildirilmelidir. Cinsel ilişkiden sonra kanamanın doğasını, görünümünü ve miktarını değerlendirin. Doktorunuza doğru bilgileri verebilmeniz için kanamanın türünü görmek için hijyenik bir ped kullanın. Hamilelik sırasında cinsel ilişkiden sonra kanama veya lekelenmelerin eşlik etmesi durumunda göz ardı etmemeniz gereken bazı belirtiler; Alt karın veya pelvik bölgede şiddetli kramplar ve ağrı,Ağır ve tutarlı vajinal kanama,Bayılma veya baş dönmesi,yüksek ateş,Cinsel ilişkiden sonra başlayan ve devam eden rahim kasılmaları.Herhangi bir ağrı ya da kramp olmaksızın hafif kanama olsa bile, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için doktorunuzla iletişime geçin.


Birçok kadın ilk üç ayda libido artışı yaşar. Artan libido artışı ile birlikte, artmış vajinal yağlanma ve ekstra genital kan akımı nedeniyle aşırı duyarlı bir klitoris ortaya çıkmaktadır. Birçok kadın, gebelik süresince libido düzeylerinin önemli ölçüde arttığını belirtiyor.Herhangi bir gebelik komplikasyonunuz yoksa, hamilelik boyunca seks yapabilirsiniz. Tek engeller değişen libido ve fiziksel durumunuz olabilir. Hamileliğin avantajlarından biri, doğal olarak yağlanan bir vajinadır. Ancak bazı kadınlar üçüncü trimesterde vajinal kuruluk yaşayabilir.


Doğum zamanı geçen gebeler genelde orgazm olarak doğumu başlatmayı hedefler. Erkeğin semeninde bulunan prostaglandinler doğumu başlatabilir. Normalde gebelikte orgazm erken doğuma yol açmaz. Orgazm esnasında küçük kasılmalar ve ağrı hissetmeniz normaldir. Vajinal kanama, erken doğum ya da rüptüre membranlar geçiriyorsanız, cinsel ilişkide bulunmamalı ve orgazm olmamalısınız.
 
gebelikte ilişki.jpg
gebelik,gebelikte,gebelikte ilişki,gebelikte cinsellik,gebelikte cinsel ilişki sakıncalımı,cinsel ilişki düşüğe neden olurmu

Herhangi bir komplikasyona sahip değilseniz, hamileliğinizin ilk haftalarında cinsel ilişkiden kaçınmaya gerek yoktur. Hamilelikle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, doktorunuza ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.Hamileliğin başlangıcında, cinsi münasebet kaygı oluşturabilir. Cinsi münasebet esnasında erkeklik organının bebeğe zarar vereceği inancı yaygındır.Aynı zamanda orgazm esnasındaki kasılmaların düşüğe neden olacağı kuşkusu vardır.Risk faktörünüz yoksa ve hamileliğiniz normal ise, bu kaygılardan herhangi birini doğrulayan kanıt yoktur. Gebelikte görülen düşükler genellikle ilişkiden değil, fetusdaki anormal kromozomlardan kaynaklanırlar.


Kadınların çoğunun cinsel istekleri hamilelik sırasında azalmaktadır. Birçok kadın için, erken hamilelik ve diğer faktörlerin normal değişiklikler cinsel ilişkiye psikolojik bir engel oluşturabilir. Sabah bulantısı, yorgunluk, artmış mukus akıntısı ve idrar sıklığı gibi hamileliğin erken belirtileri libidonun düşmesine neden olabilir.İlk üç aylık dönemdeki hormonal değişiklikler, bazı kadınlarda ruhsal değişikliklere ve cinsel istekleri etkileyebilir.Ek olarak, infertilite öyküsü ya da geçmişte gebe kalma, ektopik gebelik veya preterm doğum gibi kötü bir hamilelik öyküsü olan kadınlar, mevcut gebelikleri hakkında ek stres ve endişeye sahip olabilirler.


Cinsi münasebet düşüğe neden olmaz ancak düşük riskini yaratacak bir takım faktörler olabilir. Düşüğün belirtileri ; Vajinal lekelenme veya kanama ve pelvik kramplar. Diğer cinsel aktivite türleri, uterus veya mesane enfeksiyonu olasılığınızı artırabilir ve düşük yapma riskini artırabilir. Mesela anal ilşki sonrası vajinal ilişki ve erkeğin kadına oral ilişki yaparken vajinasına hava üfürmesi bu durum hava embolisine neden olabilir.Hamileliğin ilk haftalarında cinsel ilişkiye girme düşüğe neden olmaz. Gebeliğinizle ilgili düşük riskiniz varsa hekiminiz bir döneme kadar cinsi münasebete girmemenizi önerir. Sevgili okurlar gebelikte ilişkiye girmek sakıncalımı merak edilen bu konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst