Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı? Hangi Durumlarda Sakıncalı

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı? Hangi Durumlarda Sakıncalı
Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mı? Gebelikte sıkça sorulan sorulardan birine daha denk geldik. Hemen siz değerli meleklerim ile de paylaşmak istedim. Çünkü gerçekten bazılarının çok çekinerek doktoruna soramadığı bir durum bu. Aslında utanılacak bir durum olmadığı bir gerçek ki bu hayatta her şey bizler için var. Bazı durumlarda çekinmek demek problemlerin sorunlarımızın köküne inememek demektir. Sormaktan araştırmaktan kaçınmamak gerek onun için her ne kadar utanılacak bir konu olsa da bu. Şimdi gebelikte cinsellik konusu üzerinde yazmak istiyorum biraz.

gebelikte cinsel iliski zararli mi.jpg


Gebelik kadınların hayatlarında yaşadıkları en hassas hormonların tavan yaparak duygu değişikliğinin en fazla yaşanan bir dönemdir. Dolayısı ile eşlerin de bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Tabii her ne kadar gebelik bazı sıkıntıları beraberinde getirse de cinsellik de gebelik olsun olmasın hayatın bir parçası kabul edilmiş. Kadınların erkeklerin tabiatı gereği bu önemli bir konu. Gebelikte de herhangi bir problemin olmadığı durumlarda aslında bazen siz sormasanız bile doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirebilir. Örneğin düşük riskli bir gebelik geçiriyorsanız özellikle de ilk 3 ay cinsellik asla önerilmez. Bunun haricinde bence bir ağır problem olmaması dahilinde cinsel ilişki son aya kadar devam edebilir. İlk 3 ay düşük riski olmasa bile kadınlarda bir cinsel istek azalışı yaşanabilir. Bu belki ilk 3 ay içinde fazlasıyla gebelik belirtilerini yaşamanın da bir etkisi olabilir. Ama bu ilk 3 aydan sonra sorunların azalması belli şeylerin düzene girmesi, göğüslere ve cinsel organa giden kanın artması ile cinsel istek yeniden canlanabilir. Bu istek son 3 aylık döneme girildiğinde yeniden azalmaya başlayabilir. Zaten son aylarda artık iyice ağırlaşıp ancak kendi sıkıntılarınızı görebileceksiniz. Özellikle anne adayı ilk 3 ay son 3 ay artık daha yorgun halsiz uykuya eğilimli olabilirken aklında ilk olarak elbette ki cinsellik olması beklenemez. Bu yönde eşlerin biraz daha duyarlı olmaları gerekmektedir. Elbette ki bu durum kalıcı bir hal almayacak. Doğumdan sonra düzelebilecek bir durum.

Gebelikte cinsel ilişki sonrası vajinal kanama, karında kramplı ağrılar, karında sertleşme durumları yaşanırsa bunlar erken doğum ya da düşüğe sebep olabileceği bilinmelidir. Bu durumlar yaşanırsa mutlaka cinsel ilişki bir süre askıya alınmalı doktorunuzla görüşmelisiniz. Ayrıca meme uçlarının uyarılması da doğum ağrılarını başlatabilen bir durumdur bundan da uzak durulmalıdır.

Gebelikte cinsel ilişkinin zararı yoktur. Eğer anne adayı ve bebek için bir sakıncalı durum yoksa doktorunuz buna bir yasak koymayacaktır. Cinsel ilişkinin ayrıca birebir bebeğe hiç bir zararı da yoktur herhangi bir temas durumu oluşmaz yani. Aslında ilk 3 ay içerisinde düşük oluşabileceğinden dolayı eşler de cinsel ilişkinin sakıncalı olacağını düşünürler. Ama cinsel ilişki sonucunda düşük oluşmaz. Düşük bebekte bulunan genetik bozukluklar sebebiyle oluşur. Ama tabii düşük riski de varsa bunu daha da tehlikeye atmanın bir anlamı yok. İlk 3 ay düşük riski yaşayan anne adaylarına doktorları zaten uyarıda da bulunacaktır. Özellikle benim ikiz gebeliğimde ilk 3 ay düşük riski yaşadım ayrıca kanama da yaşadığım için doktorum yasak koymuştu. Bunu doktorunuza utanmadan açıkça sormakta fayda var bazen doktorların karşısına o kadar hasta geliyor ki bazı durumları unutabiliyorlar. Siz kendi durumunuzdan mesul olup doktorunuzu beklemeden her durumu sormalısınız.

gebelikte cinsel iliski.jpg


Eğer hamilelikte cinsel ilişki durumunuzda bir yasak gelmediyse en rahat pozisyonları denemelisiniz. Özellikle kadının rahat edeceği bebeği zora sokmayacağı yerleşimleri önemlidir. Gebelikte ilişki pozisyonları yazımız için burayı inceleyebilirsiniz. Daha önceden düşük problemi yaşadıysanız, erken doğum yaşadıysanız gebelikte cinsel ilişki durumlarını daha dikkatle incelemelisiniz.

Doğumdan sonra da herhangi bir sıkıntılı durumun olmaması normal doğum veya sezaryen doğumdan 1-1.5 ay kadar sonra normal ilişki seyrine devam edebilirler eşler.
 
Geri
Üst